Lidovky.cz

Samková a další uchazeči o Hrad bez podpisů u soudu neuspěli

Česko

  10:15aktualizováno  10:36
BRNO - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost advokátky Kláry Samkové, kterou ministerstvo vnitra nezaregistrovalo pro přímou volbu prezidenta. Neuspěli ani další kandidáti, kteří neshromáždili 50.000 podpisů.
Pražský hrad

Pražský hrad foto: Shutterstock

Soud zamítl také návrh Jiřího Kesnera, jenž v návrhu zpochybnil registraci osmi stávajících uchazečů o Hrad. ČTK to zjistila z úřední desky Nejvyššího správního soudu.

Samková uplatnila řadu argumentů proti zákonné úpravě přímé volby prezidenta. Nelíbila se jí například povinnost získat pro nezávislého kandidáta 50.000 podpisů na petičních arších. Podle Samkové jde o neústavní požadavek, číslo je prý příliš vysoké, a to i ve srovnání s jinými státy, které mají přímou volbou prezidenta.

"Takovéto argumenty však nemohou být úspěšné. Již z podstaty věci nelze v zásadě zpochybnit ústavnost ústavy," uvedl v rozhodnutí volební senát.

Připomněl tak, že požadavek 50.000 podpisů je součástí ústavní změny, která vytvořila podmínky pro první přímou volbu prezidenta.

"Zavedení přímé volby prezidenta republiky a stanovení minimálního počtu podporovatelů občanských kandidátů na prezidenta republiky bylo plně v uvážení ústavodárce, se kterým nemůže moc soudní nijak polemizovat," uvedli soudci.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle NSS by takzvané materiální jádro ústavy nebylo dotčeno ani v případě, že by kandidáti bez podpory zákonodárců v přímé volbě vůbec nemohli kandidovat. Podobnou úpravu má Francie nebo Irsko. Volební senát dal Samkové zapravdu alespoň v tom, že zákon byl přijat příliš krátce před termínem první přímé volby.

Dále Samková kritizovala například dvoudenní lhůtu pro zpochybnění rozhodnutí vnitra o registraci kandidáta, je prý příliš krátká. Podle NSS je však lhůta ve skutečnosti delší, protože se počítá od doručení rozhodnutí vnitra. Za doručené se rozhodnutí považuje tři dny od vyvěšení.

"Z uvedeného plyne, že dvoudenní lhůta, s níž polemizuje navrhovatelka, je fakticky přinejmenším pětidenní," stojí v rozhodnutí. Soud navíc připomněl, že ve volebním právu nejsou podobně krátké lhůty výjimečné. Samková už dříve avizovala, že se obrátí na Ústavní soud.

Soudci zamítli také návrhy právníka Karla Světničky, bývalého disidenta Petra Cibulky i Anny Kašné ze Šumperka. Nikdo z nich neshromáždil potřebných 50.000 podpisů. Rovnou dva návrhy podal Jiří Kesner z Kolína. V prvním se domáhal vlastní registrace, v druhém zpochybnil registraci osmi současných kandidátů. Oba návrhy soud zamítl.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.