Lidovky.cz

Tajné finance, polopravdy, dárečky. Jansta vyostřuje žalobu na Hušáka

Česko

  16:18aktualizováno  19:12
PRAHA - Říše polopravd, zastrašování a dárečků, kterými si kupoval loajalitu lidí. To byla loterijní společnost Sazka řízená tvrdou rukou Aleše Hušáka. Aspoň to vyplývá z informací, které dnes představil předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta a právník Aleš Rozehnal. Právě tahle dvojice podala v pátek žalobu na Hušáka a žádají po něm téměř milardu korun jako náhradu škody, jak Lidovky.cz informovaly už v pátek.

Miroslav Jansta foto: ČTK

Přitom samotný ČSTV nese značnou odpovědnost za pád loterijního giganta. "Bývalé vedení v čele s předsedou Kořanem nečinilo při problémech Sazky nic. Bylo v jejich pravomoci Hušáka odvolat. Podléhali ale jeho polopravdám a iluzím. Jediní, kdo se proti způsobu řízení Sazky ozývali byla paní Schejbalová a pánové Kaderka s Léblem," vysvětlil Jansta. Pavel Kořan byl však pouze zaměstnanec ČSTV a případná žaloba by po něm mohla žádat jen čtyř a půlnásobek jeho platu. Proto směřuje žaloba především na Hušáka. Právě on byl totiž podle informací LN kompletně odpovědný za ekonomický chod Sazky, přestože společnost měla finančního ředitele. Vyplývá to z jednoho ze zápisů jednání představenstva.

"Stále mají strach..."

Jansta podal už 23. listopadu trestní oznámení na neznámého pachatele, které dnes dopoledne rozšířil. Původně se jednalo o zločin úvěrového podvodu, dnes bylo doplněno poškození cizích práv, způsobení úpadku a zvýhodnění věřitele. V tomhle případě je naprosto jasné, kdo je míněn jako onen neznámý pachatel. Jak je možné, že Hušákovi tak dlouho procházelo vyhazování desítek a stovek milionů korun či neprůhledné obchody? "Používal metodu cukru a biče. Cukr byly ohromné odměny, dárky a výlety, bičem bylo zastrašovaní těch nepohodlných. Je to snad první příklad, kdy bývalý spolupracovník Státní bezpečnosti hrozil ostatním jejich minulostí," kroutil Jansta hlavou. "I dnes mají někteří lidé pořád strach mluvit."

A také Hušák byl v Sazce neomezeným vládcem. Minimálně to tak bylo v případě stavby Sazka Areny - tedy projektu, který přivedl společnost ke krachu. "Arena neměla žádný rozpočet, náklady se měnily podle Hušákových potřeb. Financování bylo v utajeném režimu. Hušák nejen neinformoval akcionáře, ale někdy ani ostatní členy představenstva," líčil Jansta.

Podle něj padá vina i na bývalého šéfa Českého olympijského výboru Milana Jiráska. „Byl v představenstu Sazky ze všech nejdéle a u všech rozhodnutí. Nikdy nehlasoval proti. Neexistuje jediný dokumnt, který by polehčoval jeho působení.“

"Zmařil investice..."

Hušák však jakoukoliv vinu odmítá. "Nevím, proč jsem žalován. Předseda představenstva nebo generální ředitel neměl žádné speciální pravomoci. To bylo všechno kolektivní rozhodnutí představenstva," řekl serveru lidovky.cz.

Celý rozhovor s Hušákem čtěte ZDE:

To však advokát Rozehnal odmítá. "Jde o výjimečný případ, který náš právní řád nezná. Byla totiž zcela zmařena investice ČSTV. A Hušák jako předseda představensta je za to zodpovědný."

K žalobě ČSTV se připojilo i několik dalších akcionářů Sazky - Autoklub ČR, Český olympijský výbor. O víkendu se ozval i Sokol a  Sdružení sportovních svazů, kterří zvažují, že se připojí.   Je otázkou, jak však celý spor skončí. Podle zákulisních informací se policii do vyšetřování Sazky moc nechce.

Rozhovor se šéfem ČSTV Miroslavem Janstou najdete v úterních Lidových novinách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.