Lidovky.cz

Žalovat Klause pro velezradu? Zeman: Velmi nadnesené. Nečas: Ubohé

Slovensko

  12:45aktualizováno  16:16
PRAHA - Budoucí prezident Miloš Zeman přivítal, že se někteří senátoři ČSSD nepřipojili k žalobě na dosluhujícího prezidenta Václava Klause kvůli velezradě. Návrhem žaloby části senátorů se bude zabývat senátní organizační výbor odpoledne. Premiér Petr Nečas označil akci senátorů za "nízkou lidskou a politickou ubohost". Prezident Václav Klaus za "politické hrátky".

Miloš Zeman na jednání s Petrem Nečasem. foto: ČTK

Reakce Klause na celou situaci byla podle očekávání odmítavá. Prezident, kterému funkční období končí 7. března, tedy příští týden ve čtvrtek, v Bratislavě postup senátorů označil za politické hrátky.

Premiér Petr Nečas (ODS) ostře odsoudil krok skupiny senátorů, kteří se podepsali pod návrh podat na prezidenta Václava Klause žalobu pro velezradu. Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že za více než dvacet let svého působení v politice nezažil tak nízkou "lidskou a politickou ubohost". "Stydím se za ně. Hanba jim," prohlásil Nečas před novináři po jednání vlády.

"Já se domnívám, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," vyjádřil se k situaci Miloš Zeman.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci řekl, že jde o věc senátorského klubu. Vedení strany jim podle něj nechalo volnou ruku a nepřijalo žádné doporučení. Řekl, že osobně podání tohoto návrhu podporuje a že kdyby byl senátor, připojil by se k němu. Je přesvědčen, že se Klaus v minulých letech pohyboval často na hraně ústavy a možná i za ní. Například odmítal ratifikovat dodatkový protokol k evropské sociální chartě, uvedl.

Žalobu podalo 28 senátorů

Mimořádná schůze, na níž by Senát rozhodl, zda žalobu Ústavnímu soudu podá, nebo ne, by se mohla podle neoficiálních informací uskutečnit v pondělí.

Návrh žaloby podepsalo 28 senátorů. Spolu se žádostí o svolání mimořádné schůze jej dnes převzal předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), řekla tisková tajemnice horní komory Pavlína Heřmánková. Výbor se sejde dnes v 17:00.

Pokud členové výboru dospějí k názoru, že návrh žaloby splňuje formální požadavky, vydají horní komoře doporučení, zda ji má schválit, nebo zamítnout.

ČTĚTE TAKÉ:

Schůze pléna zatím svolána nebyla. Aby Senát návrh žaloby postoupil Ústavnímu soudu, musela by ji podpořit nadpoloviční většina přítomných členů horní komory.

Co všechno senátoři Klausovi vytýkají?

Jde o první návrh žaloby na českého prezidenta. Týká se nejenom amnestie.

Senátoři prezidentovi vytýkají například i to, že dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny, nebo připomínají jeho údajné otálení s podpisem dodatku k Evropské sociální chartě.

Vyjádření Václava Klause

"Myslím, že jsou to politické hrátky, které s podstatou problému nebo ústavního systému jak na Slovensku tak v České republice nemají nic společného," prohlásil Václav Klaus.

Horní komora by měla podle dřívějších informací navrhnout, aby Ústavní soud rozhodl o tom, že se Klaus dopustil velezrady, ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt, nárok na prezidentský plat, ale i další požitky po skončení výkonu funkce, jež vyplývají ze zákona. Klausovo funkční období skončí už 7. března.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.