Lidovky.cz

Některé Čechy, kteří mají dítě s cizinkou, možná čekají testy DNA

Česko

  9:00
PRAHA - Češi, kteří mají dítě s cizinkou ze zemí mimo EU, možná budou muset od příštího roku povinně podstupovat testy DNA. Pokud se s matkou své dcery či syna neoženili a budou chtít, aby jejich potomek měl české občanství, budou své otcovství zřejmě muset doložit. Počítá s tím návrh zákona o občanství, který projednává Sněmovna. Zástupci organizací na pomoc cizincům úpravu kritizují. Podle nich je nesmyslná a diskriminační.
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Podle autorů zákona má ale bránit fiktivnímu otcovství kvůli získání občanství.

"Ustanovení zcela nesmyslně rozděluje matky na občanky EU a občanky ostatních zemí a diskriminuje děti z nemanželských svazků, které ztrácí automatický nárok na občanství - a tím i nárok na tak základní věc, jako je plná zdravotní péče v prvních týdnech života," uvedla Marie Heřmanová z Programu migrace společnosti Člověk v tísni. Podle právníků Poradny pro občanství, občanská a lidská práva taková úprava navíc porušuje Úmluvu o právech dítěte, k jejímuž dodržování se Česko zavázalo.

Nyní děti získají občanství, pokud je muž prohlásí za své. Podle ministerstva vnitra se tento postup zneužívá, proto navrhuje zpřísnění pravidel.

Aktivisté podotýkají, že zákon neřeší to, co se s dětmi stane, pokud testy DNA nebudou možné kvůli úmrtí otce či finanční tísni. Upozornili, že testování vyjde na 6000 až 20.000 korun, takže si je některé rodiny třeba nebudou moci dovolit. Není také jasné právní postavení dětí, než se biologické otcovství potvrdí. Rodiče by v té době zřejmě museli hradit očkování a lékařské kontroly i vyšetření.

S ustanovením zásadně nesouhlasí ombudsman. Pavel Pořízek z jeho kanceláře už dřív řekl, že cizinka, která v Česku legálně žije, nemá důvod, aby s někým fingovala otcovství. Na semináři k zákonu označil návrh za absurdní.

V praxi se prý ale účelové otcovství objevuje, jsou jich desítky či stovky případů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.