Lidovky.cz

60 kont, 35 balíků akcií, 17 domů. Stát chce amnestovaným zabavit majetky

Česko

  11:00
PRAHA - Stát se lidem a firmám figurujícím v prezidentské amnestii pokouší zabavit rozsáhlý, doposud obstavený majetek. Žalobci již minulý týden avizovali, že se s navracením majetku původně určenému k náhradě způsobených škod v kauzách nechtějí smířit, server Lidovky.cz získal přesnější informace, o co se s amnestovanými přetahují.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Žádosti o tzv. zabrání majetku určeného pro případy, kdy z nějakého důvodu nelze pachatele stíhat nebo odsoudit, žalobci Vrchního zastupitelství v Praze soudům rozeslali už minulý týden, o jak rozsáhlý majetek se jedná, však odkrývají až nyní.   

ČTĚTE TAKÉ:

"Žádosti se týkají se přibližně 60 bankovních účtů, 35 'balíků' různých cenných papírů, a to jak v listinné podobě, tak zaknihovaných, 17 různých nemovitostí, 7 vozidel, 4 obchodních podílů v obchodních společnostech a jedné pohledávky," vypočítal pro server Lidovky.cz Radim Daňhel, šéf odboru závažné hospodářské kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze. Státní zástupci však útočí i na majetek v zahraničí, který byl zajištěn na základě žádostí o mezinárodní právní pomoc - dva zahraniční účty a jednu zahraniční nemovitost.

Zastupitelství zároveň připouští, že jen sepsat seznam majetků bylo obtížné. "Přehled těchto zajištěných majetkových hodnot je poměrně rozsáhlý a charakter těchto hodnot je dosti rozmanitý, což  v podstatě znemožňuje určit a porovnat  majetek v jednotlivých věcech," přibližuje Daňhel.

Serveru Lidovky.cz se přesto podařilo popsat, o jaký majetek hraje fotbalový boss František Chvalovský nepravomocně odsouzený za miliardové podvody.

ČTĚTE VÍCE

Pokud žalobci neuspějí, stát mu vrátí peníze v hodnotě přesahující 9 milionů korun, tři luxusní vozy, cenné papíry zatím nespecifikované hodnoty a nemovitosti z Listu vlastnictví.

Bena, H-System i soudce Berka

Velké majetky by se však měly vracet i v případě dalších závažných ekonomických kauz z 90. let, namátkou Bena a Tukový průmysl, H-System, Tejkal a Private investors, soudce Berka nebo Union Banka. Ve všech těchto případech se žalobci obrátili na soudy. 

"Návrhy na zabrání věci se ovšem dotýkají pouze hodnot – výnosů z trestné činnosti. V trestních věcech, v nichž byl zajištěn jiný majetek, např. pro účely trestu propadnutí majetku, není možno institut zabrání věci aplikovat a takto zajištěné hodnoty by obžalovaným byly v případě zastavení trestního stíhání navráceny. I tyto částky, jež jsme nemohli návrhem na zabrání věci napadnout se pohybují v desítkách milionů korun," upozorňuje Daňhel.

Pokud soudy návrhům na zabrání majetku vyhoví, propadne státu. Ten posléze rozhodne, zda ho použije na zmírnění škod způsobených zkrachovalými fondy a bankami. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uklidňuje, že chce poškozeným v amnestovaných kauzách pomoci. 

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.