Lidovky.cz

Sněmovna jako pevnost. Rath chystá dlouhý projev

Česko

  17:03aktualizováno  18:59
PRAHA - Příjezd Davida Ratha sešněruje volnost pohybu v českém parlamentu. Kuloáry Poslanecké sněmovny zůstanou v úterý z bezpečnostních důvodů uzavřené. Omezený bude i pohyb novinářů v budově.

Kuloáry Poslanecké sněmovny zůstanou po dobu přítomnosti Davida Ratha uzavřené. (Ilustrační foto) foto: ČTK

Poslanci budou v úterý rozhodovat, zda vydají poslance Ratha k trestnímu stíhání. Do sněmovny dorazí z litoměřické věznice i sám Rath, kvůli čemuž se Ochranná služba Policie ČR rozhodla přijmout speciální bezpečnostní opatření. 

Sledujte server Lidovky.cz

Lidovky.cz vám přinesou detailní zpravodajství z jednání Poslanecké sněmovny o vydání Davida Ratha. Schůze začíná ve 14 hodin.

Kuloáry, jindy běžně přístupné i novinářům, zůstanou uzavřené. Pohybovat se v nich budou smět pouze pracovníci Kanceláře Poslanecké sněmovny. "Přítomnost sdělovacích prostředků bude možná v novinářském atriu a na novinářské galerii," uvedl Roman Žamboch z tiskového oddělení sněmovny.

K TÉMATU:

Zároveň však upozornil, že kapacita galerie, ze které je možné sledovat jednání sněmovny, je omezená a každá redakce může obsadit pouze jedno místo pro fotografa či kameramana.

David Rath by se měl na úterní sněmovní schůzi zdržet jen na tu část, která se bude týkat jeho zbavení imunity a vydání k trestnímu stíhání. Tyto záležitosti by měly být prvním bodem schůze, která začíná ve 14 hodin. Ještě před tím se ale očekává debata o programu.

Veřejné, či neveřejné?

Zároveň teprve zítra poslanci rozhodnou o tom, zda bude jednání veřejné či neveřejné. Podle dosavadních vyjádření politiků se očekává, že schválí otevřené jednání.

Podle Otevřené společnosti by ostatně neveřejné jednání znamenalo porušení zákonů. Schůze komor mají totiž podle ústavy být veřejné a veřejnost může být vyloučena jen za podmínek stanovených zákonem.

Dlouhý proslov

"Ten projev nebude úplně krátký," řekl v pondělí iDNES.cz jeden z exhejtmanových obhájců Adam Černý. "Nijak jsme panu Rathovi do toho, co bude říkat, nezasahovali. Je to jeho projev. Ten projev se dotýká řady věcí," doplnil.

Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny pak upřesňuje, že schůze může být neveřejná, zejména jsou-li na pořad schůze zařazeny utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti.

"Právě slovo 'zejména' vyvolává dojem, že sněmovna může uzavřít jednání i v jakémkoliv dalším případě. Tomu však brání čl. 17 Listiny základních práv a svobod, který veškeré veřejné moci povoluje omezit přístup k informacím jen v případě, kdy je to 'nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti'," uvedla Otevřená společnost.

ČASOVÁ OSA

Podle ní je však těžko představitelné, že by vystoupení stíhaného poslance a následná diskuse o jeho vydání takové informace obsahovala. "Navíc samotný stíhaný poslanec tím, že žádá o projednání ve sněmovně, tvrdí, že jde o věc veřejného zájmu. Těžko tedy může zároveň nárokovat diskrétnost," dodali zástupci sdružení.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčové, která měla případ donedávna na starosti, se ale vyslovila spíše pro uzavřenou debatu, a to kvůli možnému ovlivňování svědků z Rathovy strany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.