Lidovky.cz

Tykadlový Smetana dostal za vyhýbání se vězení podmínku

Česko

  9:56aktualizováno  11:14
OLOMOUC - Olomoucký okresní soud potrestal bývalého řidiče MHD Romana Smetanu za vyhýbání se vězení tříměsíčním trestem s podmíněným odkladem na 14 měsíců. Žalobce požadoval nepodmíněný trest, proti rozhodnutí soudu se na místě odvolal.

Roman Smetana u olomouckého okresního soudu foto: MAFRA Petr Janeček

Smetana měl nastoupit do vězení proto, že odmítl vykonat obecně prospěšné práce, které mu společně s pokutou udělila soudkyně za pomalování plakátů politiků. Svůj stodenní trest si nakonec odpykal, propuštěn byl z káznice před Vánocemi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Šlo o trest velmi krátký, 100 dnů, vězení se nevyhýbal dlouho, policii se nakonec sám vydal. Trest jsem proto uložil podmíněný na samé spodní hranici," uvedl soudce Petr Sušil. Zároveň oznámil, že druhou žalobu podanou za druhý případ, kdy se Smetana rovněž vyhýbal vězení, projednávat již nebude. "Až bude toto rozhodnutí pravomocné, tak ji hodlám zastavit. Podle mne jde o stejnou věc," dodal soudce.

Smetana se hájil sám

"Rozsudek soudu jsem pokládal od začátku za špatný, proto jsem se rozhodl, že do vězení nenastoupím," uvedl Smetana, který je v současné době nezaměstnaný a před soudem se hájil sám. Odkázal zároveň na to, že jej dříve soudila soudkyně Markéta Langerová, manželka politika Ivana Langera (ODS).

U soudu tehdy přitom námitku na její podjatost nevznesl. "Myslím, že do vězení nepatřím, žádnou nápravu nepotřebuji, nejsem společensky nebezpečný," podotkl Smetana. Dodal, že řada známých osobností, se kterými byl v kontaktu v době, kdy se vyhýbal vězení, jej odmítala udat policii.

Žalobce Jaroslav Kouřil požadoval pro muže nepodmíněný trest na spodní hranici sazby. "Chtěl se vězení vyhnout, byl to prostředek jeho boje a způsob jeho zvláštního nazírání na problém. S tímto způsobem boje prozářeného reflektory kamer nesouhlasím. Ctím zásadu, že zákony platí pro každého," uvedl Kouřil. Řekl, že kdyby Smetana u předchozího soudu využil svého zákonného práva a podal si odvolání, nemusel tady vůbec stát.

Smetanu přišel podpořit i "atentátník" Vondrouš

Smetanu k soudu doprovodila řada příznivců, mezi nimi nechyběl například antikomunista Jan Šinágl či Zdena Mašínová. S tykadly na hlavě seděl v soudní místnosti i Pavel Vondrouš, který loni v září v Chrastavě na Liberecku vystřelil na prezidenta Václava Klause z airsoftové pistole.

Navzdory pravidlům o chování v soudní místnosti proti jeho ozdobě na hlavě justiční stráž ani soudce nezasáhli.

Bývalý řidič MHD byl odsouzen za to, že k politikům na předvolebních plakátech připsal své komentáře a přimaloval jim tykadla. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala toho, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 Kč. Soud Smetanovi uložil, aby škodu uhradil, což udělal. Kromě toho si však měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, a to odmítl. Soudkyně mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.