Lidovky.cz

Chmiel u soudu popřel vinu, odpovědnost prý nese ministerstvo

Česko

  15:19aktualizováno  29. dubna 16:35
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ bývalého ministra Juraje Chmiela. Obžaloba ho viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku, kterých se měl dopustit ve funkci velvyslance v Austrálii v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek.

Nový ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel. foto: Ministerstvo zahraničních věcí.

 Chmiel, kterému hrozí až deset let vězení, se hájí tím, že odpovědnost za realizaci zakázek nese ministerstvo zahraničních věcí (MZV).

ČTĚTE TAKÉ:

Podle obžaloby Chmiel spáchal trestnou činnost v roce 2008 v souvislosti s projektem MZV na informační kampaně v Tichomoří. Projekt vyčíslený na téměř dva miliony korun údajně rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Udělal to prý proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předkládat ke schválení koordinátorovi projektu.

Studie týkajících se cestovního ruchu

Poté údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale se zadáním schváleného projektu nesouvisely a navíc v rozporu se zadáním nijak nepropagovaly české společnosti v zahraničí. Státu tím měl způsobit škodu ve výši zhruba 1,5 milionu korun.

Chmiel u soudu uvedl, že v únoru 2008 odeslal MZV návrhy čtyř malých projektů v celkové výši půl milionu korun, které se týkaly mimo jiné propagace české kultury v Tichomoří. Ministerstvo ale následně tyto navrhované projekty sloučilo do jednoho "megaprojektu".

'Odpovědnost nese ministerstvo'

V květnu 2008 dal zastupitelský úřad v Canbeře k projektu souhlas. "Plnou odpovědnost za realizaci projektů nese ústředí (ministerstvo zahraničních věcí), konkrétně odbor dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu," prohlásil.

Zdůraznil, že předmětný projekt nepřipravil, nerozdělil ho na menší projekty, nepodílel se na výběrovém řízení ani nepřipravil smlouvy pro trojici firem. "Ministerstvo mi tyto smlouvy zaslalo k podpisu. Podepsal jsem je až po opakovaném ujištění ze strany odboru dvoustranných ekonomických vztahů, že jsou v pořádku," popsal.

Doplnil, že celou dobu plnil pokyny ministerstva. "Byl jsem ubezpečen, že takhle se to přesně dělá, neměl jsem tedy důvod pochybovat," uzavřel. Ministrem zahraničí byl tehdy ve svém prvním funkčním období Karel Schwarzenberg, kterého do vlády nominovali zelení.

PSALI JSME:

Tiskový mluvčí MZV Karel Šrol sdělil, že ministerstvo nepovažuje za vhodné komentovat průběh soudního řízení. "Všechny požadované podklady a dokumenty jsme předali orgánům činným v trestním řízení a v celé kauze vystupujeme pouze v pozici poškozené strany," napsal. Pokud soud pravomocně rozhodne, že se skutek popsaný v obžalobě skutečně stal a že ministerstvu vznikla škoda, bude ministerstvo trvat na jejím uhrazení ze strany toho, kdo ji způsobil.

Výslech velvyslance Kmoníčka?

Chmiel tvrdí, že obžaloba vychází z předběžné zprávy generální inspekce MZV a nebere v úvahu zprávu závěrečnou, která prý dospěla k závěru, že z pozice velvyslance nijak nepochybil. Advokát obžalovaného Karel Brückler navrhl soudu, aby jako svědky vyslechl ředitele, zástupce ředitele a referenta někdejšího odboru dvoustranných ekonomických vztahů MZV - Aleše Černíka, Václava Matouška a Zdeňka Vališe.

Zvažuje také výslech současného velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, o němž uvažuje nastupující prezident Miloš Zeman jako o jednom ze svých budoucích blízkých spolupracovníků. Svědky soud předvolá na 16. a 25. dubna.

Post velvyslance v Austrálii zastával Chmiel od ledna 2008 do konce roku 2009, kdy se stal v kabinetu Jana Fischera ministrem pro evropské záležitosti. Kvůli působení v úřednické vládě vystoupil z ODS, kam se ale později vrátil. O pozastavení svého členství ve straně následně požádal ještě před zahájením trestního stíhání, prý z osobních důvodů.

Fischerovi původně pomáhal i s prezidentskou kampaní. Přímý dotaz novinářů, zda jeho obvinění může mít souvislost s politickou objednávkou, dnes nechtěl komentovat. Médiím řekl pouze to, že mu trestní stíhání hodně změnilo profesní i rodinný život a že má problém najít si práci.

Úředníci z odboru dvoustranných ekonomických vztahů MZV Matoušek, Vališ a Černík figurují i v dalším případu, který projednává Obvodní soud pro Prahu 1 a ve kterém čelí obžalobě velvyslanec v Thajsku Milan Sedláček. Údajně v roce 2008 zneužil pravomoc při podpisu smlouvy o marketingových akcích týkajících se česko-asijského fóra. Vedle Sedláčka je obviněný právě i Matoušek.

Sedláček se hájí tím, že na podpis smlouvy "tlačili" Vališ a Černík. Dokument prý podepsal hlavně proto, že projekt byl podle předpisů již dostatečně garantován odpovědným úředníkem, kterým byl Vališ.

Snažili se o moji profesní likvidaci, tvrdí Chmiel

"Jeden svědek, a to ten který v roce 2011 podal trestní oznámení, v úvodním prohlášení řekl, že žadné trestní oznámení nechtěl podat a nepodal a myslel si že podává jen vysvětlení. Popsal,co se na policii dělo, včetně uvedení konkrétních jmen. Ten stejný svědek ještě sdělil,že na základě pokynu konkrétně jmenované osoby z kabinetu ministra zahraničí, byla neoprávněně kontrolována moje soukromá elektronická pošta," uvedl k vyšetřevání  v tiskovém vyjádření Chmiel. Médiím ho poskytnul na konci dubna.

Podle něj za celou kauzou stojí snaha o jeho profesní i společenskou likvidaci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.