Lidovky.cz

Ministr Vondra ve vládě končí, necítí prý podporu voličů

Česko

  10:09aktualizováno  17:24
PRAHA - Ministr obrany Alexandr Vondra rezignuje 7. prosince. Především proto, že údajně necítí podporu voličů. S premiérem se prý na svém odchodu z vlády dohodl už po neúspěšných senátních volbách. Sám Nečas zatím neřekl, kdo Vondru nahradí.

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil rezignaci. Tiskové konference se zúčastnil i premiér Petr Nečas foto: ČTK

"Senátní volby letos na podzim ukázaly, že nemám dostatečnou důvěru voličů. Rozhodl jsem proto předložit svou rezignaci na funkci ministra obrany, k rozhodnutí jsem dospěl po volbách, ale dohodli jsme se s panem ministerským předsedou na tom, že to oznámím později, zejména z těch  důvodů, že bylo potřeba dotáhnout státní rozpočet a rozpočet ministerstva obrany," řekl Vondra.

Na odchodu z vlády se prý s Nečasem dohodl už po říjnových volbách, v nichž kromě něj prohrála i celá ODS. Zůstal ale prý kvůli přípravě rozpočtu armády na příští rok, plánovaným jednáním s americkým protějškem a jednáním kolem budoucnosti nadzvukového letectva. V pondělí se ještě zúčastní jednání bezpečnostní rady státu, která by se i tomuto tématu měla věnovat.

Podle premiéra Petra Nečase je odchod Vondry z ministerstva ztrátou. Byl podle něj nejkompetentnějším ministrem obrany za posledních dvacet let.

"Mám představu, kdo na ministerstvo obrany přijde," sdělil premiér.

Vondrův očekávaný odchod

Vondra už na listopadovém kongresu ODS neobhajoval funkci místopředsedy strany. Delegátům to zdůvodnil mimo jiné tím, že tak chce premiérovi usnadnit své případné odvolání z vlády.

Nad ministrem obrany je stále stín kauzy ProMoPro z dob českého předsednictví Evropské unii. Navíc neuspěl v senátních volbách. Premiér už s ním dřív o jeho působení ve vládě hovořil.

Vondrův očekávaný odchod nahrává kuloárnímu scénáři. Podle něj si bude chtít ODS nárokovat ministerstvo dopravy po končícím ministru Pavlu Dobešovi (LIDEM). Místo něj přenechá obranu straně LIDEM Karolíny Peake.

Problém ProMoPro

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno zhruba 550 milionů korun.

Vondra se kvůli kauze ocitl pod tlakem kvůli tomu, že byl v době údajně předražené zakázky vicepremiérem pro evropské záležitosti. "Příprava předsednictví i jeho samotný průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a já znovu děkuji stovkám lidí, kteří toto dokázali uskutečnit. To, zda došlo k nějakému pochybení, může s definitivní platností určit až soud. Já jsem se své případné odpovědnosti nikdy nezříkal," uvedl ve vyjádření.

Podle ministerstva financí, které podalo trestní oznámení, není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb. Z toho asi 135 milionů korun údajně skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions.

Schéma toků peněz v zakázce pro ProMoPro.

Peníze pak prý odcházely na další rakouské účty. Ke všem měl tehdy dispoziční právo bývalý Vondrův podřízený Libor Veverka, který je podle ministerstva propojen s majitelem firmy Promopro Veselým.

Dalších zhruba 45 milionů korun skončilo na soukromých účtech majitelů společnosti Promopro manželů Veselých a 61 milionů byl zisk Promopra v roce 2009, uvedlo již dříve ministerstvo.

Tokem peněz se zabývá i rakouské státní zastupitelství. Veselý v minulosti řekl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů prý nic nevěděl.

Ministři, kteří už odešli z Nečasovy vlády

15. prosince 2010 - Kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) oznámil rezignaci ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

21. dubna 2011 - Vládu opustil ministr dopravy Vít Bárta (demisi podal 8. dubna), a dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) zůstal vicepremiérem s pověřením řídit boj proti korupci.

1. července 2011 - Prezident také jmenoval ministrem dopravy pražského manažera VV Pavla Dobeše. Ten nahradil Radka Šmerdu, který rezignoval 30. června.

4. října 2011 - Premiér překvapivě navrhl odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS). Svůj krok vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s Fuksovou prací.

9. listopadu 2011 - Premiér přijal demisi ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS). Ten se ocitl v podezření kvůli nejasným milionovým transakcím na účtu své matky. Kocourek je vysvětlil potřebou "odklonit" majetek v době rozvodu.

8. prosince 2011 - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) podal rezignaci. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě a v majetkovém přiznání to neuvedl.

21. března 2012 - Ministr školství Josef Dobeš (VV) se rozhodl rezignovat poté, co na vládě hlasoval proti návrhu, že musí v rozpočtu ušetřit 2,5 miliardy korun.

27. června 2012 - Klaus na Nečasův návrh odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Ten uvedl, že premiér krok odůvodnil tím, že požádal o navýšení rozpočtu pro svůj resort o několik stovek milionů korun.

31. října 2012 - Prezident Klaus přijal rezignaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Drábek svůj odchod z vlády oznámil již počátkem října, rozhodl se tak kvůli obvinění svého prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišky z podplácení.

14. listopadu 2012 - Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) předal premiérovi Petru Nečasovi svou demisi k datu 3. prosince. Bezprostředním důvodem odchodu byl tlak od vedení jeho strany, Dobeš byla ale dlouhodobě kritizován například kvůli problémům se spuštěním centrálního registru vozidel. Jeho nástupce zatím není znám.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.