Lidovky.cz

Klaus naposledy dával medaile: Špotákové i lékaři Kozovi

Evropa

  21:47aktualizováno  22:21
PRAHA - Česko si v neděli připomněla 94. výročí vzniku Československa. Oslavy tradičně vyvrcholily večer na Pražském hradě, kde prezident Václav Klaus předal 22 vybraným osobnostem státní vyznamenání.

Barbora Špotáková dostává státní vyznamenání foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Medailí za zásluhy ocenil mimo jiné oštěpařku Barboru Špotákovou, předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, exilového spisovatele Otu Filipa či někdejšího fotbalového brankáře Iva Viktora. Klaus, který příští rok v úřadu končí, státní vyznamenání na oslavě 28. října uděloval naposledy.

Nejcennější ocenění - řád Bílého lva - získali váleční veteráni Alexandr Beer a Vasil Korolov. Oba bojovali za II. světové války na východní frontě. Korol byl navíc po útěku z nacistického Česka do Sovětského svazu vězněn v sibiřských lágrech.

KOMPLETNÍ PŘEHLED VYZNAMENANÝCH NAJDETE ZDE

Prezident se v projevu před předáním vyznamenání zaměřil na současné problémy země. Uvedl, že vyšší zdanění firem a lidí ekonomické problémy ČR neřeší, ale prohlubuje. Snaha vlády brzdit zadlužování je podle něj správná, ale neobejde se bez snížení nákladů na chod státu a škrtů ve státem financovaném sociálním systému. Lidé by však podle prezidenta i přes některé potíže neměli hodnotit současnou situaci pesimisticky a propadat lhostejnosti.

Oslavy začaly už na Vítkově

Dnešní oficiální oslavy státního svátku Klaus zahájil už dopoledne u Národního památníku na pražském Vítkově, kde propůjčil bojové prapory čtyřem vybraným armádním útvarům. Klaus se  také zúčastnil slavnostní přísahy přes 400 nových vojáků a vojákyň na Hradčanském náměstí, jmenoval nové generály a na Hradě promluvil k diplomatům. Mimo jiné jim řekl, že první československý prezident T.G.Masaryk je inspirací pro obnovu demokracie po pádu komunismu.

Celý projev prezidenta Václava Klause:

O Masarykovi se hovořilo také na tradičním shromáždění pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu v Národním muzeu. Předseda svazu Jaroslav Vodička v projevu upozornil, že česká společnost se příliš vzdálila zásadám, které vyznával první český prezident. Úcta k Masarykovi se podle něj stává pouhou formalitou. Podobně se na tomto shromáždění vyjádřil také předseda Senátu Milan Štěch.

Významné instituce se  tradičně otevřely veřejnosti. V Praze tak lidé mohli navštívit Poslaneckou sněmovnu, Senát, Obecní dům a rezidenci pražského primátora. Největší zájem byl o Obecní dům, který si prohlédlo 3500 lidí. Výročí vzniku Československa si spolu s dalšími lidmi připomněli zástupci Československé obce legionářské. Shromáždili se u Pomníku československých legionářů v Praze Pod Emauzy.

Projděte si prezidentům projev v bodech:

Během dne se v Česku konaly pietní akce a shromáždění, ale také manifestace. Poslanecká sněmovna, Senát a další instituce uspořádaly den otevřených dveří. V řadě měst a obcí se lidé scházeli u pomníků prvního českého prezidenta T. G. Masaryka. 

Na svůj tradiční pochod Prahou se po poledni vydali příznivci monarchistických tradic. Několik desítek lidí přišlo na pražské Václavské náměstí demonstrovat proti současné politické situaci. Na akci Hnutí za přímou demokracii vystoupila mimo jiné herečka a uchazečka o prezidentský úřad Táňa Fischerová. V Praze se z popudu neparlamentní Strany svobodných občanů sešli také odpůrci evropské integrace a požadovali vystoupení z EU.

Dnešních oslav státního svátku se nezúčastnil premiér Petr Nečas (ODS), který si při sportu poranil lýtko.

VÍCE ZDE:

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.