Lidovky.cz

Je mi líto Klause s Nečasem, špatně jim poradili, řekl Rychetský

Česko

  7:55aktualizováno  14:29
BRNO - Před vyhlášením amnestie selhali podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského poradci a další lidé kolem prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase (ODS). Nedali jim správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. foto: ČTK

Podle Rychetského amnestii tradičně předem projednává vláda, aby se doladil její rozsah a forma. Premiér ji také nemusel podepsat, pokud s ní nesouhlasil. Rychetský to v Brně řekl novinářům.

Nečas: Nemohl jsem nepodepsat...

Nečas ve středu řekl, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády podle ústavních zvyklostí svým spolupodpisem pouze potvrzuje, že není v rozporu s právním pořádkem. Nemohl jsem nepodepsat, řekl premiér - ČTĚTE ZDE.

Zveřejňovaná konstrukce, že premiér je povinen to podepsat, je výsledkem bohužel nekvalifikovaných rad, které naši nejvyšší ústavní činitelé obdrželi," uvedl Rychetský. Dodal, že je mu nejvyšších ústavních činitelů, tedy Klause s Nečasem, líto. Je prý škoda, že nemají kolem sebe odborníky, kteří jsou "aspoň seznámeni s tím, jak to tady už asi 80 let funguje."

"To není kritika ani prezidenta republiky, ani předsedy vlády. To je kritika těch lidí, kteří jim podávají špatné informace a dostávají je do - podle mého soudu - v očích odborné veřejnosti nepříznivé situace," řekl předseda Ústavního soudu. Státní moc by podle něj také měla předem vědět, na koho se amnestie vztahuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda v minulosti vždy projednávala amnestii předem, řekl Rychetský s odkazem na své zkušenosti z exekutivy. "Nejednou se stalo, ale není potřeba, aby to veřejnost věděla, že vláda varovala, že k té kontrasignaci (premiérem) nemusí dojít a že došlo k jednání o změně obsahu toho aktu. Zdůrazňuji, že nejednou," uvedl Rychetský.

Rychetský je diletant a alibista, zní z Hradu

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl v reakci na vyjádření označil v Českém rozhlase předsedu ÚS za diletanta.

"Pan Rychetský, který diletantsky rozhodl o volbě prezidenta republiky, se bude otírat o někoho jiného," prohlásil Jakl. "Napadá mě jediné vysvětlení, a to je jeho alibismus. Že si výroky objednává vyloučení z projednávání ústavní stížnosti na amnestii pro podjatost, protože sám má máslo na hlavě za přípravu předchozích amnestií Václava Havla," řekl Klausův tajemník a politický poradce.

"To, co řekl Rychetský, je naprostá hloupost. Nikde, nikdy, nikdo předem neověřuje, koho konkrétně se amnestie týká," tvrdil Jakl. Dodal, že zatím neslyšel "žádnou sofistikovanou, vážně míněnou výhradu", která by byla důvodem přehodnocení podmínek Klausovy amnestie.

Už v rozhovoru pro Hospodářské noviny Rychetský prohlásil, že prezidentská amnestie byla připravena diletantsky. Premiér Petr Nečas si měl podle něj před svým podpisem prezidentského rozhodnutí nechat zjistit, jaký bude mít amnestie dopad. Tak vážný krok nemůže podle Rychetského udělat sám prezident.

Petr Nečas

"Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad," řekl Rychetský. Podle něj je takzvaná kontrasignace premiéra v ústavě proto, aby vláda mohla mít amnestii nejen připravenou, ale aby také posoudila její dopady.

Premiér Petr Nečas (ODS), ani ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nechtěli Rychetského prohlášení komentovat.

"Není v kompetenci prezidenta ani premiéra to posoudit, to musí udělat armáda úředníků ministerstva spravedlnosti," sdělil Rychetský. Vláda si podle něj měla nejprve zjistit, koho amnestie vlastně očistí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.