Lidovky.cz

Nejprve radnici radil, pak šéfoval IT. Teď je obviněný za Opencard

Česko

  10:00aktualizováno  10:05
PRAHA - U prodloužení smlouvy k Opencard mezi pražským magistrátem a firmou Haguess stál úředník, který v době, kdy vznikala původní smlouva, na magistrátním odboru informatiky působil jako poradce. Byl tak blízko projektu, za který město Praha zaplatilo více než miliardu. Kvůli prodloužení problematické smlouvy pak nyní figuruje mezi obviněnými v kauze Opencard.

Jan Teska, Eva Vorlíčková a Opencard foto: Grafika LN Šimon

Ředitel odboru informatiky Jan Teska jako externí spolupracovník radnice fakturoval odboru, kterému později začal šéfovat, 13 milionů korun za poradenské služby. A to právě v době, kdy se utvářel původní projekt Opencard.

Zarážející je především spojení Teskovy společnosti 2TC s magistrátem. Ta byla mezi lety 2004 a 2009 smluvním partnerem oboru informatiky ve věci poradenství. Teska, který společnost vlastnil od roku 2004, z ní podle obchodního rejstříku odešel 20. ledna 2012. Ale již o deset dní dříve se stává ředitelem odboru informatiky. Řídí tak odbor, kterému ještě nedávno fakturoval miliony za poradenství.  

ČTĚTE VÍCE O OPENCARD:

Text obvinění: radní věděli, že je pokračování Opencard předražené

Radní Eva Vorlíčková Teskovu roli v původním projektu Opencard nejprve zcela popřela. "Dle mých informací pan Teska jako konzultant v Opencard nikdy nefiguroval a žádnou zakázku na tomto projektu neměl," uvedla pro server Lidovky.cz Vorlíčková. Později svou odpověď upřesnila. "Předmětem jeho smlouvy bylo všeobecné poradenství, pracoval na úkolech, které mu zadával ředitel," dodala bez bližšího upřesnění Vorlíčková.

Podle člověka z radnice, který je s případem detailně obeznámený, se však Teska na přípravě karty pro Pražany podílel. "V projektu Opencard působil jako externí poradce a účtoval odboru milionové částky," uvedl zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno. Teskova společnost 2TC tak podle zdroje serveru Lidovky.cz získala 13 milionů korun.

Sám Teska tvrdí, že s Opencard téměř nepřišel do styku. A to přesto, že radil na odboru, který se projektem intenzivně zabýval. "Neradil jsem odboru nic v souvislosti s rozvojem Opencard. Pouze jsem se účastnil výboru a měl jsem na starosti metodické poradenství. Nikdy jsem rozhodování o Opencard neovlivňoval. To bylo v době, kdy se zpracovával projekt už v rámci realizace. Takže to s rozhodováním nemělo nic společného," tvrdí Teska. 

TESKA: K OPENCARD JSEM NERADIL

Lidovky.cz: Radil jste na odboru IT také k projektu Opencard?
Měl jsem s magistrátem smluvní vztah, ale ten se Opencard netýkal.

Lidovky.cz: Kdy jste na odboru působil jako poradce?
Spolupráce probíhala od roku 2004 do roku 2009.

Lidovky.cz: Ale v té době se přece projekt rozbíhal...
Já jsem dělal poradce ředitele informatiky, mimo jiné, samozřejmě že při jednání s ředitelem informatiky, v rámci úkolů, které mi dával, se někdy projednávaly věci k Opencard. Ale nikdy jsem neměl zadání tak, abych se přímo podílel na realizaci.

Lidovky.cz: Takže jste radil i v projektu Opencard.
Já vím, na co narážíte. V rámci jednoho úkolu od ředitele informatiky jsem se účastnil jednání v rámci koordinačního výboru. V rámci realizace Opencard projektu v projektové přípravě. Je to zaznamenáno a ví se o tom.

Lidovky.cz: Takže služby, které jste odboru poskytoval, s Opencard souvisely?
Neradil jsem odboru nic v souvislosti s rozvojem Opencard. Pouze jsem se účastnil výboru a měl jsem na starosti metodické poradenství. Nikdy jsem rozhodování o Opencard neovlivňoval. To bylo v době, kdy se zpracovával projekt už v rámci realizace. Takže to s rozhodováním nemělo nic společného.

Lidovky.cz: Jste si jistý, že vaše společnost 2TC nikdy nefakturovala odboru poradenství k projektu Opencard?
Ano, jsem. Moje poradenství nebylo orientováno směrem k Opencard.

Stěží uvěřitelný amatérismus

Zakázku pro firmu Haguess  navíc provází jeden stěží uvěřitelný omyl. Začátkem března loňského roku totiž odbor IT v jednacím řízení bez uveřejnění oslovil firmu Haguess a nabídl jí smlouvou na 24 milionů korun. A jen tři týdny poté Vorlíčková radě předkládá ke schválení tutéž zakázku, jenomže už ve výši 74 milionů korun bez DPH.

Uvedený rozpor podle radní způsobil nepozorný pracovník magistrátu, který do dokumentu omylem napsal původní částku z roku 2006.  "...Do toho jednacího řízení bez uveřejnění jdete s nějakou částkou, s nějakým přibližným odhadem, ale ten odhad byl opravdu vzat z původních smluv, které byly 6 let staré," přiznala Vorlíčová v úterý v České televizi.

JEDNACÍ ŘÍZENÍ BEZ UVEŘEJNĚNÍ:

Tento typ řízení umožňuje zadavateli za podmínek stanovených zákonem o veřejných zakázkách obrátit se na konkrétní uchazeče (často pouze na 1 uchazeče) s výzvou k jednání. Z tohoto důvodu jde o řízení nejméně transparentní, které, i přes snahu zákona vytvářet zákonné limity pro jeho aplikaci, vytváří silný prostor pro korupční jednání (kdy existuje motivace uchazeče nabídnout velmi nízkou cenu např. v otevřeném řízení a následně získat významně vyšší zakázky v navazujících jednacích řízeních bez uveřejnění.

Zdroj: zIndex

Vyjednal i slevu na Proxio

Současný ředitel odboru Teska rozhodoval také v dalším podezřelém projektu - systému Proxio, který má propojit agendy magistrátu a městských částí. Firma Marbes Consulting, která multilicenci systému Praze dodala, měla podle původní smlouvy dostat 86 milionů korun. Celou zakázku prošetřovala policie. Teska po svém příchodu na radnici vyjednal její změnu (město zaplatí o polovinu méně), ale snížení ceny bylo vykoupeno dalšími obchodními a licenčními podmínkami a rovněž omezením okruhu možných nabyvatelů licence. Smlouva byla také podepsána ve výběrovém řízení bez uveřejnění

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.