Lidovky.cz

ČSSD má připomínky k vysokoškolské reformě, vzniká prý v časové tísni

Česko

  12:38
PRAHA - Ministerstvo školství připravuje reformu vysokých škol v časové tísni. S takovou výtkou dnes vystoupili na tiskové konferenci zástupci ČSSD. Dále jim vadí takzvané kontraktové financování, které má být součástí reformy a díky němuž by měly mít univerzity od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu. To pak zase nahrává nespravedlivému rozdělování peněz.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kompletní návrh chce ministerstvo představit už na jaře. "Ač by se chtělo říct, že se spěchá proto, aby se nenašly zásadní připomínky," komentoval časový harmonogram přípravy reformy stínový ministr školství a senátor Marcel Chládek.

"Již řadu týdnů probíhají velmi intenzivní jednání s reprezentacemi vysokých škol nad katalogem témat. Považujeme za správné a konstruktivní jednat o věci nejprve s těmi, kterých se změny týkají. Jakmile bude text novely hotov, počítáme s tím, že jej předložíme k diskusi i opozici," reagoval na výtky mluvčí ministerstva školství Marek Zeman, ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Místopředseda sněmovního výboru pro vzdělání Ivan Ohlídal také varoval před kontraktovým financováním v podobě, v jaké jej navrhuje ministerstvo. Právě s ministerstvem by si vysoké školy měly vždy vyjednat určitou částku, kterou budou mít jistou na několik let dopředu.

Kdo umí vyjednávat, dostane i více peněz

Podle Ohlídala ale hrozí, že si na více peněz přijdou ty školy, které budou umět dobře vyjednávat, a ne ty, které by si více peněz opravdu zasloužily na základě svých dobrých vzdělávacích a vědeckých výsledků.

Nový způsob financování přitom samy školy velmi vítají, pomůže jim prý při strategickém plánování a investicích.

Ministerstvo sice ještě nemá návrh připraven a do médií prosakují jen kusé informace o tom, na čem se zatím úředníci spolu se zástupci vysokých škol domluvili, Ohlídal už ale kritizoval i omezení akademické samosprávy, o kterém se mluvilo dřív a proti němuž se akademici ostře ohradili. Do záležitostí školy by tak mohli mluvit i lidé zvnějšku.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti ČSSD na školství zároveň zopakovali svůj zásadní nesouhlas se zavedením školného či zápisného a připomněli zkušenosti ze zahraničí, kdy se poplatky po zavedení skokově zvyšovali a absolventi některých oborů pak měli problém půjčky na vzdělání splácet. Vadí jim i to, že opozice nebyla k přípravě reformních změn přizvána.

Reformu vysokých škol chce ministr Petr Fiala přinést vládě na jaře, změny se připravují několik let. "Především se jedná o novelu a začal ji připravovat tým pod vedením ministra Fialy." reagoval na délku přípravy změn Marek Zeman z ministerstva. 

Akademici už proti podobě reformy navržené ministerstvem několikrát protestovali. Podle Zemana byl ale jejich protest zaměřen především proti bývalému ministrovi. Součástí změn bude například rozdělení škol na vědecké, vzdělávací a praktické.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.