Lidovky.cz

Na Úřad vlády jsme nepřišli s beranidlem ani v kuklách, zdůraznil Šlachta

Česko

  13:46aktualizováno  16:00
PRAHA - Zásah policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády a dalších místech provedený minulý týden byl přiměřený a nebyl veden teatrálně. V pořadu České televize to řekl šéf útvaru Robert Šlachta. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v pořadu řekl, že v řádu týdnů očekává vypracování analýzy toho, zda byl zásah adekvátní.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta. foto: ČTK

"Naprosto striktně odmítám, že by beranidlo a kukla byly na Úřadu vlády," ohradil se Šlachta proti informacím některých médií a politiků. Ve Strakově akademii prý v tu noc byl spolu s šéfem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvanem. Důvody svého příchodu sdělili premiérovi a ministrům vnitra a spravedlnosti. Policie na úřadu v noci podle Šlachty zapečetila dvě kanceláře, které do rána hlídali dva policisté, poté se začala dělat prohlídka.

Do bytu ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové při jeho prohlídce vstoupili podle Šlachty čtyři lidé VÍCE k tématu čtěte ZDE. Nagyová byt otevřela, proto nebylo nutné beranidlo použít, dodal.

Maskování kuklami prý Šlachta povolil na dvou místech - při prohlídkách u podnikatelů a lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška. Zdůraznil, že použití kukel není z pozice síly, ale pro ochranu detektivů. Šlachta také upřesnil, že dříve uváděných 400 nasazených policistů je počet všech lidí, kteří se do akce zapojili od středy do soboty minulého týdne.

"V jediný okamžik to nikdy nebylo 400 policistů," prohlásil Šlachta. Podotkl také, že v celkovém počtu jsou zahrnuti i členové policejních eskort.

Spor o přiměřenost zákroku

Někteří politici zpochybňují přiměřenost policejního zásahu. Blažek už ve středu oznámil, že nechá zpracovat analýzu, jestli byla akce adekvátní.

"Tato zpráva má reagovat na několik zásadních věcí. Ta první zní: Nestála náhodou kampaň nad právem?" řekl Blažek. "Naše ústava říká: Nelze vykládat některé paragrafy tak, aby ohrožovaly demokratický právní systém," dodal. Podle něj však policie vykládá korupci tak, že naprosto systém ohrožuje, protože všichni se bojí rozhodovat, aby později nebyli obviněni.

Blažek se prý nechce plést do rozhodování soudů o vině či o správném povolení odposlechů. Argumentuje ale tím, že soudy rozhodnou až za několik let a není možné na to čekat.

Lidovky.cz popsaly mýty kolem razie

Šlachta zdůraznil, že zásahem z minulého týdne práce policie nekončí. Provedené úkony byly podle něj nutné k tomu, aby vyšetřování mohlo pokračovat. Odmítl se ale vyjádřit k tomu, zda a kdy budou obviněni pražští lobbisté Rittig a Janoušek. Uvedl, že veřejnost nemůže policii diktovat, kdo bude a kdo nebude obviněn. Útvar podle Šlachty postupuje podle trestního zákoníku.

Šlachta dále uvedl, že úniky z vyšetřování, které se dostaly do médií, nepocházejí z jeho útvaru. "Než jsme spustili otevřenou realizaci, úniky zde nebyly," uvedl. "Já si stojím za tím, že z mého útvaru a od mých lidí ty informace v žádném případě nejsou," zdůraznil. Uvedl, že novináři při provádění jednotlivých úkonů přijíždějí poté, co jsou vyrozuměni advokáti jednotlivých stran. VÍCE k tématu ZDE: Nagyová jednala s Rittigem u něj doma. Zjišťovala informace pro Nečase.

Zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyústil v obvinění osmi lidí ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. ČTĚTE TAKÉ: Trafiky pro Šnajdra a Fuksu? Prachsprosté vydírání, vlastizrada, říkali politici.

ČTĚTE TAKÉ

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.