Lidovky.cz

Systém exekucí je organizovaná zlodějina, míní advokát

Česko

  7:00
BRNO - Na adresu exekutorů volí advokát Roman Šteffel ostrá slova. Obhajoval totiž několik lidí, kterým kvůli jejich nekalým praktikám hrozilo, že pokuta za nezaplacený lístek vystřelí až na 30 tisíc korun. Server Lidovky.cz o jednom z případů nedávno informoval.

Exekutor Josef Višvader, který je podezřelý ze zpronevěry foto: ČTK

Jednání se týká exekutora Jozefa Višvadera odsouzeného za podvod a zpronevěru 80 milionů korun a Milana Makaria, jehož kancelář přebrala Višvaderovu agendu. Ukázalo se, že oba mají podezřele blízko k vymahačským firmám CFS Financial Services a 1. Nitrianská obchodná spoločnosť. Ty si mezi sebou přeprodávají pohledávky, jedna vymáhá náklady exekucí, druhá pokuty, čímž navyšují odměny advokátů a exekutorů. 

ČTĚTE VÍCE:

O pokuty se navíc přetahuje pražský advokát Jan Válek zastupující CFS Financial Services s advokátkou Ludmilou Lejnarovou, kvůli čemuž mají lidé platit za jedinou pokutu dokonce třikrát. Šteffel v rozhovoru se serverem Lidovky.cz popsal další případ, podobných jsou prý ale stovky.

Lidovky.cz: O co přesně v případu šlo?
Kvůli nezaplacené pokutě byl vydán návrh na vydání platebního rozkazu, klientka měla platit společnosti CFS Financial Services zastoupené panem advokátem Válkem. Soudu odeslala doklad o tom, že už dříve zaplatila paní doktorce Lejnarové, která se ozvala před rokem. Pan magistr Válek nicméně argumentoval, že podle Vrchního soudu v Praze je vlastníkem nezaplacené pokuty společnost CFS Services a ona je povinna platit znova a dokonce dvakrát.

Problémový exekutor

  • Višvader se "proslavil" tím, že zpronevěřil 80 milionů, které u něj složila firma Geosan group jako takzvanou jistotu. Místo toho, aby vzhledem k pravomocnému rozsudku nastoupil do vězení, s penězi zmizel. Letos v březnu ho chytili až rumunští policisté, když se s penězi snažil utéct na Ukrajinu. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora na něj kvůli tomu podaly trestní oznámení.
  • Kvůli odsouzení za podvod ho exekutorská komora navrhla odvolat z funkce, tehdejší ministr Pavel Němec jí však nevyhověl
  • Višvader navíc souběžně s praxí exekutora podnikal, což je nezákonné
  • Coby majitel pozemků se podílel na plnění nelegální skládky v Roztokách. Proti skládce místní protestovali

Zdroj: Wikipedia

Lidovky.cz: Podařilo se vyvrátit jeho tvrzení?
My jsme argumentovali tím, že platila někomu, kdo měl od dopravního podniku plnou moc. A v prvním stupni jsme vyhráli, jenže pan magistr Válek se odvolal. Krajský soud v Brně naštěstí rozsudek potvrdil.

Lidovky.cz: Jak dlouho se spor táhnul?
Asi rok a půl. CFS Financial Services klientce překvapivě zaplatila i náklady. Lucie N. měla štěstí, že přišla včas, nyní už by jí nic nedali. Vymysleli si totiž 1. Nitrianskou obchodnou spoločnosť na Slovensku, aby nemuseli platit za prohrané soudy.

Lidovky.cz: Jak to funguje?
Když soudní náklady nezaplatí, je třeba podat žalobu na Slovensku. To znamená, že musíte shánět slovenského advokáta, přece jen už je to stát s jiným právním systémem a pravidly. To odradí 99,9 procent lidí. Takže pokud prohrají nějaké soudy, je jim to úplně jedno.

Lidovky.cz: O kolika dalších případech víte?
Na brněnských soudech jsou jich stovky, kdy dopravní podnik postupoval pohledávky na Lejnarovou, která zastupovala Argemon Invest, pak to zase převzal CFS Financial Services.

Lidovky.cz: Daří se lidem podobně jako v tomto případě úspěšně bránit?
Jak kdy, jak kde. Spíš bych řekl, že jim to prochází. Lidé se nebrání a raději ze strachu nebo neznalosti zaplatí, nebo se na to úplně vykašlou, hodí to do koše a neuvědomí si, že se rychle dostanou do vleku exekucí. Je to prostě zlodějský systém, jsou na to napojení dopravní podniky – nejen ten brněnský -  a advokáti. Jde o strašné peníze, z nichž ve výsledku dopravní podniky nic nemají.

Lidovky.cz: Je v pořádku, aby dopravní podnik přeprodával pohledávky pochybným firmám?
Není, nikdo to ale zakázat nemůže. Vzhledem k tomu, že je dotován z našich společných peněz, v jeho orgánech sedí lidé z magistrátu, kteří mají na podobné věci dohlížet, tam podle mě dochází ke střetům zájmů. Jsou to zlodějiny ve velkém. V Brně dokonce soudkyně konstatovala, že takové jednání je absolutní katastrofa a vyděračství.

Případ řeší komora

"Z vlastní iniciativy se tímto případem zabýváme. Višvaderův úřad detailněji sledujeme od března tohoto roku. Zhruba od stejné doby je logicky více kontrolován i exekutorský úřad Milana Makaria, na něhož byla agenda Višvadera převedena." (Petra Báčová, mluvčí exekutorské komory)

Lidovky.cz: Funguje taková praxe i nadále, nebo už takových případů nepřibývá?
Určitě ano. Jsou to jen jiné firmy, ale pořád stejná jména. Po prvním článku se na mě obrátila hromada podobě postižených lidí.

Lidovky.cz: Pokud se lidé stanou oběťmi přeprodávání pohledávek, kolik v průměru zaplatí?
Běžně tak 20 až 25 tisíc korun kvůli lístku za 15 korun.

Lidovky.cz: Věříte slovům exekutorské komory, že od nového roku díky novele zákona rozdělování pohledávek odpadne?
Nevěřím, rozdělovat by se nemělo tak 7, 8 let.

Lidovky.cz: Nyní bude ale povinné pohledávky spojovat...
Oni si zase vymyslí něco nového. Naopak se od ledna těší na to, že budou moct obstavovat účty manželek a příbuzných a obtěžovat lidi, kteří s exekucemi nemají nic společného.

Lidovky.cz: Jak by se tedy situace měla řešit?
Úplně zrušit současný systém exekucí, je to legalizovaná zlodějina. A vrátit se k systému soudních exekucí, jen ho trochu zkvalitnit. Nyní to funguje na úkor slušných a poctivých lidí, kdežto lumpové, kteří nechtějí platit, se tomu pohodlně vyhnou.

Lidovky.cz: Panují podobné poměry v zahraničí?
Co se děje u nás, je divoký Kurdistán. Kdyby si za hranicemi exekutor dovolil, co tady, zavřou ho. Tady je například běžné, že lidé z exekutorských úřadů objedou v jednom městě 20 lidí a každému naúčtují jízdné, vůbec nezohlední, že na jednu jízdu udělali 20 návštěv.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.