Lidovky.cz

Sněmovna se nerozpustila. Předčasné volby v září nebudou

Česko

  10:10aktualizováno  15:03
PRAHA - Poslanci neodhlasovali rozpuštění sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Místo potřebných 120ti hlasů získal návrh na rozpuštění 96. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Sněmovna musí dbát na plnění své funkce a bedlivě hlídav vládu Jiřího Rusnoka, říkal Miroslav Kalousek. Při své promluvě se otáčel a vrhal na nového premiéra naštvané pohledy. foto: Petr Topič, MAFRA

Sněmovna začala dopoledne vůbec poprvé projednávat návrh na své rozpuštění. Opozici se ale nepodaří dát dohromady potřebnou třípětinovou většinu, tedy 120 hlasů. Jednání poslanců se poprvé účastní ministři nové vlády Jiřího Rusnoka.

Nové volby jsou čisté řešení, řekl Sobotka

Návrh na rozpuštění sněmovny v úvodu zdůvodňoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předčasné volby jsou podle něho nejlepším řešením současné politické krize i nejlepším řešením pro Českou republiku a její obyvatele. "Nové volby jsou ústavně nesporným a čistým řešením," řekl Sobotka.

Rozpuštění sněmovny

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že Sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Nové volby by podle něho umožnily vznik kabinetu se silným demokratickým mandátem; odpadly by debaty o politické legitimitě. Pokud volby nebudou, čeká Česko období politické nestability, zdůraznil předseda sociální demokracie.

Naopak podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není rozpuštění sněmovny řešením. Komora podle něho musí uplatnit své pravomoci vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho vládě, kterou jmenoval bez většinové podpory v komoře.

Kalousek: Střet s mocichtivým prezidentem

Je to střet mezi institucemi, mezi sněmovnou a mocichtivým prezidentem, řekl Kalousek. Podle něho není žádná záruka, že by Zeman po volbách nepostupoval stejně jako nyní. Podle Kalouska navíc není možné ponechat Rusnokovu vládu bez sněmovní kontroly.

Bývalá koalice chce pokračovat ve své vládě v čele s nynější předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Němcová má písemnou podporu 101 poslanců.

Za nejčistší a nejférovější řešení označila nové volby také šéfka poslanců opozičních VV Kateřina Klasnová. Věci veřejné podle ní rozpuštění podpoří i s vědomím, že by se už do sněmovny nedostaly.

Strany někdejší koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ale avizovaly, že pro rozpuštění dolní komory hlasovat nebudou. Schválení programu schůze, kterou sociální demokraté podnítili po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS), ale většinově podpořili. Pro bylo 152 ze 181 přítomných poslanců. Proti hlasovali tři.

Po schůzi o rozpuštění Sněmovny se bude konat další na návrh ODS; poslanci budou schvalovat přibližně tucet norem. Podle dřívějšího způsobu jejich projednávání jde o předlohy, u nichž nepanují větší kontroverze.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.