Lidovky.cz

Účelová změna žalobců? Nečas hájí své blízké rathovskou rétorikou

Česko

  7:00
PRAHA - Při obraně sebe a svých blízkých zvolil premiér Petr Nečas (ODS) stejnou taktiku jako stíhaný poslanec David Rath. Ten před rokem uvedl, že vyšetřování jeho kauzy je nestandardní kvůli tomu, že ho zpočátku vedli ústečtí žalobci, premiér Nečas nyní zvolil podobnou taktiku.

Petr Nečas k tiskové konferenci po razii ve vládě foto: MAFRA - Michal Růžička

Ty výroky jsou nápadně podobné, i když je od sebe dělí skoro rok. Když premiér ve čtvrtek v podvečer předstoupil před novináře, ujistil, že policii při vyšetřování bude nápomocen. Hned se však postup vyšetřovatelů pokusil znevěrohodnit, když naznačil, že může být účelově zmanipulované.

"Nemůže mě nepřekvapit fakt, že údajnou trestnou činnost v Praze prováděnou lidmi s trvalým bydlištěm v Praze, dozoruje pobočka Vrchního státního zastupitelství Olomouc v Ostravě. Já osobně i moji spolupracovníci jsme připraveni poskytnou veškerou součinnost, ale podobné účelové změny jednotlivých typů státních zastupitelství ve své době byly právem kritizovány v kauze Jiřího Čunka," podivil se premiér. Stejně se loni v Poslanecké sněmovně snažil přesvědčit své kolegy David Rath stíhaný za korupci, když tvrdil, že celá policejní akce je zmanipulovaná a připravená proti němu.

Pro připomenutí: "Přestože pan Gregor (expolicista, který podal trestní oznámení v kauze Rath, pozn. red.) popíše možnou trestnou činnost, která má probíhat v podstatě jen ve středních Čechách a možná v Praze, Ústí - tam není o trestné činnosti na území Ústeckého kraje ani čárka, vůbec, tam je napsáno, že nějaký projektant je asi z Ústí, ale není tam vůbec psáno, že by se dopouštěl trestné činnosti. Tam je psáno, že se jí možná dopouští Rath a že možná Pancová, že možná Kott, že možná ještě nějací další, ale všichni ve středních Čechách a všichni v Praze. Shodou okolností v rozporu se všemi předpisy Nejvyšší státní zastupitelství to postupuje do Ústí nad Labem. V rozporu se všemi platnými předpisy! Zase náhoda, vůbec ne manipulace." Právě takhle mluvil před rokem David Rath.

Není to poprvé, co se Nečas pustil do policie. "O tom, kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků,“ pronesl při sněmovních interpelacích, když vypukla kauza CASA. Později schytal kritiku kvůli zastrašování policie.

Hlavní aktéři vládní razie

  • Ivan Fuksa - exministr zemědělství, exposlanec.  V lednu zasedl do představenstva státního Českého Aeroholdingu. I vládní politici později uváděli, že post v Aeroholdingu byl pro Fuksu odměnou za to, že odchodem ze Sněmovny umožnil existenci vlády.
  • Petr Tluchoř - exšéf poslaneckého klubu ODS, na poslanecký mandát rezignoval Tluchoř loni v listopadu podobně jako Fuksa kvůli nesouhlasu s vládním daňovým balíčkem. Po odchodu ze Sněmovny se v médiích objevily spekulace o tom, že Tluchoř zamíří do některé státní či polostátní firmy, nejspíše společnosti ČEZ, to ale on sám odmítl. Začátkem roku řekl ČTK, že pracuje jako konzultant.
  • Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.
  • Ondřej Páleník - V roce 2007 se stal šéfem Vojenského zpravodajství a v čele armádní rozvědky vydržel více než pět let, což je nejdelší funkční období ředitele této tajné služby v novodobé historii.
    Loni Nečasova vláda Páleníka z čela Vojenského zpravodajství odvolala, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám.
  • Lubomír Poul - šéf úřadu vlády
  • Roman Boček - působil jako vrchní ředitel a náměstek ministra dopravy, po odchodu pracoval v představenstvu Českých drah, vedl příbramskou nemocnici a je členem středočeské ODS
  • Marek Šnajdr - bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví a poslanec
  • Roman Janoušek - šedá eminence české politiky, sám sebe před nedávnem charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z nejvýznamnějších takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty.
  • Ivo Rittig - další známý lobbista a kmotr s velkým vlivem například na chod dopravního podniku
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.