Lidovky.cz

Stav ohrožení. Hladiny řek dál stoupají, zasedly povodňové štáby

Česko

  13:17aktualizováno  2. června 10:54
PRAHA - Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek v Čechách, povodně v současné době hrozí zejména na severu a západě území. Na několika místech už platí třetí stupeň povodňové aktivity a v příštích hodinách bude stav ohrožení vyhlášen ještě na dalších řekách v Plzeňském kraji. V postižených regionech se proto scházejí povodňové komise. Podle předpovědi má pršet až do neděle.

Jez na Berounce v Černošicích u Prahy, kde 1. června platil druhý stupeň povodňové aktivity foto: ČTK

Podle Českého hydrometeorologického ústavu extrémní stupeň nebezpečí záplav hrozí vedle Plzeňského kraje i Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Povodňovou pohotovost, tedy druhý stupeň, meteorologové předpokládají ve Středočeském a Jihočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, očekávají v Praze a Královéhradeckém kraji.

Na řece Klabavě v Nové Huti poblíž Plzně, na Radbuze ve Staňkově a také na Klabavě v Hrádku u Rokycan byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V regionu dosáhne v příštích hodinách třetího stupně, tedy stavu ohrožení, mnohem více řek. Kvůli velké vodě zasedala i povodňová komise v Plzni. Podle komise je největší vodní plocha v kraji, přehrada Hracholusky, předchozími manipulacemi dostatečně kapacitní, nádrž by se neměla "přeplnit". Plzeň je také připravena na pytlování.

SLEDUJEME ON-LINE - VÍCE čtěte ZDE

Situace v Královéhradeckém kraji

Vytrvalý déšť zvýšil hladiny některých řek v Královéhradeckém kraji. První, nejnižší, stupně povodňové aktivity vodohospodáři v sobotu večer vyhlásili na Labi ve Špindlerově Mlýně a na Stěnavě v Meziměstí.

Například hladina Labe ve Špindlerově Mlýně dosahovala po 19:00 hodině 178 centimetrů, zatímco v pátek to bylo 107 centimetrů. Na Stěnavě stoupla v sobotu večer hladina z pátečních 36 centimetrů na 71 centimetrů a stále stoupá.

Situace v Ústeckém kraji

Hladina řeky Kamenice v sobotu odpoledne na chvíli dosáhla třetího povodňového stupně, nejprve krátce v Srbské Kamenici a poté níže po proudu ve Hřensku, kde se řeka vlévá do Labe. V podvečer hladina začala klesat a Kamenice se asi ve 20:20 dostala na druhý povodňový stupeň. Ve Hřensku je uzavřená jedna místní komunikace a hasiči odvezli techniku ze zbrojnice, uvedl pro ČTK starosta obce Jan Havel.

Na druhém povodňovém stupni je také řeka Mandava ve Varnsdorfu, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku. Prvního dosahuje Labe, Ploučnice, Ohře a Chomutovka.

Hřensko je nejníže položenou obcí v Česku, leží na soutoku Labe a Kamenice. "Labe stoupá pomalu, Kamenice prudce. Za hodinu stoupla o 70 cm," uvedl kolem 17:00 starosta Havel. Ještě v 13:00 tam hladina dosahovala 64 centimetrů, o pět hodin později o metr více. Z koryta se vylila mezi hotelem Praha a hasičskou zbrojnicí.

Podle starosty jsou v pohotovosti místní hasiči a obecní policie informuje občany. "Myslím, že v noci na neděli se zatopí sklepy. Nervozita stoupá, občané mají silné obavy," dodal starosta.

Na Děčínsku kromě Kamenice stoupla na třetí povodňový stupeň i hladina potoka Bystrá u Markvartic a Benešova nad Ploučnicí. Na druhém povodňovém stupni je Mandava ve Varnsdorfu ve Šluknovském výběžku, Bílina v Trmicích u soutoku s Labem a Flájský potok. Prvního po 20:00 dosahuje Chomutovka v Chomutově, Ohře v Lounech a Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí.

Děčín kvůli stoupající hladině v pátek uzavřel pobřežní průjezd pod Tyršovým mostem a večer silnici do městské části Dolní Žleb, kde žije několik starousedlíků a jsou tam rekreační objekty. Silnice tam vede blízko řeky, uzavřená je kvůli stoupající hladině několikrát do roka, letos potřetí.

Situace v Libereckém kraji

Ploučnice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku dosáhla v sobotu večer druhého povodňového stupně. Na prvním stupni jsou hladiny Lužické Nisy ve Hrádku nad Nisou, Smědé v Předlácích, Jeřice v Chrastavě a Panenského potoka v Petrolticích. Počasí komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

Hladina řeky Ploučnice překročila úroveň druhého povodňového stupně na vodočtu ve Stráži pod Ralskem asi ve 20:00. V sobotu v poledne byla výška hladiny o 75 centimetrů níž než ve 20:40. Znovu stoupá i Panenský potok v Pertolticích, který byl na prvním povodňovém stupni už v pátek, ale dnes v 5:00 hladina klesla pod tuto úroveň.

Stoupá i hladina Jeřice v Chrastavě na Liberecku. V sobotu v 8:00 byla hladina na 41 centimetrech, v 18:40 ukázal vodočet 94 centimetrů. "Z preventivních důvodů hasiči zvedají všechny čtyři zvedací lávky. Jde o preventivní akt, nicméně pokud by se v noci či v neděli situace zhoršila, museli by se hasiči věnovat jiným činnostem," informoval odpoledne starosta Chrastavy Michael Canov. Zároveň je podle něj k dispozici asi tisícovka pytlů s pískem.

Ačkoli se Vltava v Praze drží na prvním stupni, přistoupilo město k dalším preventivním opatření. Do večera bude zastavena lodní doprava v centru města, spuštěn protipovodňový uzávěr u podchodu do Divadelní ulice a budou postaveny protipovodňové zábrany ve Zbraslavi.

Policie od soboty ráno několik hodin pátrala po ztraceném vodákovi, jehož prázdný kajak i s osobními věcmi se našel v pátek kolem 18:00 mezi Plzní-Koterovem a Starým Plzencem na břehu rozvodněné řeky Úslavy. Kolem 12:00 ale bylo pátrání ukončeno, odvolán byl i vrtulník. "Vzhledem k aktuálnímu stavu vodního toku nebylo možno využít veškerou techniku, vše bylo, bohužel, negativní," uvedla policejní mluvčí Hana Štefflová.

Situace se zhoršuje i v Německu, kde je kvůli povodním jeden pohřešovaný. Na částech Rýna a Neckaru kvůli velké vodě neplují lodě a kritické je to i na Muldě v Sasku.

Počasí v červnu

  • Červen nebude příliš teplý a ani tento měsíc by lidé neměli doma zapomínat deštníky. Rtuť teploměru by se měla v nadcházejících čtyřech týdnech pohybovat pod nebo u dlouhodobého průměru, který je pro toto období 16,6 stupně. Pršet bude i po současných deštivých dnech dál průměrně až nadprůměrně.
  • Nižší teploty by podle ústavu měly být hlavně v první dvou červnových týdnech, zbývající dva týdny budou většinou průměrné. To, že by se teploty mohly vyšplhat přes 17 stupňů Celsia aspoň na konci školního roku, je podle meteorologů málo pravděpodobné.
  • Více deště předpovídají v prvním a posledním červnovém týdnu, v období od 10. do 23. června by srážky měly být u dlouhodobého průměru, který pro červen činí 74 milimetrů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.