Lidovky.cz

Ranní mrazy lámaly letité rekordy, bylo až minus 19,1 stupně

Česko

  8:37aktualizováno  11:50
PRAHA - Ranní mrazy opět lámaly teplotní rekordy pro dnešní den, tentokrát téměř na všech stanicích včetně těch, které měří déle než 100 let. Nejméně - minus 19,1 stupně Celsia - bylo v Karlově Studánce v Jeseníkách.
Mrazy - ilustrační foto.

Mrazy - ilustrační foto. foto: ČTK

Nedělní ráno je v určitém ohledu dokonce nejchladnější v historii měření teplot v tuzemsku, uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém informačním portálu. Rekord totiž padl na dvou třetinách měřicích stanic, kde sledují teplotu přes 30 let.

ČTĚTE TAKÉ:

K absolutním rekordům měly dnešní teploty daleko, protože vůbec největší zaznamenané mrazy v Čechách a na Moravě se pohybují kolem minus 40, jenže to bylo třeba v lednu či únoru, a ne koncem března, tedy několik dnů po začátku astronomického jara.

Rekordní minima na 96 stanicích:

Ze 143 meteorologických stanic, kde teplotu měří déle než 30 let, byly naměřeny rekordní minima na 96 stanicích.

"Ze 106 stanic, které mají dobu měření delší jak 50 let, byly pokořeny rekordy na 67 stanicích a většina stanic přepsala rekordy z let 1998 a 2006. Na našem území je devět stanic, kde se měří teplota víc jak 100 let a na dvou z nich dnes ráno naměřili teploty rekordní," uvedl ČHMÚ.

Skoro na 20 stupňů pod nulou v neděli teploty klesly na řadě míst, hlavně ve vyšších až horských polohách.

V Peci pod Sněžkou bylo minus 18,8, v Adršpachu na Náchodsku minus 18,7, na Šeráku nedaleko Jeseníku 18,6 pod nulou, přímo v Jeseníku minus 18,2 a na Luční boudě blízko Sněžky minus 17,9, na Lysé hoře a Klínovci ráno ukazoval teploměr minus 17,7 stupně.

Mimořádná opatření kvůli lidem bez domova

Kvůli mrazivému počasí, které o víkendu zasáhlo Česko, vyhlásila Praha s předstihem první stupeň mimořádných opatření pro pomoc bezdomovcům. Lidem bez střechy nad hlavou tak byla od soboty noclehárna na lodi Hermes k dispozici i během dne. Zároveň město posílilo terénní programy a zajistilo rozvoz polévky a čaje lidem žijícím na ulici.

Mluvčí pražských zdravotních záchranářů Jiřina Ernestová řekla, že za sobotu a neděli ošetřili kvůli podchlazení tři lidi. "Jak je vidět, tak se nějakým způsobem ti lidé zajistili," uvedla. Nejhorší bývá podle ní to, když mrazy udeří ze začátku zimy nebo náhle a bezdomovce to zaskočí. Každý rok během zimy několik lidí bez střechy nad hlavou umrzne.

Několik rekordů padlo již v sobotu ráno, zdaleka ale nešlo o většinu měřicích stanic ani o tak letité záznamy. Dnes totiž nevydržely ani na dvou místech, kde teplotu sledují přes 100 let.

V Přerově bylo 9,4 pod nulou, dosavadní rekord z roku 1883 byl minus 9,3. Také v Příbrami byl překonán rekord z roku 1883 - tehdy tam naměřili minus 9,4, zatímco dnes byl mráz ještě o 1,8 stupně Celsia silnější. V případě Příbrami ale pracovnice ČHMÚ upozornila na to, že stanice tam neměří teplotu 100 let bez přerušení.

Padl rekord z roku 1917

Rekord z roku 1917 (minus 11,5) padl na Milešovce nedaleko Lovosic, brzy ráno, tedy těsně před východem Slunce tam byl patnáctistupňový mráz.

V pražském Klementinu, kde sledují teplotu nejdéle, a to od roku 1775, ale rekord nepadl a nebyl ani ohrožen. Nejnižší teplotu tam naměřili 24. března 1785, kdy bylo minus 15,4, dnes to bylo "jen" 8,2 stupně pod nulou. Maxima pro 24. března v Klementinu naopak přesahují 20 stupňů.

Teplo bylo v České republice touto dobou i před rokem, letos ale meteorologové očekávají velmi nízké teploty v noci a po ránu i v dalších březnových dnech. Pracovnice hydrometeorologického ústavu ale ČTK řekla, že mrazy by už by měly být přece jen mírnější, a rekordy tak asi nebudou padat v takovém měřítku jako dnes.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.