Lidovky.cz

Razie začala u nedotknutelných, od nich vedla do státních podniků

Česko

  19:00
PRAHA - Z prvních střípků z oficiálních dokumentů a prohlášení lze složit pravděpodobný scénář vyšetřování, které vyústilo v dosud nejrozsáhlejší razii v politických a úřednických kruzích.

Vztahy zadržených při vládní razii. foto: MAFRA - Šimon

Kauza se podle všeho narodila v kancelářích Romana Janouška, jenž sám sebe tituluje coby politického podnikatele. Vlivný zákulisní hráč se léta těšil z přátelství s exprimátorem Pavlem Bémem a dalšími politiky ODS. A v posledních měsících byl pod dohledem kriminalistů, věděli o každém jeho kroku. Server Aktuálně.cz bez konkrétního zdroje napsal, že vyšetřovatelé mají stovky hodin odposlechů.

"V textu odůvodnění příkazu k domovní prohlídce bylo napsáno, že mělo docházet ke korupci spojené se zakázkami u dopravního podniku," řekl serveru Lidovky.cz advokát Marek Nespala.

Janouškův Myšák

Že vyšetřování souvisí přímo s Janouškem, naznačuje i seznam dokumentů, které si na odboru městského investora pražského magistrátu vyžádali policisté. Jde o patnáct zakázek, v nichž lze vystopovat Janouškův vliv (přehled si projděte ZDE). "Veškeré dokumenty, smlouvy, faktury či výpisy z účtu svědčící o vztahu mezi Magistrátem hlavního města Prahy a Romanem Janouškem, zejména ty, na základě kterých byla zasílána finanční hotovost na Janouškův účet u Komerční banky, popřípadě na další jeho účty," stojí v dokumentu, který se podařilo získat veřejnoprávní agentuře ČTK. Tento soupis vysvětluje, proč detektivové celý čtvrtek úřadovali v Janouškových kancelářích v komplexu Myšák poblíž Václavského náměstí. A zřejmě i to, proč policisté otevřeli bezpečnostní schránky v Komerční bance na Václavském náměstí, kde zabavili peníze, zlato a dokumenty.

Ostatně, v Gallery Myšák se protíná ještě další vodítko. Policisté ve čtvrtek prohledávali i sídlo pochybné firmy Kardio port, která má klinice IKEM dodat zdravotnický materiál. Jak zjistily před časem Hospodářské noviny, poštu si nechala tato firma, jež je prázdnou skořápkou, posílat právě do komplexu Myšák. A ještě poslední střípek do mozaiky: další ze zadržených - exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček - seděl v komisi, která lukrativní zakázku za miliardy přidělila právě Kardio portu.

Rittig v lesích

Jak se reportéři serveru Lidovky.cz přesvědčili na vlastní oči, kriminalisté ovšem prohledávali i vilu druhého vlivného a zatím nedotknutelného lobbisty Iva Rittiga (fotogalerii si prohlédněte ZDE). I on se živě zajímal o zakázky na pražském magistrátu, v dopravním podniku, pražských nemocnicích či ve státních Lesích ČR. Jen telegraficky: 

- protikorupční fond vystopoval, že Rittigovy firmy profitovaly například na jízdenkách pro pražskou MHD.

- Rittigovy společnosti také vytvořily za téměř dva miliony jakýsi etický kodex pro Lesy ČR. Ano, i v centrále státního podniku Lesy ČR ve čtvrtek sbírali policisté dokumenty. 

Rittigovy a Janouškovy sféry vlivu nicméně nikdo nikdy dokonale nezmapoval a oba se nikdy netajili kontakty do nejvyšších pater politiky. Proto - alespoň podle prvotních informací - razie smetla i vládní úředníky a takzvané rebely ODS.

Samotný premiér Petr Nečas ve čtvrtek podvečer v přímém přenosu tvrdil, že ví jen tolik: vyšetřování jeho pobočnice Jany Nagyové a šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula souvisí s "údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012".

Na tiskové konferenci bránil Nečas svou nejbližší spolupracovnici Janu Nagyovou.

Na druhé straně oné "komunikace" zjevně stál současný šéf vojenských špionů Milan Kovanda, mezi osmici zadrženými je i jeho předchůdce Ondřej Páleník, jenž nyní zastával post šéfa Státních hmotných rezerv. Tady je zatím nejméně čitelná část kauzy: zneužívala Nagyová či Poul informací Vojenského zpravodajství? Nevíme, vyšetřovatelé mlčí.

Z rebelů trafikanti

Jména tří rebelujících poslanců ODS, o nichž mluvil Nečas, jsou v živé paměti: Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. Kvůli jejich odchodu ze Sněmovny podal nedávno trestní oznámení advokát a expolicista Václav Láska. "To trestní řízení vedla policie na Praze 1. Tam jsme se dostavili a vše vysvětlili a ta věc skončila," tvrdí Tluchořův právník Nespala (celý rozhovor si přečtěte ZDE).

Pokud je trojici dnes už bývalých poslanců skutečně obviněna v souvislosti s jejich odchodem ze Sněmovny, museli kriminalisté vycházet z jiných podkladů, než předložil Láska. Fuksa vyfasoval trafiku v Českém aeroholdingu (i tam dnes policie žádala dokumenty), Marek Šnajdr se stal předsedou dozorčí rady strategického státního podniku Čepro. Obojí je však veřejnou informací a pro obvinění z úplatkářství by nejspíš nestačilo.


Zobrazit mapu Kde zasahoval ÚOOZ? na větší mapě

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.