Lidovky.cz

Vláda vsadila na korupci a sama na to doplácí, říká politolog

Česko

  15:30
PRAHA - Jízlivě řečeno, sázka na korupci nebyl příliš promyšlený politický tah, komentuje politolog Petr Kupka poslední půlrok, během kterého protikorupční policie obvinila několik členů vlády a jejích zaměstnanců. Co se změnilo, že se kriminalisté při boji s korupcí zabydleli ve vysokých patrech politiky? Server Lidovky.cz se ptal odborníků, kteří se zabývají bezpečnostní situací v zemi.

Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová na snímku z roku 2004. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Petr Kupka: Boj s korupcí - nepříliš promyšlený politický tah?

- politolog se zaměřením mj. na organizovaný zločin, člen CBSS

Hodnocení efektivity české justice je pravděpodobně úkol pro někoho zběhlejšího v právních otázkách. Z mého úhlu pohledu je posouzení "změn" zatím předčasné, i když nelze zpochybnit průběžné výsledky práce orgánů činných v trestním řízení. Je třeba počkat si na rozsudky, ale i obvinění vysílá společnosti pozitivní signál a naopak může působit negativně pro samotný korupční systém.

K TÉMATU:

Nicméně masivní společenské poptávce po vyšetřování zločinného jednání v nejvyšších patrech politiky, která našla své zosobnění v Pavlu Zemanovi a Lence Bradáčové, již nešlo čelit. Pokud by nastavený trend pokračoval, vejde do dějin současná vláda jako vláda, která sekuritizovala sebe sama. Jízlivě řečeno, sázka na korupci nebyl příliš promyšlený politický tah. Předvolební sliby o boji s korupcí totiž nelze vnímat jinak než jako pouhé slogany. To, že díky ekonomické krizi, navrhovaným vládním reformám a aktivitám nevládního sektoru v čele s Transparency International dostal "plánovaný boj" zcela jiný rozměr, překvapilo nejednoho samozvaného politického "bijce".

Prozatímní úspěchy by však neměly zatemnit podstatu problematiky - redukce problematiky na "kmotry" uplácející "politiky", proti nimž stojí "policie" a "zpravodajské služby", kterým komplikuje práci "zkorumpovaný soudní systém" a „vzájemná nedůvěra“ je zavádějící. V zásadě jsou všichni výše zmínění aktéry mocenského pole, které je jak bitevní, tak magnetické. Takže uvidíme za pár let...  

Andor Šándor: Zatím jen kape

- bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, nyní bezpečnostní poradce

Andor Šándor

Od zatčení dr. Ratha začíná být zřejmé, že nastává kýžený obrat v přístupu policie a státních zastupitelství v boji s korupcí. Je to dobrý signál pro občany a varování pro ty, co tu za posledních 12 let vytvořili mafiánské prostředí, že nemohou spoléhat, že jim vše projde. Korupce v naší zemi je systémová věc, která metastázovala do všech pater státu, a nebude vůbec jednoduché ji zastavit a touto nemocí zasaženou zemi vyléčit. Rozhodující bude, jak se policii a státním zástupcům podaří tuto trestnou činnost obviněným plně a nezpochybnitelně prokázat tak, aby je stihl spravedlivý trest. Tady přeci jenom zůstávám poněkud skeptický, neboť jinak se provinění dokazuje, pokud policie o chystané korupci ví dopředu, či se ji snaží prokázat i s odstupem několika let. "Zatím jen kape, snad bude i pršet".

Anketa serveru Lidovky.cz

Začalo to květnovým obviněním poslance Davida Ratha. Pak přišlo obvinění poslankyně Vlasty Parkanové a také poslance Otto Chaloupky. Výpověď dostal Martin Křížek - šéf státní agentury Czechinvest, jejíž zakázky policie prošetřuje. Na severu Čech si policie přišla pro exnáměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu a spolu s ním obvinila kvůli podezření z podvodů s evropskými dotacemi dalších pět lidí. V dalších týdnech kriminalisté odvedli Vladimíra Šišku, prvního náměstka ministra Jaromíra Drábka, a obvinění po letech vyšetřování přistálo i v rukou známého lobbisty Marka Dalíka.

Co se změnilo, že v nejvyšších patrech politiky i státní správy padlo za posledního půl roku tolik obvinění. Nastal bod zvratu? Server Lidovky.cz se ptá odborníků, kteří se zabývají bezpečnostní situaci v zemi.

Martin Cejp: Obava z nedotknutelných

- provádí sociologický výzkum v kriminologii (organizovaný zločin)

Velkou roli hraje změna ve vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze. Jde ale i  o dlouhodobější záležitost, v níž se činila i Policie ČR. Jen mám obavu, aby se měřilo všem stejně a nezůstávali někteří „nedotknutelní“.

Karel Randák: Nezkorumpovaní lidé přišli na důležité posty

- bývalý šéf rozvědky a člen nadačního fondu proti korupci

Karel Randák

Podle mého názoru se prozatím o žádný bod zvratu nejedná, přestože bych velmi uvítal, kdyby tomu tak bylo. Důvodem Vámi zmiňovaného posunu v chování orgánů činných v trestním řízení je nepochybně snaha nejvyššího státního zástupce Zemana o dosazení nezkorumpovaných lidí na posty vrchních státních zástupců na VSZ v Praze a Olomouci. Obzvláště jmenování doktorky Bradáčové v Praze nemalou měrou přispělo k tomu, že byly znovu otevřeny kauzy, které za éry Rampuly a Grygárka byly účelově zametány pod koberec. Je třeba si uvědomit, že role státního zástupce v každé kauze je zcela zásadní. Z toho také plyne změna přístupu PČR v jednotlivých případech.

ČTĚTE TAKÉ:

Z výše řečeného by se mohlo zdát,že skutečně došlo k zásadnímu obratu, nicméně je třeba vidět, že stále ještě přetrvávají a nepochybně i v blízké budoucnosti budou přetrvávat snahy o navrácení věcí do původních kolejí. Je tudíž naprosto předčasné pokládat současný stav za definitivní a nechat se jím ukolébat.

Co se týče politické podpory současné vládní garnitury, kterou tato poskytuje boji proti korupci, je nutno konstatovat, že zůstává pouze ve verbální rovině, byť představitelé politických stran se snaží prezentovat něco jiného. Podle mých informací je skutečný stav právě opačný, což znamená, že ze strany politiků jsou hledány cesty jak opětovně omezit nezávislost státních zástupců.

Další část ankety, ve které zazní názory například šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky či soudkyně Nejvyššího správního soudu Daniely Zemanové, čtěte v pátek na serveru Lidovky.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.