Lidovky.cz

Detaily akce 'Kalouskova cisterna'? Ruský podnikatel poprvé promluvil

Česko

  6:00
PRAHA/VOLGOGRAD - Ruský podnikatel, pět ministrů české vlády, policie, ruští agenti Interpolu. To jsou aktéři neobyčejné záchranné akce, která se 2. května odehrála na pražském Letišti Václava Havla. Alexej Torubarov - podnikatel, který byl nedávno nečekaně propuštěn z Volgogradského vězení, - promluvil vůbec poprvé o událostech toho dne. "Věděl jsem, že se rozhoduje o mém osudu," popisuje vypjaté chvíle na letišti exkluzivně pro server Lidovky.cz.

Jak se odehrála akce „Kalouskova cisterna“? Ruský podnikatel poprvé promluvil o odletu letadla.

Dramatické okamžiky kolem jeho vydání se však začaly psát již 1. května. Tehdy mu jeden z dozorců ve vazební věznici naznačil, že druhý den zamíří v poutech zpět do Ruska. „Nevěděl jsem, v kolik a kam pojedeme. Celou noc jsem z toho nespal,“ vzpomíná Torubarov. „Ráno mi dali věci a tři policisté v kuklách se samopaly mě vezli na letiště,“ popisuje poslední okamžiky v Česku.

Zatímco Torubarovův právník Milan Hulík volá ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09), který se Hulíkovi za podnikatelovo nevydání zaručil, dává se v deset hodin kolona s ruským podnikatelem do pohybu: směr Letiště Václava Havla.

Souhrn událostí Torubarovovy extradice

Zasedání vlády končí krátce po jedenácté. Tou dobou se na letišti vše připravuje k předání Torubarova do ruských rukou. „Na letišti mě posadili do takové klece, kde jsem byl asi dvě hodiny,“ popisuje podnikatel. „Asi hodinu do plánovaného odletu jsem byl předán Rusům, to mohlo být kolem dvanácté." Půl hodiny předtím se Schwarzenberg sešel s ministrem vnitra Janem Kubicem a žádá ho, aby zakročil. Kubice záchranou obratem úkoluje policejního prezidenta Martina Červíčka.

Ruští agenti, kteří podnikatele na letišti od policie přebírali, byli v české metropoli už několik dní. „Z Ruska pro mě přiletělo šest lidí z Interpolu. Řekli mi, že byli už asi tři dny v Praze,“ vypráví Torubarov. Chvíli na to byl přistaven pravidelný spoj ruských národních linek Aeroflot z Ruzyně na moskevské letiště Šeremetěvo. „Když jsem v poutech spolu s agenty nastupoval, bylo letadlo úplně prázdné. Až poté mohli do letadla ostatní pasažéři,“ vzpomíná podnikatel.

Kauza Torubarov exkluzivně na Lidovky.cz

Jeho doprovodu se prý na palubě letadla evidentně zlepšila nálada. Jenže několik okamžiků po zaplnění letadla pasažéry, nabraly události nečekaný spád. Nikdo z agentů totiž netušil, že se o záchranu jejich „pražského úlovku“ v tu chvíli pokouší hned pět českých ministrů.

To už k Airbusu A320 spěchala dvojice mužů - první v černé uniformě české policie, druhý v civilu. „Najednou k letadlu přišel policejní důstojník. S sebou si přivedl pracovníka Aeroflotu, který mu překládal,“ popisuje Torubarov. Policista se pustil do vysvětlování, že přišel z pověření policejního prezidenta Martina Červíčka. Písemný příkaz však u sebe neměl. „Říkal, že zrovna dostali rozhodnutí ministra spravedlnosti nevydávat Torubarova," popisuje Torubarov.

Kdo je Alexej Torubarov

Alexej Torubarov
  • Úspěšný ruský podnikatel z Volnogradu Alexej Torubarov tvrdil, že se odmítl podvolit nátlaku mafie, pro niž podle něj pracují prokurátoři, podnikatelé a agenti ruské tajné služby FSB. V Rusku ho viní ze zpronevěry, on říkal, že jde o vykonstruovaný proces a že mu v Rusku hrozí mučení a smrt.
  • Na základě mezinárodního zatykače jej zadržela v roce 2011 rakouská policie. Rakušané ovšem Torubarova nevydali, vrátili ho do Česka, protože podnikatel měl v pase české vízum (v Česku žije jeho manželka a nejmladší syn).
  • I v Česku ho policie zatkla, Torubarov zažádal o azyl, zároveň ale putoval na jaře 2012 do vazby. České soudy poté rozhodly, že Torubarovi nehrozí v Rusku zmanipulovaný proces a i přes protesty organizací, které se žadatele o azyl zastupují, rozhodly o jeho vydání.
  • V dubnu 2013 podepsal extradici ministr spravedlnosti Blažek a 2. května byl Torubarov vydán Rusům. Od té doby o něm nemá rodina žádné zprávy.

V tu chvíli ucítil spoutaný podnikatel poprvé naději na zvrat. „Dovedete si představit, v jakém jsem byl stavu? Chápal jsem, že se v tu chvíli rozhoduje o mém osudu. Trpěl jsem, dovedete si představit?“ ptá se více než dva měsíce po transportu do Ruska.

  • Co se dělo na palubě letounu?
  • Kdo podle Rusů bránil odletu letadla?
  • Schylovalo se na palubě ke střelbě?

Celý rozhovor s Alexejem Torubarovem najdete na serveru Lidovky.cz ve 12.00.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.