Lidovky.cz

Místo Tluchoře zamířil do Českých drah. Teď ho čeká výslech na policii

Česko

  10:00
PRAHA - K policejnímu výslechu zamíří muž, který může osvětlit okolnosti obvinění exposlance Petra Tluchoře. Ten měl původně získat místo v dozorčí radě Českých drah. Podle policie se ale nabídky zalekl a místo vyjednal svému známému Liboru Antošovi. Úředník ministerstva financí čeká na předvolání k výslechu.

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

"Byl jsem osloven telefonicky a mají se ozvat," reagoval Antoš na dotaz serveru Lidovky.cz, zda ho policie chce vyslechnout.

Na ministerstvu financí zastává funkci ředitele odboru Realizace dispozic s majetkem státu. V lednu 2013 získal křeslo v dozorčí radě Českých drah, na něž měl podle policejních dokumentů původně zamířit jeden z rebelujících poslanců Petr Tluchoř (ODS). V MF Dnes se v minulých dnech objevila informace, že v policejním zdůvodnění Tluchořova obvinění stojí: exposlanec se nabízené pozice zalekl a raději ji domluvil pro svého blízkého známého Libora Antoše.

"Já se omlouvám, ale teprve čekám na výslech na policii, takže se k tomu zatím vyjadřovat nebudu," řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz Antoš. 

Na ministerstvo financí, kde Antoš působí, zamířila minulý týden policie, když v souvislosti s kauzou prováděla desítky domovních prohlídek. Přímo s Antošem ale policejní "návštěva" rezortu podle informací serveru Lidovky.cz nesouvisela. "Přišli si pro dokument, který se týkal jmenování Marka Šnajdra členem dozorčí rady Čepra," upřesnil jeden ze zaměstnanců ministerstva.

'Jen se přimlouval'

Tluchořův právník Marek Nespala interpretuje obvinění svého klienta tak, že se pouze za Antoše přimlouval. Nedojednával prý žádnou odměnu za to, že složí mandát a umožní tak schválení daňového balíčku.

ČTĚTE TAKÉ:

Avšak policejní scénář - že místo Antoše se složením mandátu souvisí - odpovídá tomu, co minulý týden zaznělo z úst olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Prohlásil totiž, že ne vždy se muselo jednat o sjednání výhody přímo pro obviněného. Výhoda mohla plynout i někomu blízkému s tím očekáváním, že ve výsledku si polepší i obviněný - bývalý poslanec.

Ištvan už dříve uvedl, že z důkazů vyplývá, že Petr Tluchoř, podobně jako další dva exposlanci Ivan Fuksa a Marek Šnajdr, dostali nabídku určitých výhod, která je "motivovala ke vzdání se mandátů". Obviněni jsou proto z korupce, a to konkrétně podplácení a přijetí úplatku. Hrozí jim až deset let vězení a nyní jsou ve vazbě kvůli podezření, že by na svobodě ovlivňovali svědky.

Všichni tři složili mandát loni 7. listopadu. Nejprve ještě téhož měsíce získal Fuksa funkci v Českém Aeroholdingu, v prosinci byl Šnajdr jmenován do dozorčí rady Čepra a v lednu šel Antoš do dozorčí rady Českých drah. Tluchoř podle svých slov působí jako konzultant soukromé společnosti.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.