Lidovky.cz

Úředníci dostali 880 tisíc na studium. Plníme usnesení vlády, vysvětluje rezort

Česko

  8:46
PRAHA - Podpora úředníků nebo plýtvání státních peněz? Zcela odlišně pohlíží Nejvyšší kontrolní úřad a ministerstvo zemědělství na hrazení školného. 21 zaměstnanců rezortu dostalo celkem 880 tisíc korun na studium vysoké školy. Kontrolní úřad hovoří o porušení rozpočtových pravidel, ministerstvo se hájí doporučením vlády.

Vysokoškolský diplom foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Bonus v podobě proplacení školného na soukromé vysoké škole dostalo v roce 2011 celkem 19 odborných referentů a dvě mzdové účetní ministerstva zemědělství. Každý v přepočtu zhruba 40 tisíc korun.

Úředníci na VŠ

Na kterých vysokých školách si úředníci ministerstva zemědělství za státní peníze zvyšovali své vzdělání?

  • Česká zemědělská univerzita Praha,
  • VŠ finanční a správní Praha,
  • Univerzita J. A. Komenského Praha,
  • Metropolitní univerzita Praha,
  • VŠ Realitní Brno,
  • VŠ podnikání Ostrava,
  • Slezská univerzita Opava.

Zatímco ministerstvo tvrdí, že tím plní (mimo jiné) vládní usnesení z roku 2005, které doporučuje státním orgánům investovat do vzdělání svých zaměstnanců, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) tento způsob nakládání se státními penězi kritizuje.

"Úhrada školného je právem smluveným nad rámec povinností organizační složky státu dle zákoníku práce, a proto v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech," uvádí NKÚ v kontrolní zprávě.

Ministerstvo by podle úřadu mělo peníze využívat jen na "krytí nezbytných potřeb a na opatření zakládající se na právních předpisech".

Plníme vládní usnesení

Ministerstvo zemědělství však odmítá, že by plýtvalo svěřenými penězi. "Jsme přesvědčeni, že k porušení rozpočtové kázně při uzavírání kvalifikačních dohod nedošlo," uvedl pro Lidovky.cz mluvčí rezortu Jan Žáček.  

Poukázal přitom hned na několik dokumentů, které umožňují investovat rezortní peníze právě do vzdělání svých zaměstnanců. Krom zákoníku práce či zákona o rozpočtových pravidlech také na usnesení vlády z roku 2005, pod kterým je podepsaný tehdejší premiér Jiří Paroubek.

K TÉMATU:

V něm se píše. "Vláda doporučuje členům vlády, vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy... zajistit v rámci své rozpočtové kapitoly, počínaje rokem 2006, aby minimální výše nákladů na vzdělávání činila 2,5 procenta z výdajů na platy zaměstnanců."

Jenže NKÚ vidí v investici 880 tisíc do vzdělání úředníků spíše než naplňování vládního usnesení naplňování znaků porušení rozpočtové kázně. "Proto byly tyto zjištěné skutečnosti oznámeny příslušnému správci daně," uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.  

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.