Lidovky.cz

Razie probíhá u kmotrů Janouška, Rittiga i u pražského městského investora

Česko

  9:19aktualizováno  15:04
PRAHA - V noci na čtvrtek zahájili policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu velkou razii, která se týká nejvyšších politických pater i známých lobbistů. Důvod razie policisté zatím neupřesnili, zadrželi už však několik osob.

Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga. foto: MAFRA - Jan Zatorsky

Aktuálně policisté podle informací serveru Lidovky.cz zapečetili vstup do domu, který stojí vedle pražského sídla kmotra Iva Rittiga. Hned se přesunuli do rozlehlého domu, který Rittig oficiálně vlastní. Už před tím zasahovali přímo v Rittigově domě, který stojí na rozhraní Vinohrad a Vršovic.

Policejní razii se nevyhnul ani další vlivný lobbista a politický podnikatel Roman Janoušek. Podle fotoreportéra serveru Lidovky.cz přijeli policisté do komplexu Myšák, kde má Janoušek svou kancelář. Komando si do budovy přineslo dokonce i beranidlo.

Policisté jsou podle deníku Právo i v pobočce Komerční banky na Václavském náměstí v Praze, kde zabavují věci z bezpečnostních schránek. V nich našli a zabavili peníze, zlato i dokumenty.

Policejní dodávka u domu lobbisty Ivo Rittiga, který stojí na rozmezí Vinohrad a Vršovic.

Policisté zasahují také v komplexu Myšák nedaleko Václavské náměstí, kde kde má svou kancelář politický podnikatel Roman Janoušek.

V noci na úřad vlády

Ještě v noci po jednání kabinetu, které trvalo téměř do půlnoci, měl premiér zřejmě nečekanou "návštěvu". "Byla to návštěva dvou státních zástupců a pana ředitele ÚOOZ u pana premiéra za účelem úkonu trestního řízení," popsal události ministr vnitra Jan Kubice.

V poutech ve výsledku skončili bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník, politici Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a vrchní ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, tvrdí server iDnes.cz. Nikdo z nich není na mobilu k zastižení, většina ho má vypnutý.

Skončí Nečas?

"Pokud se potvrdí elementární podezření na Janu Nagyovou jako nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase, tak by to mělo znamenat premiérův automatický konec," sdělilo LN několik zdrojů z vedení TOP 09. "Je to ten samý případ jako u ministra Drábka a jeho náměstska Šišky." VÍCE ČTĚTE ZDE.

AKTUÁLNĚ:  Premiér Nečas zmizel. Nikdo neví, kde je, politici ho marně shánějí

A seznam zřejmě není zdaleka konečný. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté přišli také na Odbor městského investora na pražském magistrátu. Potvrdil to zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Před chvílí jsem na odbor volal a mohu potvrdit, že tam policisté zasahují. Bližší informace však nevím," řekl serveru Lidovky.cz.

Šéf odboru Jan Beránek policejní zásah potvrdil s tím, že si detektivové vyžádali informace asi o 13 veřejných zakázkách z období let 2009 -2012, uvedl iDnes.cz. Policie si podle informací ČTK vyžádala na pražské radnici smlouvy uzavřené mezi Prahou a lobbistou Janouškem a také doklady k některým zakázkám, konkrétně třeba miliardovému tendru na svoz komunálního odpadu.

Podle informací ČTK detektivové provádějí razii i v domě Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce, který se v současné době živí jako advokát. "Mám teď jiné povinnosti," reagoval Grygárek na telefonický dotaz a zavěsil. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v minulosti označila Grygárka za součást takzvané justiční mafie.

Mezi zadrženými se uváděl také Marek Šnajdr, avšak však serveru Aktuálně.cz napsal v SMS zprávě, že je "na cestách a neví vůbec nic".

Podle České televize policie zadržela i Romana Bočka (ODS), bývalého náměstka ministra zemědělství Ivana Fuksy a poté i Petra Bendla (oba ODS). Boček aktuálně sedí v představenstvu Českých drah. "Nic o tom zásahu nevím. Mám informace jen z webu," uvedl ministr Bendl.

Žalobci mlčí

Policisté podle informací agentury ČTK zasahují nyní také na ministerstvu obrany a média dále informují, že policie dorazila i do Mělníku do firmy Kardio Port, která vyhrála podezřelou dvoumiliardovou zakázku kliniky IKEM, a policisté zasahují také na jihu Čech. Do velké razie je nasazeno zhruba 400 policistů.

Pozvánka na Hrad

Prezident Miloš Zeman se v pátek sejde s policejním prezidentem Martinem Červíčkem, premiérem Petrem Nečasem a šéfem opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou, aby s nimi aktuální situaci probral.

"Mohu pouze říct, že probíhá realizace, takže žádné informace potvrzovat nebudu," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Nechtěl ani potvrdit, zda se případ týká někoho z vlády. "Veškeré úkony jsou řádně povoleny v souladu se zákonem. Informace se budeme snažit uvolňovat průběžně," uvedl Hanták.

Dodal ještě, že zásah proběhl za souhlasu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Tamější vrchní žalobce Ivo Ištván ale nechtěl k případu cokoli říct. "Dnes nemám čas," uvedl stroze na dotaz Lidovek a zavěsil.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí kabinetu Jan Hrubeš nepřímo potvrdil, že se zásah týkal Úřadu vlády. "Budeme vydávat tiskové prohlášení. Osobně o tom informace nemám, úřad jsem opustil v půl jedné, ale jakmile to bude možné, poskytneme další informace," uvedl Hrubeš. V poledne také dementoval zprávu, která se objevila v médiích, že je premiér v nemocnici.

'Policie na úřadu vlády? To nepamatuji'

Důvod zásahu ÚOOZ prý nezná ani ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který na včerejší vládě nechyběl. "Teď jsem se to dověděl. Odcházel jsem z Úřadu vlády poměrně pozdě, až v půl dvanácté. Nevím o co jde. Jediné, co mohu říci, je, že mám radost z toho, že jsem zjevně odešel včas," řekl Kalousek pro Lidovky.cz.

Podobně reagovala i Karolína Peake (LIDEM). "Nemám tušení. Já tam, jak známo, nesídlím," uvedla místopředsedkyně vlády.

"Pokud je to pravda, je to pro mě velmi závažná informace. Nepamatuji si, že by někdy na Úřadu vlády zasahovala policie. Musíme vyčkat," řekla šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Zároveň uvedla, že jí od policie nepřišla žádná žádost o vydání poslance.

MAPA míst, kde zasahoval ÚOOZ

Mapa míst, kde zasahoval ÚOOZ.

Klikněte pro zvětšení.

PRO KOHO SI POLICIE PŘIŠLA?

Jana Nagyová - pravá ruka Petra Nečase. Dříve působila na ministerstvu práce později také na ministerstvu obrany. Podle informací tisku se předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR. Letos v lednu vzbudilo pozornost zveřejnění výše odměn, které Nagyová dostává, což Nečas označil za politický útok.

Petr Tluchoř - člen ODS, bývalý předseda poslaneckého klubu strany. Na jaře 2011 jej Věci veřejné obvinily z toho, že pomáhal připravovat puč uvnitř jejich strany. Loni se v ODS profiloval jako jeden z hlavních vnitrostranických kritiků premiéra Nečase. Na poslanecký mandát rezignoval loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se objevily spekulace, že zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl, že pracuje jako konzultant.

Roman Boček - bývalý první náměstek ministra zemědělství Petra Bendla a dříve také Ivana Fuksy. Nyní je Boček členem představenstva Českých drah.

Ivan Fuksa - člen ODS, bývalý ministr zemědělství a jeden z rebelů uvnitř strany. Loni v listopadu kandidoval na kongresu ODS na předsedu strany proti premiéru Nečasovi; získal hlasy téměř třetiny delegátů. V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.

Ondřej Páleník - bývalý šéf Vojenského zpravodajství. Loni byl vládou z čela Vojenského zpravodajství odvolán, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám. V listopadu pak zamířil Ondrej Páleník do čela Správy státních hmotných rezerv. Letos se jeho jméno objevilo i mezi možnými kandidáty na ministra obrany.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.