Lidovky.cz

Randák míří před soud. Kvůli zveřejnění platu Nagyové

Česko

  11:39
PRAHA - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podalo obžalobu na Karla Randáka, bývalého ředitele rozvědky a člena správní rady Nadačního fondu proti korupci. Podezřelý je z toho, že zveřejnil odměny šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové. Hrozí mu až pět let za mřížemi.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. foto: Lidové noviny

"Byla podána obžaloba pro trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji," uvedla obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná. Bývalý šéf rozvědky čelí vyšší sazbě, protože údajně zveřejnil informace o Nagyové prostřednictvím médií.

Policie začala někdejšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace stíhat na konci října kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji, kterého se prý dopustil ve spolupachatelství s ženou z úřadu vlády. Také státní zastupitelství poslalo nyní před soud dva obžalované, řekla bez dalších podrobností žalobkyně.

K TÉMATU:

Podle dřívějších informací deníku Mladá fronta Dnes je druhou obviněnou v případu bývalá zaměstnankyně úřadu vlády Lenka Pikorová, která údajně výplatnice Nagyové získala a Randákovi předala.

Randák již dříve uvedl, že považuje obvinění za účelové. Loni na podzim ho spojoval také se svou zvažovanou kandidaturou na prezidenta.

Přísně tajné

Informace o příjmech Nagyové se dostaly na veřejnost na počátku loňského roku. Podle médií brala jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 tisíc korun. Mzda se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšila.

Například v březnu 2011 měla prý Nagyová na výplatní pásce celkem 273 tisíc korun hrubého, tedy zhruba 190 tisíc korun čistého.

Úřad vlády letos tajnůstkaří jako jediný

Úřad vlády je letos jedinou institucí, která odmítla zveřejnit informace o platech svých vysoce postavených státních úředníků. Server Lidovky.cz oslovil s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím všechna ministerstva a Nečasův úřad. A nakonec pouze z něj odpověď nedorazila.

"Informace o platových poměrech konkrétních zaměstnanců nevypovídají nic o transparentnosti vynakládání veřejných prostředků Úřadem vlády a nepřispěly by k informování společnosti ve věci veřejného zájmu a k realizaci dohledu veřejnosti nad výkonem státní správy," zdůvodnil mlčení úřadu jeho mluvčí Michal Schuster. Více čtěte ZDE.

Kompletní inventuru odměn a platů na českým ministerstvech najdete ZDE.

Zveřejnění výše odměn Nagyové označil tehdy Nečas za politický útok. Média podle něj přistoupila ke zveřejnění ukradených osobních dokumentů, čímž "překročila Rubikon". Podobné odměny jako jeho blízká spolupracovnice prý dostalo v úřadu vlády dalších 20 lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.