Lidovky.cz

Senátoři už mají dost hlasů, chystají se zažalovat Klause z velezrady

Česko

  15:53aktualizováno  20:50
PRAHA - Návrh ústavní žaloby na prezidenta Klause podepsal sedmadvacátý senátor. Nyní je pod návrhem dostatek podpisů k tomu, aby se projednal na plénu. Uvedla to tisková tajemníce Senátu s odkazem na Jiřího Dienstbiera.

Václav Klaus foto: MAFRA - Tomáš Krist

Celé odpoledne vládl kolem počtu podpisů pod návrhem ústavní žaloby zmatek. V České televizi se potřebným počtem podpisů pochlubil iniciátor výzvy a zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček., ovšem senátor Jiří Dienstbier Janečkova slova vzápětí zpochybnil s tím, že na návrhu ústavní žaloby bylo podle něj odpoledne jen 26 podpisů, což nestačí. "Karel Janeček si plete pojmy a veřejně zaměňuje svou petici za návrh skutečné senátorské ústavní žaloby, což není to samé,"  řekl serveru Lidovky.cz Dienstbier.

Kolem osmnácté hodiny však už bylo jasněji a tisková tajemnice Senátu Pavlína Heřmánková s odvoláním na senátora Dienstbiera uvedla, že podpisů je skutečně 27. 

Zeman amnestii za velezradu nepovažuje

Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. Zvolený prezident Miloš Zeman, který v minulosti amnestii kritizoval, dnes uvedl, že amnestii za velezradu nepovažuje. "Vlastizrada to určitě není. Považuji to za chybu," řekl novinářům.

Prezident Klaus v Bratislavě novinářům řekl, že na informace ohledně návrhu ústavní žaloby reagovat nebude. Minulý týden odmítl spekulace o tom, zda byla amnestie v souladu s ústavou a pravomocemi hlavy státu. Klaus podotkl, že by ji vyhlásil stejným způsobem znovu.

Co vyčítají prezidentu senátoři

Návrh na podání žaloby se sice týká zejména amnestie, ale nikoli jen jí. Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny - Evropském stabilizačním mechanismu (ESM). Jeden z iniciátorů návrhu a předseda ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl (za ČSSD) na svém webu mezi důvody zmiňuje také to, že prezident čtyři roky otálel s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě a že "po dobu takřka jednoho roku nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu". Klausovi také vyčítá, že odmítá jmenovat soudcem Petra Langera, ačkoli mu to uložil již v roce 2007 Městský soud v Praze, jehož rozsudek pak potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Návrh na podání ústavní žaloby se předkládá organizačnímu výboru. Výbor posoudí její formální správnost. Pokud je v pořádku, žalobu projedná plénum.

Štěch zatím s podporou žaloby váhal

Předseda Senátu Milan Štěch mezi 27 senátory podepsanými pod žádostí není. "Samozřejmě souhlasím s tím, že amnestie byla zcela špatným krokem. V sociální demokracii s amnestií prakticky všichni nesouhlasí. Někteří z nás ale mají obavu, že Ústavní soud žádost zamítne a Václav Klaus pak bude moci říkat, že měl s amnestií pravdu. To bych byl velmi nerad. Například já nejsem vnitřně přesvědčený, že zvládneme předložit dostatek důkazů velezrady," řekl LN Štěch.

Co se stane s návrhem, pokud se sežene 27 podpisů

  • Návrh, pokud se podaří sehnat potřebný počet podpisů, se předkládá podle jednacího řádu organizačnímu výboru.
  • Výbor posoudí formální správnost žaloby.
  • Pokud je v pořádku, žalobu projedná plénum na nejbližší schůzi. V tomto případě by to ale prý muselo být do 7. března, kdy Klausovi končí mandát.
  • Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musí ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory.

 

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.