Lidovky.cz

Kubišův dům skrýval tajemství. Našly se dopisy i jeho vysvědčení

Česko

  13:29aktualizováno  17:44
PRAHA - Při rekonstrukci rodného domu Jana Kubiše, jednoho ze strůjců atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, se našly jeho dopisy, části vojenského stejnokroje i fotografie jeho přátel. Předměty se našly pod schody na půdu. Domek v Dolních Vilémovicích se opravuje z peněz vybraných ve veřejné sbírce.

Jan Kubiš, jeden ze strůjců atentátu na Heydricha foto: MAFRA - František Vlček

Nález v pátek oznámil Vojenský historický ústav, podle něhož jde o unikátní předměty. Kubiš se v roce 1942 spolu s Jozefem Gabčíkem zúčastnil atentátu na Reinharda Heydricha - nejmocnějšího muže Protektorátu Čechy a Morava.

Pracovníci na vzácné materiály narazili při opravě schodiště vedoucího na půdu Kubišova rodného domu v době, kdy už podle starostky Dolních Vilémovic téměř nedoufali, že něco podobného najdou. Pak se ale dohodli, že vymění jeden ztrouchnivělý nášlap na schodech, i když to původně nezamýšleli.

Pod starými schody v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích byla schovaná i jeho soukromá korespondence.

"V momentě, kdy se odkryl ten nášlap, tak pod ním v podstatě na volno ležely tyto věci přikryté lehkou vrstvou hlíny a zrní a toho, co se tam za těch sedmdesát let nadupalo," uvedla k nálezu starostka obce na Třebíčsku Jitka Boučková. "Je úplně zázrak, že se to v takovémhle stavu objevilo."

Mezi objevenými dokumenty jsou například oficiality jako domovský list nebo vysvědčení Jana Kubiše, ale i řada velmi osobních materiálů, včetně dopisů blízkým. Našel se také soubor fotografií, na nichž jsou vyobrazeni Kubišovi přátelé z armády z let 1937 a 1938. Nejcennějším na "pokladu" jsou však podle odborníků části Kubišova stejnokroje, z nichž se zachovaly výložky, knoflíky nebo odznak.

Z domu bude muzeum

Kubiš se spolu s Gabčíkem zapsal do historie 27. května 1942, kdy spáchal atentát na Heydricha, který mu o několik dní později podlehl. Jednalo se o největší protinacistický čin odboje v Evropě. Oba výsadkáři se posléze přes tři týdny skrývali v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, než byli zrazeni. Po těžkém boji zahynuli spolu s dalšími pěti parašutisty 18. června.

Titulní strana ranního vydání Lidových novin z 21. června 1942

První zpráva ČTK vydaná dva dny po zásahu

Následky atentátu neslo také civilní obyvatelstvo. Okamžitě po útoku bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3000 lidí.

K TÉMATU:

Obec chce v domě vybudovat malé muzeum. Díky sponzorům a dobrovolníkům už je na něm nová střecha, nutné je opravit omítky, podlahy, okna, dveře a vybudovat nové energetické sítě. S expozicí pomůže Vojenský historický ústav. Památku Kubiše v obci od roku 1992 připomíná deska a stálá výstava na obecním úřadě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.