Lidovky.cz

Klausova cesta vrcholnou politikou: jak mu lidé důvěřovali?

Česko

  7:00
PRAHA - Václav Klaus odchází po dvaceti letech z vrcholné politiky. Během dvou desetiletí vystřídal funkce premiéra, předsedy Poslanecké sněmovny a prezidenta. Hrad opouští poznamenán lednovou amnestií, kvůli které mu lidé přestali důvěřovat. Byly ale doby, kdy Klausovi důvěřovalo i více než 70 procent lidí. Projděte si dvacetiletou cestu Václava Klause českou vrcholnou politikou.

Václav Kluas foto: ČTK

Důvěra lidí v odcházejícího prezidenta během let kolísala. V období jeho premiérské funkce přesáhla příčku 70 procent, jindy naopak poklesla k 20 %. Důvodem byl podpis opoziční smlouvy, období takzvaného sarajevského atentátu i nedávná amnestie. Ukazuje to průzkum agentury STEM.

Klaus jako premiér

Klaus se stal premiérem poprvé v roce 1992. Už o dva roky později mu důvěřovalo zhruba 70 procent lidí. V dalších letech ale jeho důvěryhodnost klesala. Mohla za to například probíhající privatizace. Před volbami v roce 1996 mu důvěřovala zhruba polovina lidí. A další vývoj byl ve znamení ještě většího pádu.

Přispěla k němu méně stabilní koalice, ale i fakt, že se české ekonomice příliš nedařilo. Přiostřující se situace uvnitř ODS pak vyvrcholila na konci roku 1997, kdy došlo k takzvanému sarajevskému atentátu. Ten vedl ke Klausově demisi.

Graf vývoje důvěry ve Václava Klause

Klaus jako předseda Sněmovny

Po volbách, v červenci 1998 pak předsedové dvou nejsilnějších českých stran Václav Klaus a Miloš Zeman podepsali takzvanou opoziční smlouvu. A Václav Klaus se stal předsedou Poslanecké sněmovny. Byl jím až do roku 2002.

Na začátku mu důvěřovalo zhruba 38 procent lidí, během dalších let ale důvěra v něj poklesla až ke zhruba 20 procentům. Dna dosáhla křivka důvěry v roce 1999, kdy byli lidé tak nespokojeni s politickou situací, že vznikla akce „Děkujeme, odejděte“.

Graf vývoje důvěry ve Václava Klause

Průzkum STEM:

Seriál rekapitulující působení Václava Klause na české politické scéně vychází z řady průzkumů Trendy, v níž se STEM ptá občanů na aktuální i postojové otázky již od května 1993. Průzkumy jsou realizovány metodou osobních rozhovorů na souborech většinou 1000-1600 osob reprezentujících dospělou populaci České republiky. 

Klaus jako prezident

Od roku 2003 se pak píše Klausovo desetiletí na Hradě. Na ten Klaus vstoupil s důvěrou téměř 60 procent lidí a během prvních dvou let opět překonal laťku 70 procent. Druhé funkční období už ale tak jednoznačné nebylo a důvěra v Klause začala kolísat. Největší propad pak způsobila lednová amnestie. Funkci hlavy státu tak Klaus opouští s důvěrou menší než třicet procent. Výrazný propad přitom nastal i u stoupenců ODS.

Graf vývoje důvěry v prezidenta Václava Klause

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidentskému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.