Lidovky.cz

Kandidát na člena NKÚ: Politikům se podbízet nebudu. Za to mi to nestojí

Česko

  14:00
Chce politikům vyfouknout oblíbenou trafiku. Expert na korupci Radim Bureš se hlásí o prestižní post člena kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho nominaci už do Poslanecké sněmovny poslal viceprezident národní kontrolní instituce Miloslav Kala, který tím zahájil pokus o odpolitizování úřadu.

Radim Bureš foto: Transparency International

"Politikům se ale nehodlám podbízet. Ukáže se, jestli jsou schopni překročit ten horizont partajnictví," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz Bureš, jenž nyní působí jako projektový manažer nevládní protikorupční organizace Transparency International.

Lidovky.cz: Můžete potvrdit, že jste přijal nominaci na člena kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu?

Ano, je to pravda.

Lidovky.cz: Co vás k tomu vedlo? Většinou se tam tlačí politici.

Je to nezvyklý krok, kolegium je tradičně složeno z bývalých politiků. Má to však určitou logiku. Poslání Nejvyššího kontrolního úřadu a Transparency International se prolíná. Jedno z hesel Transparency je, že chráníme veřejný zájem, a to je i poslání kontrolního úřadu. Tím spíš, že korupce v Česku nemá charakter drobných úplatků, ale velkého zneužívání veřejných prostředků. Nejvyšší kontrolní úřad je přitom nástroj, který má úniky veřejných prostředků zastavovat, ať už byly způsobeny kriminální činností, nehospodárností nebo nekvalifikovaností.

Lidovky.cz: Co když vám ale působení v nevládní organizaci v očích poslanců, kteří budou o vaší nominaci rozhodovat, ublíží?

Více než dvanáct let jsem pracoval ve státní správě. Nejsem aktivistický nevládkář. Transparency International není Greenpeace. Nepřivazujeme se ke stromům. Vždycky jsme se snažili, i já osobně, ukazovat, jak ty systémové věci mohou být nastaveny líp.

Lidovky.cz: Jaký může být váš přínos v Nejvyšším kontrolním úřadě?

Můžu přispět NKÚ při prohledávání cest, nastavení směru kontrolní činnosti, ne ve smyslu velmi omezeného hledání účetních pochybení a drobných rozporů s pravidly, ale zacílení na systémové úniky veřejných prostředků. Láká mě, že NKÚ má možnost ukázat, že stát dělá něco neefektivně nebo nehospodárně.

Lidovky.cz: A co polická podpora? Už jste s někým jednal?

Ta věc je relativně nová, rozhodnutí padlo před pěti dny. Dostal jsem podporu od Karoliny Peake, s níž jsme spolupracovali na protikorupční strategii. Zatím jsem další podporu nehledal. Ale když mě nezvolí, tak mě nezvolí. Pro mě to není záležitost bytí či nebytí.

Lidovky.cz: Opravdu si myslíte, že máte šanci?

Mně bylo sympatické, že viceprezident Miloslav Kala chce zkusit prosadit někoho mimo politickou scénu. A říkal jsem si, že klidně nabídnu svoje jméno, aby se vyzkoušelo, jak na to politici budou reagovat. Samozřejmě bych se rád sešel se šéfy poslaneckých klubů, představil se a řekl jim, co mě k tomu vede.

Zároveň se však nehodlám podbízet. Ukáže se, jestli jsou schopni překročit ten horizont partajnictví a filozofie, že zrovna máme někoho, koho potřebujeme upíchnout, aby měl z čeho žít, nebo aby někde nezlobil a netlačil se do jiných funkcí.

V tomto smyslu opravdu hraji roli nějakého míčku ve hře. Nehodlám však hrát hru, kterou hraje druhá strana, to znamená nějaké dohadování, nějaké výměny, hledání mocenské podpory. Za to mi to nestojí.

Radim Bureš:

  • narozen 27.3.1958 v Praze
  • od roku 2008 zaměstnán v Transparency International
  • 1983-1991 katedra Filosofické fakulty UK
  • 1991-1993 Pedagogický ústav Jana Ámose Komenského ČSAV, jako odborný pracovník, později pověřený vedením oddělení obecné pedagogiky a zastupováním ředitele
  • 1993-1995 působil jako vedoucí oddělení zahraniční pomoci na Úřadě pro legislativu a veřejnou správu, sekce veřejné správy
  • mezi lety 1996-2008 působil jako zástupce ředitelky odboru a jako vedoucí oddělení pro lidská práva na ministerstvu vnitra
  • 2009- dosud externí výuka na Metropolitní univerzitě a FFUK (2011)
  • 2012-dosud zakládající člen výboru České kriminologické společnosti
  • 1986-1989 KSČ, od roku 1989 bez politické příslušnosti

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.