Lidovky.cz

K rebelům se přidal i Šťastný, je ochotný hlasovat i pro pád vlády

Česko

  17:24aktualizováno  22:46
PRAHA - Premiéru Petru Nečasovi se rozpadá koalice pod rukama. Řady rebelů uvnitř ODS, kteří odmítají podpořit zvýšení daní navrhované vládou, se rozrůstají. Jako sedmý vypověděl poslušnost poslanec Boris Šťastný. Navíc Karolína Peake prohlásila, že její uskupení LIDEM nemusí podpořit církevní restituce.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný po jednání o vypovězení koalice foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Pokládám za nepřijatelné a chybné, aby, bez ohledu na řadu věcných námitek našich poslanců, byl předložen zcela totožný návrh. Právě takový postup by teprve ohrožoval stabilitu této vlády, protože je evidentní, že ani napodruhé nebude mít většinovou podporu. Navíc, v takovém případě, by ztratil dosavadní, z loajality na hranici vlastního přesvědčení udržovanou, podporu mojí," sdělil serveru iDNES.cz poslanec Boris Šťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Buď dojde ke kompromisu, nebo zvýšení daní nepodpoříme. Tak by se daly shrnout postoje všech sedmi vzpurných poslanců ODS, kteří odmítají hlasovat pro vládní návrh na úpravu daní obsahující i zvýšení DPH.

Proti návrhu se nyní staví poslanci ODS Boris Šťastný, Petr Tluchoř, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Jan Florián a Marek Šnajdr a podle nich je vyloučeno, že by vládní návrh podpořili bez dojednání přijatelného kompromisu. Vyjednávání budou pro premiéra Petra Nečase a ministra Miroslava Kalouska obtížná, neboť každý poslanec odmítá novelu z odlišných důvodů.

"Nebudu hlasovat proti názoru prezidenta," zdůvodňuje svůj odmítavý postoj Jan Florián (ODS). Václav Klaus se proti zvyšování daní ohradil před dvěma týdny, kdy prohlásil, že se jedná o ekonomickou sebevraždu. VÍCE ČTĚTE ZDE

Sněmovna ani neschválila program

Jednání sněmovny trvalo tři a půl hodiny, předsedající Lubomír Zaorálek jej ukončil v 18:45. Kvůli obstrukcím Věcí veřejných nestihla sněmovna ani schválit program, nicméně vládní koalice má díky VV nyní více času, aby jednala se vzpurnými poslanci ODS o kompromisu. Schůze bude pokračvoat zítra od 10:00.

Naopak pro Tomáše Úlehlu jsou důležité záruky, že vláda kromě zvyšování daní přistoupí i k prorůstovým opatřením. "Další zvýšení daní nehodlám dál podporovat bez prorůstových úprav státního rozpočtu a kompenzačních opatření pro ty, které to postihuje v každodenním běžném životě. O nic víc mi jako pravicovému konzervativnímu politikovi nejde," řekl Úlehla serveru Lidovky.cz.

Klausovo veto může návrh definitivně pohřbít

Úlehla ODS navrhne společné jednání poslaneckých klubů ODS a TOP 09. "Vládu nikdo položit nechce, ale musíme jednat," řekl Úlehla. Reaguje tak na hrozbu premiéra Nečase, že pokud návrh neprojde, spojí s ním příště otázku důvěry vládě.

I kdyby návrh nyní prošel, může přijetí daňového balíčku ztížit ještě prezident Václav Klaus. Po jeho případném vetu by se mohli vůli své strany vzepřít i další poslanci ODS, kteří mají vůči zvyšování daní výhrady. Shánění potřebných 101 hlasů by se pro vládu stalo velmi obtížným, ne-li nemožným.

Odmítavě se k návrhu staví i bývalý poslanec ODS a nyní nezařazený Michal Doktor. "Už několikrát jsem panu premiéru Nečasovi řekl, že zvyšování daní podpořím pouze tehdy, když vláda vyčerpá veškeré možnosti úspor v rámci jednotlivých ministerstev. A to se určitě nestalo," řekl Doktor serveru Lidovky.cz.

A ruku pro DPH nezvedne ani další nezařazený zákonodárce (a bývalý poslanec ODS) Pavel Bém. Vládu Petra Nečase ale položit nehodlá.

Peake: poslanci by se mohli vzepřít i v případě restitucí

Nejednotnost koalice ohrožuje nejen přijetí balíčku daňových změn, ale i návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Restituce totiž nemají jistou podporu poslanců vládního uskupení LIDEM. Vyplynulo to z vyjádření vicepremiérky Karolíny Peake a dalších vládníchpolitiků.

Kvůli rozepřím ve vládním táboře je možné, že sněmovna nebude o církevních restitucích hlasovat na nynější schůzi a rozhodnutí o zákoně odloží.

"Teď jsme v první fázi u konsolidačního balíčku a samozřejmě, že pokud jakýkoliv poslanec v rámci koalice v té velmi těsné stojedničkové většině vypovídá loajalitu koalici, nejen ODS, tak tím otevírá brány i poslancům dalším," odpověděla Peake na dotaz ČTK, zda může zaručit podporu všech poslanců strany LIDEM pro vládní návrh církevních restitucí.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.