Lidovky.cz

Povodně od A do Z: oběti, handrkování politiků, rady expertů, prognózy

Slovensko

  13:20aktualizováno  14:06
PRAHA - Deset mrtvých, 700 zatopených obcí, škody za 20 miliard... Server Lidovky.cz detailně bilancuje letošní povodně a přináší přehled toho nejdůležitějšího, co zatím katastrofa přinesla. Je nutné zdůraznit, že jde o průběžnou inventuru, protože povodně ještě neskončily.

Na svém místě nezůstal po ničivé povodni ani bazén na snímku. foto: MAFRA - Petr Topič

AKTUÁLNÍ STAV ŘEK. 13 úseků řek zůstával v pátek dopoledne na nejvyšším povodňovém stupni, na Kamenici v Hřensku navíc stále platí extrémní ohrožení.

POČASÍ. V Čechách by v pátek mělo být oblačno, během dne se mohou postupně objevit přeháňky nebo bouřky. O víkendu čekají meteorologové i letních 25 stupňů °C. Obloha ale bude zatažená, objeví se přeháňky a místy i bouřky. VÍCE ZDE.

KDY OPADNE VODA? Než se všechna vylitá voda vrátí zpět do koryta řeky Labe, potrvá to pár dní, v některých oblastech se mluví až o týdnu. Rychlost odtoku bude záviset především na délce uzavření Vltavské kaskády, předpovídá expert Povodí Labe. VÍCE ZDE.

OBĚTI POVODNÍ. Letošní povodně si vyžádali minimálně deset životů, krom toho jsou pohřešováni vodáci, se kterými se převrhla loď. VÍCE ZDE.

ROZSAH POVODNÍ. Podle hasičů povodně zasáhly 700 obcí a voda  zalila zemědělskou půdu o rozloze 80 tisíc hektarů. Pro představu: jedná se o rozlohu 20 tisíc Václavských náměstí. VÍCE ZDE.

EXTRÉMY. Hladina Labe při kulminaci v Ústí nad Labem dosáhla výšky 10,72 metru. Vltavou v Praze protékalo při kulminaci v úterý ráno 3210 kubíků za vteřinu. (Pro srovnání: v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě přes 5000 kubíků za vteřinu).

Povodně 2002 vs. 2013

KDO SE POUČIL. V roce 2002 se staly symboly povodňové zkázy, jedenáct let potom přečkaly velkou vodu bez potíží. Po hrozivých zkušenostech totiž České Budějovice, Strakonice či Písek vybudovaly protipovodňovou ochranu. VÍCE ZDE.

KDE SE HISTORIE OPAKUJE. Všechny před jedenácti lety smetla velká povodeň a i přes tehdy slíbenou pomoc před ní nejsou ochráněny ani dnes. Obec Zálezlice, pražská zoo i Český Krumlov opět zaplavila voda. VÍCE ZDE.

SČÍTÁNÍ ŠKOD. Celková výše povodňových škod podle odhadu ekonoma Jana Bureše může být až 20 miliard korun. Vláda podle premiéra Petra Nečase vyčlenila na odstranění škod po záplavách v obcích a městech 5,3 miliardy a sám premiér odhadl škody na "desítky miliard". Předběžný odhad škod jen v pražské zoo je 160 milionů.

FINANČNÍ POMOC. Na povodňových kontech se dosud shromáždilo 15 milionů korun. VÍCE ZDE.

DAŇOVÁ ÚLEVA. Živnostníci a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu. Podrobnosti budou známy v úterý. VÍCE ZDE.

POMÁHAJÍ VOJÁCI I VĚZNI I HRADNÍ STRÁŽ. 315 vězňů se dobrovolně přihlásilo k odklízení následků záplav. Krom toho pracuje v postižených oblastech 23 tisíc profesionálních i dobrovolných hasičů a po peripetiích se zapojilo i přes šest desítek vojáků Hradní stráže. VÍCE ZDE.

POLITICI A POVODNĚ

POLITICI NA FACEBOOKU. Nejenom před televizními kamerami, ale i na Facebooku se politici v těchto dnech snaží ukázat, že oni jsou ti praví, kteří nešťastným lidem dokáží pomoci. VÍCE ZDE.

ZKLAMANÝ EXPRIMÁTOR. Během jeho primátorování zničila Prahu v roce 2002 voda. Teď si exprimátor Igor Němec (ODS) postěžoval, že ho nikdo k debatě o aktuální povodni nepřizval. ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

BÉM SI RÝPNUL. Pražský exprimátor Pavel Bém si povzdechl, že městská policie přišla o vznášedlo a hummery, které se za jeho času zakoupily. Čelil kvůli tomu kritice, přitom nyní by se podle něj hodily. VÍCE ZDE.

ODŘÍZNUTÝ PAROUBEK. Expremiér Jiří Paroubek (NS-LEV21) se rozhodl využít povodně k sebepropagaci. V bulvárním deníku Blesk vyšel "napínavý" fotopříběh, který popisuje, jak politika a jeho rodinu ve Velké Chuchli odřízly záplavy. VÍCE ZDE.

LEVNÉ BYDLENÍ. V Praze skončily pod vodou bytové projekty za miliardy. Realitní makléři očekávají pokles cen často velmi drahých bytů a kanceláří v povodňových oblastech. VÍCE ZDE.

ŘEŠENÍ = STĚHOVÁNÍ. Lidé v zátopových oblastech by měli přemýšlet o přestěhování, protože velké povodně se teď budou opakovat mnohem častěji, míní ekolog Ivan Rynda. ROZHOVOR ČTĚTE ZDE.

POVODNĚ V ZAHRANIČÍ

MAĎARSKO. Maďarsko podle svého premiéra Viktora Orbána čelí nejvážnějším záplavám v historii. Voda by v zemi měla dosáhnout padesátiletého maxima. VÍCE ZDE.

SLOVENSKO. Dunaj v Bratislavě ve čtvrtek kulminoval na historickém maximu 1034 centimetrů. Na jih země, kam se teď povodňová vlna přesouvá, vyslala armáda vojáky. VÍCE ZDE.

RAKOUSKO. Třítisícový rakouský podunajský Grein měl být celý pod vodou. Chrání ho ale kvalitní protipovodňové stěny. VÍCE ZDE.

NĚMECKO. Rozvodněné Labe udeřilo v saské Míšni a rozlilo se do historického centra. VÍCE ZDE.

POVODNĚ, den I.

Povodně - Karlův most

POVODNĚ, den II.

Český Krumlov v pondělí

POVODNĚ, den III.

Hasiči u protipovodňové hráze v Hoříně na Mělnicku.

POVODNĚ, den IV.

Rozvodněné Labe u Litoměřic.

POVODNĚ, den V.

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.