Lidovky.cz

Rada odvolala ředitele ÚSTR a hned zvolila šéfkou Foglovou

Česko

  17:33aktualizováno  21:45
PRAHA - V čele Ústavu pro studium totalitních režimů skončil Daniel Herman. Odvolala ho rada, která mu vyčítá neefektivnost a slabou digitalizaci archiválií. Herman se brání, za svým odvoláním vidí politický boj o jeden z klíčových historických ústavů. Odvolaného ředitele nahradí Pavla Foglová. Zvolila ji rada.

Daniel Herman foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Byly to zástupné problémy," komentoval důvody svého odvolání v České televizi Herman. "Jsem přesvědčený, že je to politicky motivované. Do minulého roku se žádné podobné výtky neobjevily," útočil na rozhodnutí rady. Herman také naznačil, že za jeho koncem v čele úřadu stojí ČSSD a KSČM. "Vlastnit klíče od bezpečnostního archivu to je to, o co některým členům rady jde," dodal.

Odvolaného ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Hermana nahradí bývalá šéfka Českého centra ve Varšavě Pavla Foglová. Řekl to člen rady Michal Uhl. Foglová bude ve funkci do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

"Především bych chtěla činit všechny kroky tak, aby ústav byl odpolitizován a odideologizován a aby výstupy z ústavu byly skutečně výstupy vědeckými," řekla Foglová po zvolení novinářům.

O Pavle Foglové

  • Datum a místo narození: 18. srpna 1964, Ostrava
  • Vzdělání: absolvovala Střední ekonomickou školu v Ostravě, poté studovala matematiku na olomoucké univerzitě, kterou ale nedokončila; po listopadu 1989 absolvovala polonistiku
  • Kariéra: působila jako překladatelka z polštiny a novinářka, psala mj. pro Lidové noviny nebo Mladou frontu Dnes; do loňského listopadu vedla České centrum ve Varšavě
  • Ostatní: - Jako překladatelka má na kontě knihy Slawomira Mrožka nebo Hanny Krallové. V 80. letech se podílela na vydávání olomouckého samizdatového časopisu Ječmínek. V pozdějších letech Foglová spolupracovala také s rozhlasem.

"Neefektivní období"

Podle Rady Ústavu pro studium totalitních režimů bylo období, kdy ústav vedl odvolaný ředitel, neefektivní a během této doby jej opustilo mnoho odborníků. Nedostatečné byly snahy o digitalizaci materiálů.

Rada také označila vytkla Hermanovi to, že důležité materiály nebyly dostupné nejen veřejnosti, ale i odborníkům.

"My jsme předvědčení, že ústav nepracuje tak, jak by měl. Nemá základní koncepci. Nebyl dán rámec, jakým způsobem a jakou metodiku zkoumat nedávnou minulost. Digitalizace tak, jak je prováděna, je podle nás chaotická, ani jediný fond není zdigitalizován v úplnosti. Ústav teď nepotřebuje vědeckého ředitele, ale naopak je třeba tam dosadit někoho, kdo by mohl zafungovat jako krizový manažer," řekla pro ČT předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petruška Šustrová.

"Měl by přijít člověk, který by uměl dát věci do pořádku. A dát tomu ústavu vědecký základ," dodala. Rada ústavu zahrnula do programu jednání podle ČT i zvolení nového ředitele. V minulých dnech přitom její zástupci opakovaně zdůrazňovali, že nový šéf vzejde z "důkladného výběrového řízení".

Nečas: Spolupráce ČSSD a komunistů

Premiér Petr Nečas ještě před jednáním vlády označil personální změny v ÚSTR za odsouzeníhodné a špatné. Vyjádřil se, že mohou vést ke změně v ústav marxismu-leninismu. 

"ČSSD začíná předplácet svoji budoucí skrytou nebo otevřenou koaliční spolupráci s komunisty a kdy začíná také částečně zpětně splácet svou širokou spolupráci na úrovni krajů," prohlásil dnes Nečas po jednání vlády.

Více o Nečasově vyjádření zde:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.