Lidovky.cz

Obecní dům se řízeně tuneloval. Přišli jsme o miliony, říká jeho šéf

Česko

  7:00aktualizováno  7:30
PRAHA - Předražené smlouvy, které nelze vypovědět, ztracený majetek za desítky milionů – to je podle ředitele Obecního domu Vlastimila Ježka vizitka předchozího vedení této městské společnosti a pražského magistrátu.

„Hezká doba skončila v roce 2006,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz bývalý šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek. „To, co se dělo poté, bylo řízené tunelování Obecního domu,“ pokračuje jeho nynější šéf.

Lidovky.cz: Podle auditu se v Obecním domě ztratil majetek pořízený za více než 30 milionů. O co konkrétně šlo?
Nedohledala se tu řádově stovka položek. Kromě drobné elektroniky také nábytek. Chybí části technických zařízení, u kterých máme podezření, že tady ani nikdy nebyly nainstalovány. Je podivné, když se nakoupí poměrně drahá elektronika a neuplyne ani rok a zmizí. To se pak ptáte lidí a oni říkají, že ji tu nikdy neviděli. Vzbuzuje to různé otázky.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Půjde tyto ztracené věci ještě vůbec dohledat?
Probíhá druhé a velmi pomalé kolo inventury, ve které se o to pokoušíme. Nechceme nikoho osočovat neprávem. Vzhledem k tomu, že se tu posledních pět let vedla evidence dost liknavě a nikdo se příliš nenamáhal sledovat přesuny majetku, tak nevylučuji, že ještě nějaký dohledáme. Těžko to ale bude víc než nějakých 10 nebo 15 procent.

Lidovky.cz: Bývalý předseda představenstva Radovan Šteiner z ODS obvinění odmítá. Jak se na hospodářství Obecního domu podepsal?
Upřímně řečeno, Šteiner toho provést moc nemohl, na to tu byl příliš krátkou dobu. Samozřejmě se ho to také také týká, nicméně si nemyslím, že poměry se zhoršily kvůli němu.

Vlastimil Ježek

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek

Vystudoval Filosofickou fakultu a živil se jako novinář a publicista. e. Od roku 1993 do roku 1999 byl generálním ředitelem Českého rozhlasu. V letech 2004 až 2008 vedl Národní knihovnu a vypsal kontroverzní soutěž na výstavbu nové budovy knihovny.

V roce 2008 neúspěšně kandidoval v senátních volbách za KDU-ČSL. Od března 2012 byl jmenován ředitelem městské společnosti Obecní dům.

Lidovky.cz: Jak budete postupovat dál? Kdo je za tak obrovské ztráty zodpovědný?
Předpokládám, že na přelomu září a října bude druhé kolo inventur dokončeno a sestaví se definitivní seznam. Pak nám nezbude nic jiného, než oslovit právníky a ptát se předchozích statutárních orgánů, jak je to možné. Mluvíme přitom o období 2006 až 2012.

Lidovky.cz: Jedná se tedy o období po šéfování nynějšího poslance za TOP 09 Františka Laudáta. To bylo podle vás v pořádku?
Každý dělá chyby. Dělám je já, určitě je dělal i pan Laudát. Jsou to ale chyby, které se dají určitým způsobem napravit. To, co se dělo po jeho odchodu, bylo řízené tunelování Obecního domu. Od té doby se tu uzavíraly smlouvy prokazatelně nevýhodné pro podnik. V roce  2009 byla dokonce uzavřena jedna smlouva na 20 let, která připravuje Obecní dům až o pět až osm milionů ročně.

Lidovky.cz: To je silné obvinění, můžete být konkrétnější?
Bohužel nemůžu, připadám si tu jak v Pentagonu. Ta smlouva obsahuje dvě stránky nařízení a výhrůžek, co se stane, když někdo něco zveřejní. Rád bych ji zveřejnil, protože něco tak strašného jsem v životě nečetl. A že už jsem pár smluv v životě viděl.

Kdo vedl Obecní dům

Předsedové představenstva v historii Obecního domu

František Laudát od 3.června 2005 do 5.září 2006
Bohumil Černý od 6.září 2006 od 24.května 2011
Radovan Šteiner od 26.května 2011 do 7.března 2012
Vlastimil Ježek od 9.března 2012

Předsedové dozorčí rady

Karel Fischer od 3. června 2005 do 3. září 2006
Milan Richter od 13.září 2006 do 12.února 2007
Jan Choděra od 5.března 2007 do 24.května 2011
Karel Ptáčník od 25.května 2011 do 6.prosince 2011
Petr Zeman od 7.března 2012 dosud

V předsednictvu společnosti i v její dozorčí radě působila a působí řada významných komunálních politiků jmenovaných hlavním městem Prahou.

Lidovky.cz: Jak se chcete s takovým dědictvím vypořádat? 
Podnikli jsme řadu opatření. Všechny nevýhodné smlouvy byly vypovězeny nebo ukončeny dohodou. Bohužel s výjimkou té nejtragičtější, která je tak dobře právně obestavěná, že nám potrvá ještě dost dlouho, než se jí zbavíme. Za tři měsíce jsme tak snížili náklady Obecního domu o jedenáct milionů, což je docela dost. Také jsme provedli reorganizaci a snížili počet zaměstnanců o osm. Zrušili jsme také hru na to, že statutární orgány sice nepobírají téměř nic, i když jsou odpovědné za všechno, ale vedle toho řada z nich měla pracovněprávní smlouvy Obecním domem, které obraz o jejich příjmech značně měnily.

Lidovky.cz: Odvolanému vedení ale musíte platit tučné odstupné...
Bohužel. Ale konkurenční doložky už jsme zcela zrušili. Minulé vedení si do smluv dalo doložky na dvanáct měsíců, což je maximum, co zákon umožňuje. Formulace začínající 'zaměstnanec získal originální know-how provozu jedinečné historické památky' byla opravdu unikátní.

Obecní dům

Lidovky.cz: Jak chcete nahradit příjmy, když řada nájemců z Obecního domu odešla?
Za těch pět let nás opustila řada partnerů, kteří zde pořádali akce a teď si našli jiné prostory. Říkáme jim: 'vraťte se k nám, jsme jiní.' Ale nedělám si iluze, zvýšení výnosů je sice možné, potrvá to ale déle.

Lidovky.cz: Cítíte podporu také od nového vedení pražského magistrátu?
Když si vezmete můj životní příběh, tak fakt, že jsem v Obecním domě, je docela kuriózní. Za minulého vedení města by to bylo zcela nemyslitelné. Můj mandát je především dán zlepšením hospodaření podniku. Za těch pár měsíců, co tu jsem (od března – pozn. red.) se zatím nestalo, že by měl někdo problém s tím, že měníme smlouvy v náš prospěch. Nyní nakupujeme externí služby o 60 až 70 procent levněji, což je brutální číslo. A služby jsou to stejně kvalitní.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.