Lidovky.cz

Kvůli úpravám územního plánu přišla Praha o miliardy

Česko

  15:16aktualizováno  16:43
PRAHA - Kvůli úpravám územního plánu přišla Praha v letech 2005 až 2010 zhruba o 2,7 miliardy korun. Úpravy, mezi něž patří například navýšení počtu povolených podlaží u staveb, zvýšily zisky developerů.

Tvrdí to náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). V jiných zemích je podle něj běžné, že developeři za to samosprávě zaplatí tři procenta ze zisku získaného touto úpravou. V Praze se ale podle náměstka tyto peníze rozplynuly v šedé ekonomice.

ČTĚTE TAKÉ:

"I v Praze se platí zhruba tři procenta zisku, peníze však rozhodně neputují do rozpočtu hlavního města. Můžeme se ptát a dohadovat, kde tedy zůstávají," uvedl Hudeček. Podle něj někteří developeři anonymně přiznávají, že za úpravy zaplatili. "Tyto platby chceme legalizovat. Peníze se budou investovat zpět do veřejného prostoru," poznamenal Hudeček.

'Kdo je proti novému plánu, ten je pro korupci'

Podle Hudečka vyčíslení ztrát vyplývá z odborných odhadů, které má k dispozici. Odhady podle Hudečka pracovaly pouze s menšími úpravami územního plánu, které nevyžadovaly změnu územního plánu. Další ztráty zřejmě mělo město ze změn, jejichž projednání trvá i několik let a které umožňují například změnu využití území z orné půdy na stavební parcely.

Hudeček chce kvůli tomu zastavit přípravu nového územního plánu, který by pokračoval ve stejném systému územního plánování jako dosud. Náměstek chce připravit jiný plán, který má být jednodušší a stanoví pouze maximální zátěž území. Podle Hudečka tak bude omezen prostor ke korupci. Hudeček se domnívá, že o zmaření jeho plánu usilují některé vlivné skupiny. "Kdo je proti tomu, aby se zastavila příprava nového územního plánu, ten je pro pokračování korupce," řekl Hudeček.

Proti byla hlavně ODS

Zastavení přípravy nového územního plánu mělo už dvakrát schválit zastupitelstvo. Návrh byl ale minulý týden stažen z programu jednání. O dva dny dříve jej přitom schválilo všech 11 členů rady. Výhrady k návrhu měli především zastupitelé za ODS, kteří se opírali o dopis náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse (ODS), který byl na magistrát doručen den před zastupitelstvem. Kalous v něm napadal postup Prahy.

JANOUŠKOVA PRAHA

Podle Hudečka jde o bezprecedentní krok, kdy se ministerstvo bez vyžádání vyjadřuje k záležitostem, které jsou v kompetenci pražského zastupitelstva a které jsou navíc podle právních posudků hlavního města v souladu se zákonem. Mluvčí ministerstva Marek Ženkl už dříve sdělil, že ministerský úřad vyjádřil určité právní a věcné pochybnosti, a proto požádal pražský magistrát o stanovisko.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že Hudečkův návrh má i nadále podporu radních a zastupitelů za ODS. "Na tomto postoji se nic nemění. V současné době pouze čekáme na vyjádření ministerstva pro místní rozvoj. Pokud se pan Hudeček domnívá, že za kroky ministerstva stojí tlak zájmových skupin, jistě má k tomuto svému dojmu důkazy a já očekávám, že je předloží," uvedl Svoboda.

Znovu se bude zastupitelstvo návrhem zabývat 7. června. Pokud nebude schválen, mohlo by to vyvolat vážné spory v radniční koalici.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.