Lidovky.cz

Parlamentní skandály: prostředníček, opilec a teď pouta

Česko

  8:30aktualizováno  18:09
PRAHA - Poslanecká sněmovna už zažila řadu vyloženě "nehezkých" chvil. V úterý ale přibude v řadě černých puntíků pořádná černá kaňka. Českého zákonodárce Davida Ratha přivede "v klepetech" k jednacímu pultíku policejní eskorta rovnou z vazby. Připomeňte si další parlamentní skandály z posledních let.

Středočeský hejtman a poslanec za ČSSD David Rath foto: ČTK

Bývalý hejtman Rath může vystoupit v Thunovském paláci, ačkoliv před čtrnácti lety byla tehdejšímu šéfovi republikánů Miroslavu Sládkovi podobná možnost zamítnuta.

Sládkovi tehdy ředitel vazební věznice zakázal účastnit se rozhodování sněmovny při volbě prezidenta. Václav Havel byl přitom tehdy zvolen do druhého funkčního období nejnižší možnou většinou. Ale tehdejší sněmovna si ušetřila ostudné chvíle.

V jiných případech se už ale čeští zákonodárci kontroverzi nevyhnuli.

1. Parlamentní jedničky

Legendárními se staly vztyčené prostředníčky slovutných poslanců. Průkopníkem tohoto vulgárního gesta se stal v roce 2007 premiér Mirek Topolánek, který svůj prst namířil směrem k opozičním poslancům stěžujícím si na nepřítomnost členů vlády.

Miroslav Kalousek a vztyčený prostředníček ve sněmovně

Později se ale omlouval s tím, že šlo pouze o neverbální komunikaci se svým vládním kolegou Miroslavem Kalouskem. Topolánek tehdy "vtipkoval", že ministrovi financí tak chtěl jen vzkázat, že je jednička.

A Kalouskovi se toto gesto zřejmě zalíbilo, protože o rok později jím chtěl uzemnit svého věčného parlamentního rivala Davida Ratha.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako originální způsob hlasování využil vztyčeného prostředníčku loni i poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. Gestem se cítili být uraženi sociální demokraté, kteří si tehdy stěžovali u disciplinárního výboru.

2. Kdo hlasoval za opilého Kotta?

Jeden z aktérů současné korupční kauzy, Petr Kott, se postaral o pořádný skandál na půdě parlamentu už v únoru 2004. Mandátový a imunitní výbor se tehdy vžil do role detektiva a snažil se odhalit, kdo hlasoval za něj hlasoval, protože Kott, tehdy ještě v barvách ODS, se opil. Jeho hlas u návrhu zákona o DPH byl totiž tehdy započítán, ačkoliv sám poslanec v jednacím sále vůbec nebyl přítomen.

Petr Kott bojoval dlouhou dobu s alkoholem. V poslaneckém bufetu se kvůli němu dokonce začaly podávat pouze nealkoholické nápoje.

Podezření padlo na Kottovy stranické kolegy Aleše Rozehnala a Davida Šeicha, kteří s ním seděli v jedné poslanecké lavici.

Ti to však důrazně odmítli. Hlasování bylo označeno za právoplatné, přestože byla porušena ústava i jednací řád sněmovny. „Jeho hlasovací karta byla použita. Ze záznamů bezpečnostních kamer ani České televize jsme však nezjistili, kdo s ní manipuloval,“ vysvětlila tehdy členka výboru Zuzka Rujbrová z KSČM.

3. Rathova pokuta

Ten samý den, kdy se Rath obhajoval před mandátovým a imunitním výborem, mu nejvyšší správní soud s konečnou platností potvrdil pokutu 10 tisíc korun, kterou poslanci předloni výbor vyměřil.

ČTĚTE VÍCE:

Před dvěma lety totiž na schůzi sněmovny řekl na adresu Miroslava Kalouska: „Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře.“ Ministr financí se proti výroku ohradil s tím, že jeho zdravotní stav nařizuje přísnou abstinenci. Rath platit nechtěl, bránil se u soudů. Nakonec ale u soudu prohrál.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.