Lidovky.cz

Soud osvobodil Pitra i Provoda za daňové delikty

Česko

  15:39aktualizováno  17:45
PRAHA - Pražský městský soud v obnoveném procesu zprostil obžaloby kontroverzní podnikatele Tomáše Pitra a Miroslava Provoda viněné z daňových deliktů z roku 1994. Soudy mužům za podvody na daních vyměřily v roce 2006 po pěti letech vězení, letos však s definitivní platností rozsudek zrušily.

Aktuální snímek podnikatele Tomáše Pitra z 4. června 2012. foto: ČTK

Rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro podání odvolání. Pitrovi zůstává nepravomocný tříletý trest vězení, který mu v červnu soud vyměřil za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik, kterého se obnova netýkala. Téměř dva roky už ale podnikatel strávil ve vazbě.

ČTĚTE TAKÉ:

"V žalobním návrhu označené skutky nejsou z pohledu dnešní platné právní úpravy trestným činem," prohlásil v odůvodnění rozsudku předseda senátu Tomáš Durdík. Podle něj se totiž soudu podařilo pouze prokázat, že muži uzavřeli fiktivní smlouvy, aby mohli zadat odpočet DPH. Nelze však již dohledat, zda finanční úřad na základě jejich faktur daně odpočetl a zda vůbec odpočet uplatnili. Podle soudce se tak Pitr s Provodem dopustili přípravy k trestnému činu zkrácení daně. Nový trestní zákoník ji ale nepovažuje za trestnou.

Miroslav Provod

"Je to příjemné, ale je to trošku pozdě. Asi tak před osmi, devíti, deseti lety by to bylo příjemnější a v souladu i s právem na spravedlivý proces," řekl po jednání novinářům Pitrův advokát Jan Křivánek. Podnikatel, který se nachází ve věznici v Českých Budějovicích, se soudu neúčastnil. Požádal soud o konání procesu v jeho nepřítomnosti.

Provod uvedl, že je sice spokojen s tím, že ho soudce zprostil obžaloby, nesouhlasí ale s jeho odůvodněním. Je prý nevinen a daňový podvod nepřipravoval. Muž se poradí s právním zástupcem, jaké případné právní kroky by mohl proti státu podniknout, kdyby nabyl verdikt právní moci.

PODÍVEJTE SE:

Zvažuje zažádat o odškodnění za to, že strávil dva roky a devět měsíců ve vězení. Není však zcela zřejmé, zda by bylo možné na základě dnešního verdiktu považovat Provodovo trestní stíhání za nezákonné. V té době totiž byla příprava daňových deliktů trestná. V kauze daňových deliktů byli Pitr a Provod obviněni a souzeni se třemi dalšími muži - Jiřím Syrovátkou, Milanem Jungrem a Vratislavem Romanovským.

Za hranicemi od roku 2007

Pitr se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska, jelikož stáhl žádost o azyl v této zemi. Soud ho pak poslal do vazby.

Pitr a Provod podle obžaloby uzavřeli s Romanovským dvě fiktivní smlouvy na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Stát připravili na daních zhruba o 23,5 milionu. Podle závěrečné řeči státní zástupkyně se muži dopustili minimálně pokusu o trestný čin. Argumentovala i tím, že Pitr letos uvedl, že chtěl na finančním úřadě uhradit škodu.

Podnikatel vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě. Soudy nyní povolily obnovu procesu, protože se v případu objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky. Nové líčení se netýkalo tří spoluobviněných Pitra a Provoda. Syrovátka dostal v roce 2006 také pětiletý trest, uprchlý Romanovský šest let vězení a advokát Junger podmínku. Odpočtem DPH na základě fiktivních smluv připravili stát o další miliony korun.

Výběr událostí okolo trestních kauz podnikatele Tomáše Pitra:

Rok 2000 - Podnikatel Tomáš Pitr byl obviněn v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a další obviněný Michal Zouhar podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přes 700 milionů korun.

13. dubna 2004 - Pitr stanul před pražským městským soudem kvůli obžalobě z daňových úniků. Spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži podle ní stát připravil o více než 58 milionů korun na neoprávněných odpočtech DPH.

8. listopadu 2004 - Pražský městský soud osvobodil Pitra a většinu obžalovaných v daňové kauze. Odvolací soud však věc vrátil k novému projednání.

29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení. Pitr se odvolal.

5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty pětiletý trest. Pitr poté zažádal o obnovu procesu.

20. prosince 2006 - Městský soud v Praze zamítl Pitrovu žádost o nový proces v případu daňových deliktů. Verdikt potvrdil i odvolací a Ústavní soud.

8. června 2007 - Pitr podal k Nejvyššímu soudu dovolání proti pětiletému trestu za daňové delikty. Soud dovolání odmítl. Na Pitra, který nenastoupil do vězení, byl vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr se začal skrývat.

Listopad 2008 - Centrála Interpolu v Bernu se obrátila na české úřady, aby jí odpověděly, čeho se Pitr dopustil. Vyšlo tak najevo, že se podnikatel nejspíše skrývá ve Švýcarsku.

8. ledna 2010 - Pražský městský soud uznal Pitra vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, jehož se dopustil obchody s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny. Vzhledem k předchozímu verdiktu ohledně daňových deliktů soudce Pitrovi vyměřil souhrnný šestiletý trest vězení.

21. dubna 2010 - Odvolací soud Pitrovi potvrdil souhrnný šestiletý trest. Pitr poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

9. června 2010 - Nejvyšší soud nařídil na základě stížnosti ministryně Daniely Kovářové znovu projednat návrh na obnovu řízení v daňové kauze.

27. července 2010 - Pitr byl zadržen švýcarskou policií v rekreačním středisku Svatý Mořic.

6. srpna 2010 - České ministerstvo spravedlnosti odeslalo do Švýcarska žádost o vydání Pitra k výkonu trestu do ČR.

17. prosince 2010 - Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo Pitrovo vydání do Česka. Pitr se proti tomu odvolal.

Únor 2011 - Český Nejvyšší soud odmítl dovolání proti trestu, který Pitr dostal za obchody s akciemi.

27. října 2011 - Švýcarský Federální úřad pro migraci zamítl Pitrovu žádost o azyl.

30. listopadu 2011 - Pražský městský soud vyhověl žádosti o obnovu Pitrova procesu v kauze daňových úniků. Pitrovi soud zrušil kromě pětiletého trestu za daňové delikty také souhrnný šestiletý trest, který mu soudy vyměřily v roce 2010 v souvislosti s kauzou obchodu s akciemi.

4. dubna 2012 - Pitr se vrátil do ČR; byl umístěn do vazební věznice v Brně.

17. dubna 2012 - Pitr požádal o nové hlavní líčení v kauze obchodů s akciemi.

19. dubna 2012 - Pražský Vrchní soud povolil Pitrovi obnovu procesu v kauze daňových deliktů a zrušil předchozí odsuzující rozsudek.

4. června 2012 - Pražský městský soud udělil Pitrovi za vyvedení akcií společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit tříletý trest. Do verdiktu mu započítal i jeden daňový delikt z roku 1994. Státní zástupce se odvolal.

18. června 2012 - Pražský městský soud zbavil Pitra obžaloby z daňových deliktů z roku 1994.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.