Lidovky.cz

Za mačetový útok hrozí obžalovaným výjimečný trest

Česko

  12:54aktualizováno  15:17
ÚSTÍ NAD LABEM/ KLATOVY - Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem obžalovalo za loňský mačetový útok v Novém Boru na Českolipsku pět údajných útočníků z pokusu vraždy, pokusu o ublížení na zdraví a z výtržnictví.
Mačeta - ilustrační foto

Mačeta - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jeden z obžalovaných je stíhán jako uprchlý, sdělila náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

Při útoku byli zraněni tři lidé, policie za to stíhá pět místních mužů. Podle obžaloby jim hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc.

ČTĚTE TAKÉ:

Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy.

Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Jeden host prý jednoho z Romů udeřil. Romové se po chvíli do baru vrátili s posilou a hosty napadli, jak zachytila i kamera. Výsledkem byli tři zranění. Poslední z podezřelých je stále na útěku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Incident loni ve městě výrazně zvýšil napětí. Místní lidé na něj zareagovali pokojnou demonstrací, na které odsoudili násilí. Do Nového Boru ale přivedl i příznivce Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Strana ve městě uspořádala pochod a shromáždění. Na bezpečnost v ulicích také několik měsíců museli dohlížet policisté z pořádkové jednotky.

Za útok baseballovou pálkou padly podmíněné tresty

Podmíněné tresty vyměřil klatovský okresní soud dvěma mužům za loňský rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku na Klatovsku. Dvacetiletý Václav Boublík a čtyřiadvacetiletý Jiří Miškovič, kteří se zodpovídali z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a z výtržnictví, byli odsouzeni k osmnáctiměsíčnímu odnětí svobody s tříletou zkušební lhůtou.

Kvůlií rvačce bylo původně obviněno i pět členů romské rodiny, jejich jednání později policie překvalifikovala a předala obci jako přestupek. To se nelíbilo obhájci obžalovaných, který požadoval rovný přístup ke všem občanům.

Romové u soudu odmítli vypovídat v přítomnosti obžalovaných, protože prý mají strach. Uvedli, že stále pociťují následky útoku, mají obavy, dlouho po útoku měli ze strachu z vhození zápalné lahve okna zabedněná paletami a báli se vycházet z domova.

Někteří mají prý dodnes psychické problémy a léčí se. Požadovali odškodnění za újmu na zdraví i za nemajetkovou újmu v celkové výši kolem 600 000 korun. Soud je s požadavkem odkázal na občanskoprávní spor.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.