Lidovky.cz

ODS a TOP 09 nevěří druhému pilíři. Bém: Jsou efektivnější způsoby, jak spořit

Česko

  7:00
PRAHA - Spustili druhý pilíř důchodové reformy. Dokonce přehlasovali veto prezidenta republiky. Přesto se sami do nejistého podniku nezapojí. Server Lidovky.cz oslovil vládní poslance s otázkou, zda vstoupí do 2. pilíře důchodové reformy.

Špičky vládní koalice se připravují na pořádnou dávku zdržování od opozice. foto: ČTK

Jasně se jich vyjádřilo 56. A z jejich odpovědí vyplývá jediné - koaliční poslanci "svému" projektu příliš nevěří. Do druhého pilíře vstoupilo nebo vstoupí pouhých 19 z nich. Zbývající poslanci vstup rezolutně odmítli, nebo neví. Nejčastěji argumentují věkem, nedostatkem peněz, nebo se chtějí ještě s někým poradit.

ČTĚTE TAKÉ:

Z 29 poslanců za TOP 09, kteří se vyjádřili, uvažuje o vstupu do druhého pilíře pouhá desítka. Je to o to paradoxnější výsledek, že právě lídři této strany - Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek - reformu prosadili.

Jestli pilíř zbude...

Poslanec Zdeněk Bezecný z TOP 09 bere vstup do druhého pilíře jako samozřejmost: "Jasně, že vstoupím. Jak jinak, když jsem pro to hlasoval," divil se poslanec. Bezecný, stejně jako všichni lidé starší 35 let, mají čas zapojit se do druhého pilíře pouze do konce června.

Pro některé jeho spolustraníky však otázka vstupu do koaličního projektu tak jednoznačná není. "Teď nemám žádné peníze. Ale je to správná věc a šel bych do toho. Hned jak budu mít nějakou volnou korunu," řekl serveru Lidovky.cz poslanec František Laudát. Většina topkařů argumentuje tím, že jsou na druhý pilíř moc staří. Část poslanců za TOP 09 se svým skeptickým postojem ovšem netají. Poslanec Jan Farský zatím ve druhém pilíři budoucnost nespatřuje. "Uvidím, zda po příštích parlamentních volbách ještě nějaký druhý pilíř bude," konstatoval pesimisticky Farský.

Bém zná efektivnější způsoby

A obdobného skóre je možné se dopočítat i v klubu ODS. Z 24 poslanců ODS, kteří na dotaz reagovali, vstoupilo - případně vstoupí - do druhého pilíře pouhých osm. Šest občanskodemokratických zákonodárců neví nebo se ještě musí poradit, osm řeklo, že se do pilíře vůbec nezapojí.

Jasno má poslanec a bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). "Jsou efektivnější způsoby, jak spořit na důchod," napsal serveru Lidovky.cz Bém. Jaké způsoby má na mysli muž, jenž je spojován s aférami na pražském magistrátu, neprozradil. K němu se připojil také Boris Šťastný: "Vydělané peníze umím zhodnotit lépe a na důchod si ušetřit sám."

Poslanec ODS Boris Šťastný

U mnoha poslanců je rozhodnutí nevstoupit do druhého pilíře pochopitelné. Vzhledem k jejich věku by se jim nevyplatil. "Do stejného projektu jsem vstoupil už v Německu," říká třeba Jaroslav Lobkowicz z TOP 09. Sám by prý vstup do druhého pilíře všem doporučil. "Mně je přes šedesát. Kdyby mi bylo o třicet let méně, hned bych do něj vstoupil," shrnul hlavní argument koaličních poslanců Jaroslav Plachý z ODS. Do pilíře však nevstoupí ani Jana Černochová nebo Jan Bureš, pro které by vzhledem k jejich věku měl být výhodný. 

Očekávatelné byly odpovědi opozičních zákonodárců. Do druhého pilíře se nechystá vstoupit nikdo z nich. "Jistěže ne, nejsem debil," napsal serveru Lidovky.cz například senátor Petr Vícha.

Jiří Rusnok, který je bývalým předsedou Asociace penzijních fondů ČR a jeho tvář byla s propagací druhého pilíře často spojována, se podpoře pilíře uvnitř koalice nediví. "Ani mě to nepřekvapuje. Celá reforma je nedodělaná, takže se ani nedivím, že tomu nevěří," uzavřel Rusnok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.