Lidovky.cz

Pád proudového letounu nepřežili dva lidé. Svědek: Vypadalo to hrozně

Česko

  14:19aktualizováno  19:34
LOUNY - Na Žatecku poblíž obce Čeradice se krátce po 14. hodině zřítil proudový letoun. Pilot zemřel na místě, žena, která letěla s ním, byla v kritickém stavu převezena do vinohradské nemocnice, kde večer zemřela. Bývalý vojenský letoun měl deaktivované vystřelování sedaček.

Havárie letounu na Lounsku, pilot nepřežil. foto: ČTK

Tragédie se stala u žateckého letiště Macerka, což je jiné letiště než někdejší základna stíhací "Tygří letky". Má pouze travnatý povrch a slouží k civilním účelům. "Letadlo spadlo na plocho asi 150 metrů od letiště a došlo k celkové destrukci," popsal serveru Lidovky.cz Pavel Lenkvík z žateckého leteckého klubu.

"Pomáhal jsem hasit, když jsem na místo dorazil, byli oba členové posádky v opravdu špatném stavu, vypadalo to hrozně," vylíčil okamžiky po tragédii Lenkvík. Podle něj panovaly na místě ideální podmínky pro létání. "Foukal jihovýchodní vítr rychlostí 2 metry za sekundu, vididelnost byla 30 kilometrů," uvedl.

Letoun L-29 Delfín - ilustrační foto

Stroj společnosti Aviation Technologies and Services, která ho využívala pro předváděcí a cvičné lety, řídil podle informací serveru Lidovky.cz bývalý vojenský pilot s množstvím zkušeností. V kokpitu s ním seděla žena. "Byl to pro ni seznamovací let, měl jsem službu na stanovišti," řekl ČTK jeden z majitelů letounu Alois Häckel. Podle ČT pilot pravděpodobně nezvládl manévr, a proto se letadlo zřítilo.

"Letoun podle stop nejdřív narazil do země, pak letěl ve velmi malé výšce několik set metrů. Jsou tam už patrné stopy paliva. Pak znovu dopadl, převrátil se a zadní část trupu se odtrhla," řekl vyšetřovatel Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Místo dopadu je 300 metrů od letiště. "Po té třetí zatáčce se zřejmě něco stalo a letoun se začal chovat nestandardně," dodal.

Firma letoun získala v roce 2006 a ukazovala ho i na leteckých přehlídkách. Svezení bývalým armádním proudovým letounem nabízí v Česku hned několik soukromých firem, za 20 minut letu si účtují 30 000 až 50 000 korun.

Přibližné místo tragédie

Přibližné místo tragédie

"Při pádu letadla utrpěla jedna osoba smrtelné zranění," informovala server Lidovky.cz mluvčí policie Šárka Poláčková. Na místě zasahovali hasiči i záchranáři, kteří zraněnou třicetiletou ženu transportovali vrtulníkem do popáleninového centra pražské vinohradské nemocnice. "Žena je hospitalizována u nás na ARO a je v kritickém stavu," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Večer nakonec svým zraněním podlehla. Let dostala od svého manžela jako dárek k narozeninám.

Letoun typu L-29 pochází z počátku 60. let a dlouhé roky platil za standardní cvičný typ u většiny armád Varšavské smlouvy, občas se používal i jako lehký bitevník. Z výzbroje evropských armád ho postupně vytlačily novější typy, určité množství ale zůstává v civilním sektoru. Schopnost vzletu z nezpevněných ploch je považována za jednu z jeho výhod.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.