Lidovky.cz

Duka: Parlament se proměnil v zasedání ÚV KSČ

Česko

  12:00
PRAHA - Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka se ostře ohradil proti výrokům, které v pátek zazněly z úst komunistických poslanců. Sněmovna projednávala v závěrečném kole dlouho diskutované vyrovnání státu s církvemi. K finálnímu hlasování se však zatím nedostala. Kvůli zdržovací taktice KSČM a ČSSD.

Ilustrační foto foto: ČTK

Servítky si během svého projevu nebral především poslanec Miroslav Grebeníček. "Ve své lačnosti majetku a peněz Čechů, Moravanů a Slezanů je kardinál až nezvykle tvrdý," prohlásil o Dukovi.

Vzápětí jeho postoj označil za hodný "kupčíka a biblického penězoměnce". "Jakoby i dnes církevní hodnostáři českým občanům svými požadavky říkali: Chceš odpuštění hříchů dědičných? Zaplať!"

Duka vs. KSČ

Dominik Duka byl V roce 1981 komunistickým soudem odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi podle § 178 trestního zákona 218/49 Sb. Patnáct měsíců byl vězněn v Plzni-Borech za řádovou činnost, organizování studia dominikánských kleriků, samizdat a spolupráci se zahraničím.

Zdroj: www.dominikduka.cz

ČTĚTE TAKÉ: Vlk: Církev by mohla státu s restitucemi počkat. Jde proti Dukovi

Kardinál Duka se v sobotu proti takovýmto výroků ohradil a ani on neváhal sáhnout pro silná slova. "Parlament se proměnil v zasedání Ústředního výboru KSČ," reagoval na slova poslanců v sobotu na Radiožurnálu.

"My tato slova velmi dobře známe a víme také, že za těmito slovy byly v 50. letech tisíce uvězněných nejenom kněží a řeholních sester, ale statisíce občanů této země, kterým šlo o demokracii," připomněl ve své reakci.

'Komunisté byli jako Jánošík'

Grebeníček ve svém projevu také odmítl, že by se komunisté dopustili křivdy, když majetek církvím zabavili. Komunisté si podle něj naopak počínali jako Robin Hood nebo Jánošík. "To, co církvi vzali, vzápětí dali veřejnosti, ve veřejných institucích to poté používali všichni, včetně katolíků," uvedl Grebeníček. 

Co dalšího zaznělo k církevním restitucím? Čtěte:

Kritickými slovy komentovala církevní restituce i poslankyně Marta Semelová (KSČM), která vládě vyčetla, že staví zájmy církve nad zájmy státu a jeho občanů. "Zřejmě si uvědomuje, že má na svědomí už tolik hříchů, že se snaží nějak vykoupit. A ty to, občane, zaplať," prohlásila Semelová.

Pokračování příští týden

Závěrečná diskuze o církevních restitucích v pátek skončila čtyřmi projevy komunistických poslanců. Schůze sněmovny bude pokračovat ve středu, avšak je spíše nepravděpodobné, že se návrh zákona ten den podaří schválit. ČSSD společně s KSČM totiž už dříve avizovaly, že budou schvalování všemi možnými kroky zdržovat, protože s navrženým vyrovnáním státu s církvemi nesouhlasí. Proti jsou i Věci veřejné. Podle průzkumů se proti vyrovnání staví také většina české veřejnosti.

Kolik mají církve dostat?

Podle vládní dohody s církvemi, která se promítla do návrhu zákona, by církve měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.