Lidovky.cz

Kauzy roku 2012: konec dr. Ratha, tekutý vrah a Parkanové CASA

Slovensko

  15:00
PRAHA - Nikdo není nedotknutelný. Jasný vzkaz vyslali v roce 2012 policisté a žalobci všem mocným. Kvůli úplatkům skončil ve vazbě bývalý hejtman David Rath (ČSSD), obvinění čelí exmístopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) a kvůli korupci soud poslal za mříže bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Nevídanou policejní akci spustily i otravy metanolem.

David Rath přichází na jednání imunitního a mandátového výboru foto: ČTK

Konec dr. Ratha

Ještě koncem dubna to byl mocný politik na vrcholu kariéry, který peskoval vládu za diskreditaci boje proti korupci, o pár dnů později se stal hlavním aktérem největší korupční kauzy v novodobé historii české politiky. Davida Ratha, poslance s imunitou, 14. května zadrželi po dlouhých a úzkostlivě utajovaných přípravách kriminalisté s krabicí od vína se sedmi miliony přímo před domem Kateřiny Pancové a Petra Kotta, kteří mu podle obžaloby peníze dali jako úplatek.

I když se Rath snažil přesvědčit kolegy ve sněmovně a veřejnost, že za jeho zatčením stojí ministr vnitra Jan Kubice, neuspěl. Naopak, v jeho domě našli policisté dalších deset milionů, v Kottově třicet. Na veřejnost navíc probublávaly přepisy odposlechů dokumentující, jak si skupina dělila úplatky kolem opravy Buštěhradského zámku, gymnázia v Hostivici a zdravotnických zakázek. Rathovi kvůli tomu hrozí až dvanáct let, obvinění si spolu s ním, Kottem a Pancovou vyslechlo dalších osm lidí. A mocní dostali jasnou zprávu: nikdo není nedotknutelný.

ČTĚTE VŠE O KAUZE RATH

Tekutý vrah

Skoro čtyři desítky mrtvých a doživotní následky pro mnoho dalších lidí - výsledek jednání obchodníků s lihovinami, kteří kvůli lepším výdělkům neváhali místo prověřeného alkoholu prodávat smrtící koktejl s levným, ale jedovatým metanolem. Strach z otrav donutil vládu k bezprecedentnímu kroku: dvoutýdenní prohibici, Rusko, Slovensko a Polsko zakázaly dovoz českého alkoholu.

Oznámení o zákazu prodeje tvrdého alkoholu v jedné z prodejen v centru Prahy.

V policejních sítích uvízly desítky lidí v čele s Rudolfem Fianem a Tomášem Křepelou, kterým, hrozí za obecné ohrožení až doživotní trest. Další obvinění kvůli distribuci vražedné směsi mohou skončit až na několik let za mřížemi. Velké zátahy navíc ukázaly, jak propracovaný systém dealeři vymysleli. Některé likérky jely dvě výroby - přes den oficiální, přes noc tu s nedaněným lihem. Strach z českého alkoholu a prohibice stály české likérky stamiliony, za což jim stát umožní odklad plateb spotřební daně zhruba o měsíc. Jeden pozitivní efekt nicméně prohibice měla, jak informoval server Lidovky.cz, počet násilných trestných činu pod vlivem alkoholu během prohibice výrazně klesl.

O PROHIBICI ČTĚTE ZDE

Kotroušovi soud neuvěřil

Brečel, hájil se složitou rodinnou situací, ale nic bývalému šéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi nepomohlo. Soudce Kamil Kydalka jednoho z nejmocnějších mužů Prahy poslal za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby na šest let za mříže a na deset mu zakázal pracovat u městské policie.

Bývalý šéf městské policie Vladimír Kotrouš u soudu.

Kotrouš dojel na úplatek od Josefa Jíši, jehož opravna se starala o vozy městské policie. Šéf strážníků si na dvou schůzkách řekl o 200 tisíc a 150 tisíc korun, celkem však podle soudu chtěl 1,2 milionu za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Právě se 150 tisíci ho loni v listopadu chytila policie na pražské Jižní spojce. Případ se nicméně dočká dalšího dějství, žalobkyně se totiž odvolala v Kotroušův neprospěch kvůli tomu, že se jí trest zdá nepřiměřeně nízký. Muži tak stále hrozí až dvanáctileté vězení.

O KOTROUŠOVĚ SOUDU ČTĚTE VÍCE ZDE

Trable Parkanové s letouny

Poslankyně TOP 09 Vlasta Parkanová ve sněmovně při jednání o jejím vydání k trestnímu stíhání

Mezi politiky obviněné z trestné činnosti se letos zařadila i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Důvodem je nákup letadel CASA pro armádu, který proběhl v době, kdy stála v čele resortu. Jejímu vydání policii předcházela ve sněmovně vášnivá debata. Zastával se jí především stranický kolega Miroslav Kalousek. I přes plamenný projev však poslance o její nevinně nepřesvědčil.

A za nevinou ji nepovažují ani vyšetřovatelé. Podle nich udělala Parkanová zásadní chybu, když nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Kvůli tomu je Česko pořídilo hodně draze. Pro představu: na jeden letoun CASA šlo ze státní pokladny 875 milionů korun. Oproti tomu Portugalci dali za jeden letoun pouze 418 milionů korun.

VŠE O VYŠETŘOVÁNÍ PARKANOVÉ ČTĚTE ZDE:

Podvody s evropskými dotacemi na severu

Soud poslal 6. září po exnáměstkovi hejtmanky Koudovi do vazby i ředitele ROP Severozápad Pavla Markvarta (v červeném tričku).

Tlačili na úředníky dotačního úřadu a chtěli po nich, aby miliony proudící z EU přidělili těm zájemcům, které určili. Řeč je o dvou ještě nedávno vysoce postavených mužích v Ústeckém kraji: bývalém řediteli Úřadu Regionální rady Severozápad Pavlu Markvartovi (ODS) a bývalém náměstkovi ústecké hejtmanky Pavlu Koudovi (dříve ČSSD).

Oba dva policie nejprve poslala do vazby, nyní jsou vyšetřováni na svobodě. Spolu s nimi ještě několik dalších zaměstnanců dotačního úřadu. Nejedná se o zdaleka první problém s dotacemi v ROP Severozápad. Letos soud poslal na 7,5 roku za mříže bývalého ředitele úřadu Petra Kušnierze za to, že bral úplatky za přidělení evropských dotací.

ČTĚTE VÍCE O DOTAČNÍCH PODVODECH

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.