Lidovky.cz

Sněmovna: Česko stáhne většinu vojáků z Afghánistánu

Afghánistán

  17:04
PRAHA - Sněmovna schválila vládní plán zahraničních misí české armády pro následující dva roky. Hlavním těžištěm bude opět Afghánistán, ačkoli počet vojáků tam má v souladu se strategií spojenců klesat.

Vojáci jsou na misi v Afghánistánu připraveni. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jednotky se zaměří podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) hlavně na výcvik místních vojáků a policistů, bojovou činnost čeká útlum.

ČTĚTE TAKÉ:

Příští rok bude podle vládního plánu v Afghánistánu působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340. Vondra poznamenal, že na přelomu let 2014 a 2015 by to mělo být už jen 150 příslušníků armády. Až 20 vojáků speciálních sil bude chránit český zastupitelský úřad v Kábulu.

ČSSD by si představovala rychlejší stahování

"Klademe důraz na kontinuitu našeho působení," řekl Vondra. Poznamenal, že plán misí prodiskutoval i s opozicí. Podle stínového ministra obrany ČSSD Jana Hamáčka jde vláda cestou racionalizace účasti vojáků v misích, ač by si sociální demokraté dovedli představit i rychlejší stahování v Afghánistánu.

Za rozumnou označil současnou pozici vlády šéf národních socialistů Jiří Paroubek. Naopak Alexander Černý (KSČM) mluvil v souvislosti s Afghánistánem o válečném dobrodružství.

Utlumování nasazení v bojové operaci ISAF je v souladu s celkovou strategií Severoatlantické aliance, která chce zodpovědnost za bezpečnost Afghánistánu přenechat zcela na tamních obyvatelích. Státy NATO zemi úplně neopustí, chtějí se ale věnovat po přechodnou dobu výcviku armády a policie.

Na Balkán pošleme třináct vojáků

V misi KFOR na území bývalé srbské provincie Kosovo bude v dalších dvou letech působit maximálně deset vojáků, v Bosně a Hercegovině budou v těchto letech nejvýše tři čeští vojáci. Tři důstojníci mají nadále být na velitelství protipirátské operace Evropské unie Atalanta, které je ve Velké Británii. Až 40 vojáků vyšle česká armáda do velitelských struktur NATO a EU kdekoli na světě. Armáda chce také v roce 2014 vyslat české piloty se stíhačkami do ochrany vzdušného prostoru nad Islandem, mise má být pětitýdenní.

Náklady na mise? Ročně přes miliardu

Náklady na zahraniční mise budou v příštím roce zhruba 1,6 miliardy korun, o rok později pak asi 1,3 miliardy korun. Podle Vondry částky zahrnují i náklady na dopravu vojáků z Afghánistánu zpět do Česka.

Sněmovna usnesením vyslovila vojákům nasazeným v zahraničních operacích poděkování. Plán misí zřejmě schválí i Senát, kde má většinu levice. Branný výbor horní komory jednomyslně doporučil

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.