Lidovky.cz

Irák chce české bitevníky L-159 za 19 miliard korun

Česko

  12:50aktualizováno  15:51
BAGDÁD - Česká republika se dohodla s Irákem na dodávce 28 letounů L-159 v dvoumístné verzi. Uvedl to ministr obrany Alexandr Vondra s tím, že 24 letadel bude zcela nových, čtyři další z vlastnictví ministerstva obrany. Kontrakt má hodnotu zhruba jedné miliardy dolarů (asi 19,2 miliardy korun). Čeští odborníci se budou podle Vondry podílet také na výcviku iráckých pilotů, který by měl začít co nejdříve.

Bitevník L-159 foto: MO ČRReprofoto

"Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme se dohodli na dodávce celkem 28 letounů L-159 iráckým vzdušným silám," řekl Vondra novinářům na mimořádné tiskové konferenci, kterou svolal po jednání s iráckým protějškem. Nové letouny podle něj budou vybaveny potřebnou výzbrojí, součástí dodávky má být i pozemní logistika a s ní spojený výcvik personálu.

První křůček vzájemné spolupráce
"Na čem jsme se dnes dohodli, můžu nazvat prvním krůčkem," okomentoval vzájemnou spolupráci ve vojenství irácký ministr obrany Saadún Dulajmí. Ke konečnému uzavření kontraktu podle něj dojde v nejbližších týdnech.

ČTĚTE TAKÉ:

První ze čtveřice už existujících letadel, kterými nyní disponuje armáda, bude předán sedm měsíců od vstupu kontraktu v platnost, uvedl Vondra. Nové stroje pro Irák začne vyrábět Aero Vodochody. Dodávky nových strojů by měly začít přibližně za dva roky. Čtyři stroje z armádních zásob by měly sloužit k překlenutí období, než budou dodány zcela nové letouny. Zároveň na nich budou cvičit iráčtí piloti.

"Jednoznačně chceme umožnit, aby co nejdříve mohl začít výcvik iráckých pilotů a na tomto výcviku se bude podílet také armáda České republiky," upřesnil Vondra.

Írák požaduje co nejrychlejší dodávku
Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že prodej letadel L-159 do Iráku je velmi významný a má podporu celé vlády. Věří, že se kontrakt podaří úspěšně dokončit. Před uzavřením domluvy o dodávce 28 dvoumístných strojů se byl irácký premiér Núrí Málikí s několika svými ministry podívat v Aeru Vodochody.

Český ministr obrany Alexandr Vondra a irácký ministr obrany Saadún Dulajmí.

Prezident Aera Ladislav Šimek připomněl minulou spolupráci s Irákem spojenou s letouny L-29 Delfín a L-39 Albatros. "Teď chceme položit základy neméně úspěšné budoucnosti," podotkl podle tiskové zprávy, kterou firma poskytla.

Obrana nyní disponuje pěti dvoumístnými cvičnými bitevníky L-159. Jeden z nich získala jako kompenzaci za nedostatky v dodávce dopravních letadel CASA ze Španělska. Podle informací zřejmě dostane zpět i druhý stroj z výměnného obchodu s konsorciem EADS. Tyto dva vrácené stroje by podle mluvčího úřadu Jana Pejška mohly být odeslány do Iráku. Další dva dvoumístné letouny obrana nechá vyrobit z jednomístných verzí, které má uskladněny a nevyužívá je. Češi sami plánují mít v budoucnu osm dvoumístných bitevníků pro vlastní účely.

ČTĚTE TAKÉ

Nejsložitější částí vzájemných rozhovorů bylo vyjít vstříc iráckým požadavkům na co nejrychlejší dodávky letadel, uvedl český ministr. "Chápeme potřebu Iráku zajistit svou bezpečnost a mír v oblasti vlastními silami poté, co se stáhla cizí vojska," podotkl nicméně Vondra.

Agentura Reuters citovala mluvčího iráckého premiéra Núrího Málikího, který uvedl, že čtyři letouny získá jeho země zdarma. Podle Vondry začala jednání o kontraktu již před dvěma lety. Ministr obrany v pátek na tiskové konferenci poděkoval premiéru Petru Nečasovi (ODS) za to, že osobně několikrát do rozhovorů vstoupil. Podle Vondry páteční dohodě předcházela návštěva české delegace v Bagdádu, která se uskutečnila minulý týden pod vedením šéfa ministerského úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta a za účasti prezidenta Aera Vodochody Ladislava Šimka.

Pro českou stranu je to poprvé, co se podařilo letadla, která používají čeští vojenští piloti, udat v zahraničí. Základní parametry dohody ještě doladí delegace technických expertů, která by měla do ČR z Iráku přicestovat velmi brzy, poznamenal Vondra. Pak bude kontrakt podepsán.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.