Lidovky.cz

Bilance amnestie: až 150 zastavených kauz. Trápí mě to, přiznal Nečas

Česko

  16:13aktualizováno  17:56
PRAHA - Premiér Petr Nečas opět zopakoval, že jeho podpis pod kritizovanou amnestií byl pouze formální akt. Zároveň ovšem připustil že prezidentský pardon, který rozdělil společnost, mu příliš radosti neudělal.

Premiér Petr Nečas foto: Petr Topič/ MAFRA

Premiér Petr Nečas odmítl výtky, že by propásl možnost ovlivnit rozsah amnestie. Podpis předsedy vlády je totiž podle něj pouze formální záležitost. "Amnestie je výsostným právem prezidenta a individuálním aktem milosrdenství hlavy státu," připomněl Nečas.

"To, že amnestie jako akt milosrdenství způsobila spíš napětí a kontroverze ve společnosti, je věc k zamyšlení," řekl Nečas po zasedání vlády. Připustil také, že sporné rozhodnutí a jeho odezva by mohla nastartovat diskuzi o reformě vězeňství. "Trápí mě," přiznal však premiér. Podle něj však nemůže být akt milosrdentsví předmětem nějakého politického vyjednávání.

ČTĚTE TAKÉ:

Kompenzaci poškozených, kterých se amnestie dotkne, však vláda zatím nepodpořila. "Úplně ze stolu jsme to nesmetli, nyní ale nelze vyčíslit, kolika lidí by se týkala," řekl Nečas. Vláda také pověřila šéfa kabinetu, aby s prezidentem probral jeho účast ve Sněmovně příští týden, kdy budou amnestii řešit poslanci.

Stopka až pro 150 kauz

Podle státních zástupců zastaví Klausova milost 100 až 150 kauz. Osmnáct z nich spadá pod Vrchní státní zastupitelství. "V těchto 18 velkých kauzách je ve hře škoda od 300 milionů do 1,75 miliardy korun na jednotlivou kauzu," zdůraznil nejvyšší žalobce Pavel Zeman.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Hrad hají Klause

  • Tajemník prezidenta Ladislav Jakl se ostře opřel do místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, který v minulých dnech Klausovu amnestii kritizoval, mimo jiné slovy o tom, že jde o generální pardon lidem, kteří kradli.
  • Jakl naopak obvinil ČSSD z toho, že peníze z úplatkářské aféry bývalého středočeského hejtmana ČSSD Davida Ratha směřovaly na kampaň prezidentského kandidáta strany Jiřího Dienstbiera.
  • "Rozumím štěkotu pana Zaorálka k amnestii. Snaží se překřičet názory, že Rathovy miliony byly určeny pro Dienstbierovu kampaň. Ostatně - Dienstbier je Rathův kůň, to on ho navrhl za kandidáta ČSSD. A pan Zaorálek o tom asi něco ví," uvedl Jakl na svém webu.
  • Klause proti kritice amnestie hájila i konzervativní iniciativa D.O.S.T. "Pevně doufáme, že z tohoto boje vyjde pan prezident posílen a spolu s ním se autentická konzervativní pravice v naší vlasti přihlásí o slovo ještě důrazněji, než kdykoli předtím," uvedla iniciativa v tiskovém prohlášení.

                                                                                              ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.