Lidovky.cz

Státníci Česka a dalších pět států se nezúčastní předání Nobelovy ceny za mír

Česko

  11:53aktualizováno  16:07
PRAHA - Předávání Nobelovy ceny za mír se nezúčastní zástupci šesti států Evropské unie, mezi nimiž je také Česká republika. Nobelovu cenu za mír letos dostala Evropská unie a předána bude 10. prosince třem nejvyšším představitelům EU předsevi Evropské rady Hermanovi Van Rompuyovi, předsedovi Evropské komise Josému Barrosovi a předsedovi Evropského parlamentu Martinovi Schulzovi.

Evropská unie (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pozvánky za Česko dostali prezident Václav Klaus i premiér Petr Nečas. Prezident se ceremonie nezúčastní, potvrdil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Mluvčí vlády Michal Schuster sdělil, že premiérovi účast neumožní pracovní vytížení. Dodal, že premiéry a prezidenty na akci pozval šéf Evropské rady Van Rompuy. Klaus známý svými euroskeptickými názory v říjnu označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl.

Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci. Lundestad řekl, že na ceremonii přijedou státníci z 18 zemí, mezi nimiž jsou velké státy jako Francie, Německo, Itálie, Polsko a Španělsko. Neúčast už prý potvrdilo šest zemí, kromě ČR také Británie a Švédsko. V případě Švédska jde prý ale jenom o vytížený program premiéra Frederika Reinfeldta.

Důvodem neúčasti Británie a Česka je dle EUobserver euroskepse premiéra Davida Camerona a prezidenta Václava Klause. Lundestad odmítl spekulovat, zda jde o bojkot. "Je na nich, aby vysvětlili, proč nepřijedou," řekl.

ČTĚT TAKÉ:

Česko bude mít podle informací ČTK z diplomatických zdrojů na ceremonii zastoupení na úrovni velvyslance. To kritizuje opoziční ČSSD. "Česká vláda se neúčastí znovu zcela zbytečně izoluje a dává najevo, že vůbec nechápe význam naší účasti na mírové integraci Evropy poté, kdy nám to konečně umožnil pád železné opony v roce 1989," uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Anketa

Souhlasíte s českou neúčastí na předávání Nobelovy ceny za mír?

Ano, Nobelova cena pro Evropskou unii je nesmysl 4187
EU neměla cenu vůbec získat, ale politici by ceremoniál neměli bojkotovat 597
Bojkot je zbytečný, EU si Nobelovu cenu zaslouží 1455

O výběru EU jako laureáta ceny se po vyhlášení hojně debatovalo a znovu se tak děje před předáním. Ke kritikům se připojila trojice nositelů ceny jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, argentinský sochař a pacifista Adolfo Pérez Esquivel a irská mírová aktivistka Mairead Maguireová. 

EU vyzbrojuje Izrael, upozorňuje 50 osobností

Ti chtějí, aby nebyla letos udělena prémie osmi milionů švédských korun (23,3 milionu českých korun). Lundestad prohlásil, že za tímto protestem je norský právník Fredrik Heffermehl, který proti rozhodnutím Nobelova výboru protestuje roky. "Prémie ještě nikdy nebyla neudělena," prohlásil Lundestad.

Šéf socialistických poslanců v EP Hannes Swoboda je naopak toho názoru, že "po druhé světové válce byla EU vizí míru a EU mír přinesla". Konference evropských církví a Světová rada církví se však shodně domnívají, že "roli EU coby tvůrce míru pro příští generaci popírá současná ekonomická a humanitární tragédie Řecka".

Další kritiku také vyvolala čerstvá krize v pásmu Gazy. Přes 50 nositelů ceny, umělců, akademiků a diplomatů se domnívá, že by EU mělo být za její svazky s Izraelem ocenění odebráno. Ve společném dopise se poukazuje zejména na masivní podporu izraelského zbrojení příspěvky do jeho vývojového programu.

 ČTĚTE VÍCE

12. října 2012

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.