Lidovky.cz

TOP 09 je proti zrušení sKaret, řekl Schwarzenberg

Česko

  18:33aktualizováno  20:01
PRAHA - Koaliční TOP 09 nebude souhlasit s ukončením projektu sKaret, které navrhuje premiér Petr Nečas. Skončením projektu by se podle předsedy strany a vicepremiéra Schwarzenberga jen vyhodily miliardy.

Karel Schwarzenberg foto: ČTK

O věci jednalo předsednictvo TOP 09. Podle strany jsou sKarty formou elektronizace veřejné správy, a tedy cestou, kterou by se mělo jít. Schwarzenberg informaci potvrdil ČTK. Ministryně práce Ludmila Müllerová vládě před nedávnem navrhla úpravu systému, jiný návrh kabinetu nedá.

Premiér Nečas uvedl, že uvítá, když mu Schwarzenberg vysvětlí, v čem je sKarta tak výhodná, že by měla být zachována. Dodal, že na doporučení, aby byl projekt zrušen, trvá.

"sKarty mají potenciál", myslí si Kalousek

"Je taková představa, že se miliardy vyhodí do vzduchu pouze, aby se teď podlehlo politické náladě. S tím nebudeme souhlasit. Konec," prohlásil Schwarzenberg, který se v Praze účastnil představení knihy Moniky Le Fay: Milý pane kníže. Kontroverzní systém tak teď vyvolává spory v koalici.

Podle premiéra ministerstvo práce pod vedením místopředsedy TOP 09 a tehdejšího ministra Jaromíra Drábka původně dobrou myšlenku "dobrovolně využívaných elektronických platebních prostředků směřovanou především k zamezení zneužívání sociálních dávek" zdiskreditovalo. "Proto od Karla Schwarzenberga uvítám vysvětlení, v čem je sKarta natolik výhodná a jestli plní všechny potřebné funkce, že bychom ji měli zachovat," uvedl Nečas.

Premiér minulý týden ministryni práce doporučil projekt sKaret co nejrychleji ukončit (VÍCE ČTĚTE ZDE). Podle něj je to sice myšlenka dobrá, nynější provedení prý ale projekt zdiskreditovalo.

sKarty

Systém odstartoval loni pod vedením tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Karty kritizuje opozice, odbory, rada postižených, ombudsman, ochránci osobních údajů i někteří koaliční politici. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska může za premiérovým doporučením být nervozita občanských demokratů z klesajících preferencí a jejího předsedy Nečase z toho, že "je na odpis" (ČTĚTE ZDE).

Systém provozuje Česká spořitelna, má na to smlouvu do roku 2024. K sKartě u ní musí mít lidé účet, přes který k nim dávky plynou. Podle Müllerové by povinné zřízení spořitelního účtu mohlo být protiústavní. Přišla s návrhem, aby karty sloužily povinně jen jako průkaz pro příjemce dávek, konto k nim by bylo dobrovolné. "Ne, jiný návrh na vládu neponesu," řekla dnes ministryně.

Sociální karty mělo koncem března podle mluvčího úřadu práce celkem kolem 268 tisíc lidí. Odmítlo je přes 4 300 osob. Podle plánu je měl dostat milion osob. Podle smlouvy ministerstva se spořitelnou má přes sKarty putovat aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze.

K TÉMATU

Generální ředitel banky Pavel Kysilka před nedávnem uvedl, že zatím projekt stál kolem 300 milionů. Při ukončení by se tedy jednalo nejspíš i o případném vyrovnání.

Kalousek minulý týden ukončení projektu označil za "vylití dítěte i s vaničkou", podle něj mají sKarty potenciál. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová řekla, že elektronizaci státní správy se Česko do budoucna nevyhne.

Krizový plán

Bývalá senátorka a kandidátka na post ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová

Ministerstvo práce chystá krizový plán, pokud by muselo za pár měsíců přestat používat systém pro výplatu dávek, jak rozhodl antimonopolní úřad. Kdyby do té doby nestihlo v tendru vybrat nové dodavatele, je připraveno na provizorní řešení. Peníze od státu lidé dostanou, řekla ministryně práce Ludmila Müllerová.

Krizový scénář nechtěla přiblížit. Podle sociálního výboru Sněmovny ale hrozí výpadek vyplácení dávek. Ministerstvo proto požádal, aby urychleně vypracovalo "záchranný plán" a vyřešilo potíže s fungováním systémů na úřadech práce.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.