Lidovky.cz

Amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti, tvrdí hradní právník

Česko

  21:50
PRAHA - Kontroverzní lednovou amnestii, kterou vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus, připravilo ministerstvo spravedlnosti, řekl v rozhovoru poradce Kanceláře prezidenta republiky Pavel Hasenkopf.

Pavel Blažek foto: MAFRA - Ondřej Němec

Ministr Pavel Blažek (ODS) to ale ve vysílání Českého rozhlasu - Radiožurnálu označil za lež. Amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených, pobouření vyvolal zejména aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Hasenkopf, kterého hradní kancléř Vratislav Mynář před několika dny v deníku Právo označil za jednoho z autorů amnestie, v rozhovoru pro iDnes.cz připustil, že první verzi vypracoval sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná.

Novoroční amnestie v číslech

Fakt, že na amnestii pracovalo ministerstvo spravedlnosti, podle něj potvrzoval text amnestie, který očividně připravoval odborník. "Bylo vidět, že to psal právník, který nemíchá hrušky s jablkama, mělo to štábní kulturu. Potom to někdo - zřejmě už na Hradě - upravil, udělal z abolice článek dva, čímž z toho udělal guláš," uvedl právník.

Ministr spravedlnosti Blažek ovšem tvrzení, že amnestii připravil jeho úřad, popřel. "Je to absolutní lež," řekl Radiožurnálu. "Hrátky všech bývalých či současných pracovníků Hradu o autorství amnestie mě pouze rozesmívají. K amnestii a její přípravě jsem už od 1. ledna říkal spoustu věcí, a nemám na tom vůbec co měnit," doplnil.

Odmítl ale potvrdit či vyvrátit, že autorem textu byl státní zástupce Zdeněk Koudelka, který tehdy působil na ministerstvu spravedlnosti. Tuto informaci nedávno přinesly Lidové noviny.

"Je zřejmé, že ministerstvo spravedlnosti sledovalo dva cíle: ulevit přeplněným věznicím a zbavit justici starých případů, které ji léta zatěžují. Chtělo mít zkrátka čistý stůl," řekl Hasenkopf. Na Hradě se podle něj dělaly už jenom menší úpravy finálního textu.

"Mohu doložit, že ještě dva týdny před vyhlášením amnestie jsem doporučoval vypustit například bod, podle něhož se zahlazují některé zmínky o trestech v trestním rejstříku," dodal Hasenkopf.

Kancléř Mlynář za autory amnestie vedle Hasenkopfa označil také bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka a exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, oba to však odmítli. Mynář také řekl, že s Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá. Hasenkopf ale upozornil, že výpověď do dnešního dne nedostal.

Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.

Amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených, pobouření vyvolal zejména aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.