Lidovky.cz

Utopený Český Krumlov. Ochranu proti povodni vzala voda

Česko

  18:40
ČESKÝ KRUMLOV - Český Krumlov - město, které povodeň těžce zkoušela v srpnu před 11 lety. A těžké chvilky mu, zdá se, připravila i teď. Protipovodňová opatření město dobudovat nestihlo a dosavadní průběh prací zřejmě zničí velká voda. Přesto se něco za tu dobu něco změnilo. "Máme už zkušenosti, bohužel," shrnuje s hořkým úsměvem náladu ve městě majitel jednoho ze zaplavených domů.

Český Krumlov pod vodou foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

Povodňový den pro obyvatele třináctitisícového Krumlova začal brzy - už ve 4 hodiny ráno. V tu chvíli policejní vozy s ampliony vjely do ulic historického centra, které je velkou vodou ohroženo nejvíce. Informace od policie byly strohé: vyhlášení třetího stupně povodňového nebezpečí.

Český Krumlov pod vodou
Český Krumlov pod vodou

Český Krumlov pod vodou

Většinu místních však zpráva nevzbudí. Hladinu Vltavy s obavami sledují již několik dní a jen málo z nich má - vzhledem ke svým zkušenostem - klidné spaní. "I kdyby řekli desetkrát tolik, co si z toho vezmu?" zlobil se jeden z nich. "Copak já z toho poznám, o kolik se zvedne hladina?" dodal.

Intenzivní déšť město trápil již od minulého týdne. A povzbudivé nejsou ani předpovědi pro další dny. Právě na jihu Čech má srážek spadnout nejvíce.
 
Hladina Vltavy mezi tím stále stoupala. Alespoň jedna uklidňující zpráva však přece jen přišla, podle policejních informací už o mnoho výš nevystoupá. "Kulminovat bude kolem 18 hodiny," uklidňuje jeden z nasazených policistů.

On-line reportáž z povodní najdete ZDE

Místní jsou však vůči optimismu opatrní."Uvidíme. V roce 2002 povodním také týden předtím předcházela taková menší záplava a pak to přišlo," varuje jeden z obyvatel domů v centru. Se znepokojením sleduje řeku, která už dosáhla k prvnímu schodu jeho domu.

"Policie nám řekla, že se průtok zase zvýší. Z 270 kubíků na 300. To není moc, takže situace by měla být stabilizovaná," doufá. Přesto už částečně vyklidil svůj dům. "Všechny spotřebiče, elektroniku a cennosti jsme vynesli do patra. Máme už prostě své zkušenosti, bohužel," usměje se hořce.

Protipovodňová opatření vzala voda

O pár metrů dál proti proudu už Vltava páchá značné škody. Jez, který je přímo pod krumlovským zámkem, totiž prochází dlouhodobou rekonstrukcí, jež je součásti protipovodňových opatření. "Bagry sice dělníci stihli odvézt, ale nadjezdy a všechny přípravné práce, které se doteď vybudovaly, voda spláchla," říká jeden z přihlížejících. "Nikdo moc netuší, nakolik jsou protipovodňová opatření poničena. Vypadá to, že se bude muset začít zase od nuly," dodává další.

Klíčovým faktorem pro hladinu Vltavy je lipenská vodní nádrž. "Lipno je naprosto klíčové. Pokud je extrémně naplněné a musí upouštět, schytají to všechna města po vodě," shodují se místní.

Chvíli po poledni se už mezi obyvateli začínají šířit první informace o stavu přehrady. "Podle známých, co na břehu Lipna žijí, je přehrada hodně plná, ale tolik jako v roce 2002 prý ne," říká muž, který se přišel do centra jen podívat.

Na hrázi je klid

Jen na rychlosti upouštění přehrady bude záležet osud měst pod ní. Od meteorologů bohužel zatím pozitivní zprávy nepřichází. Pršet bude i nadále, především nad Šumavou. Co to znamená, místní vědí. Do už tak plného Lipna dorazí další voda.

Hrázní na Lipně však uklidňují. Hladina Vltavy v Krumlově pomalu klesá a Lipno tak hráz pootevře o něco více. "Zatím protéká 60 kubíků, časem průtok zvýšíme na bezpečné maximum - 90 kubíků," řekl serveru Lidovky.cz hrázný. Jen pro ilustraci - v roce 2002 byl průtok téměř 300 kubíků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.