Lidovky.cz

Důvěru získáme, pro vládu může hlasovat až 97 poslanců, tvrdí Rusnok

Česko

  12:25aktualizováno  20:05
PRAHA - Premiér Jiří Rusnok předpokládá, že při středečním hlasování bude pro jeho vládu hlasovat 96 až 97 poslanců. Rusnok doufá, že jeho vláda tak důvěru Poslanecké sněmovny získá. Řekl to v diskusním pořadu České televize.

Jiří Rusnok v diskuzním pořadu Václava Moravce foto: ČTK

Jeho úřednickou vládu podle dosavadních vyjádření nechtějí podpořit strany bývalé koalice TOP 09, ODS a LIDEM. ČSSD a KSČM se rozhodnou v úterý. O podpoře uvažují VV. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář serveru Týden.cz v neděli vpodvečer řekl, že jednou z možností je i pokračování vládnutí Rusnokova kabinetu bez důvěry.

Průzkum

  • Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který ČT zveřejnila, si 65 procent lidí přeje, aby Sněmovny vyslovila Rusnokově vládě důvěru. Naopak 34 procent lidí si to nepřeje. Jen jedno procento není rozhodnuto.
Jiří Rusnok na jednání sněmovny o jejím rozpuštění představil členy své nově sestavené vlády.

Rusnok řekl, že si nevede žádnou statistiku o tom, kolik poslanců chce vládu podpořit. Podle něj je vývoj ve Sněmovně dynamický a vést si statistiku by bylo podle něj ztrátou času. Doufá ale, že až 97 hlasů bude na vyslovení důvěry stačit. Aby kabinet získal důvěru, muselo by pro něj hlasovat většina z přítomných poslanců.

Pokud by Rusnokova vláda získala důvěru, byl by to podle vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga ve stejném pořadu důvod k tomu, aby TOP 09 hlasovala pro rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. To uvítal šéf komunistů Vojtěch Filip, podle něj poslanci KSČM uvažují o tom, že Rusnokovu vládu podpoří, mimo jiné pro to, že by to mohlo přimět strany bývalé koalice k rozpuštění Sněmovny.

ČSSD bude postupovat jednotně, řekl Sobotka

Strany bývalé koalice tvrdí, že mají na své straně 101 poslanců, někteří poslanci se ale kvůli dovoleným nemusí jednání zúčastnit. Předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake v ČT řekla, že se zatím nikdo z jejích kolegů ze středečního hlasování neomluvil. Neví ani o tom, že by někdo z poslanců LIDEM přestal podporovat spolupráci s ODS a TOP 09 v čele s možnou kandidátkou na premiérku Miroslavou Němcovou (ODS).

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by podle úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby někdo z klubu občanských demokratů na hlasování o důvěře nedorazil, opustil sál nebo hlasoval pro úřednický kabinet, musel by zřejmě ODS opustit.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka uvažuje o tom, že by ČSSD na hlasování opustila jednací sál a snížila tím počet, který je k vyslovení důvěry nutný. První místopředseda ČSSD Michal Hašek ale už dříve vyzval k tomu, aby strana Rusnokovu vládu podpořila. Sobotka v ČT řekl, že sociální demokracie bude při hlasování postupovat jednotně podle toho, na čem se v úterý shodne předsednictvo strany. Také podle Sobotky pokud Rusnokova vláda důvěru dostane, otevře se prostor pro debatu o rozpuštění Sněmovny.

Předčasné volby podporují i VV, jejich předseda Vít Bárta v ČT řekl, že jeho poslanci budou o podpoře Rusnoka uvažovat. Nyní podle něj studují programové prohlášení vlády. Nejasný je postoj některých nezařazených poslanců.

Kancléř prezidenta Miloše Zemana připustil, že Rusnokův kabinet by mohl pokračovat ve vládnutí i v případě, že mu poslanci důvěru nevysloví. "Ve druhém kole po vyslovení nedůvěry vládě má prezident opět tři možnosti. Pokračování kabinetu bez důvěry je jednou z nich," řekl serveru Týden.cz Mynář. Precedentem je podle něj vláda premiéra Mirka Topolánka, která vládla bez důvěry několik měsíců. V minulosti Mynář uvedl, že variantami po nevyslovení důvěry Rusnokově vládě jsou další úřednická vláda, kabinet sestavený ODS nebo vláda vytvořená ČSSD.

Rozložení sil v poslanecké sněmovně
politická stranapočet poslanců
ČSSD54
ODS50
Starostové a TOP 0942
KSČM26
nezařazení 17 (LIDEM - 7, LEV 21 - 2, nezařazení - 6, D. Rath, R. Pekárek)
VV11

Rusnokovi stačí k důvěře 100 poslanců

  • K tomu, aby vláda Jiřího Rusnoka získala ve středu důvěru Poslanecké sněmovny a mohla vládnout, potřebuje v maximálním případě hlasy rovné stovky poslanců.
  • Dva členové dvousetčlenné Sněmovny budou proti své vůli chybět, a protože většina při hlasování o důvěře vládě vyplývá z počtu přítomných, nebude zapotřebí hlasu 101. poslance. Potřebný počet hlasů pro vyjádření důvěry navíc může snížit nepřítomnost kteréhokoli poslance. Není ale jisté, zda Rusnokova vláda zmíněnou potřebnou stovku na svoji stranu získá.
  • Rusnok počítá zřejmě s tím, že by na středeční jednání dorazilo jen 193 poslanců. Vazebně stíhaný David Rath byl původně zvolen za opoziční ČSSD, odsouzený Roman Pekárek se do Sněmovny dostal za ODS.
Jednací sál Poslanecké sněmovny.
  • Opoziční strany, kam přibyla i dříve vládní strana Věci veřejné, mají celkem ve svých klubech 91 poslanců. Naopak strany bývalé koalice ODS a TOP 09 mají dohromady 92 poslanců. S nim ale zpravidla hlasuje i šest bývalých poslanců VV, kteří se přidali ke straně LIDEM vedené Karolínou Peake. Členy koaličních stran také dříve byli Radim Vysloužil a Martin Vacek (oba původně zvoleni za VV) a Michal Doktor (zvolen původně za ODS).
  • K opozici se řadí i dva bývalí sociální demokraté Jiří Paroubek a Petr Benda, kteří nyní hájí barvy NS-LEV 21. Paroubek ale řekl, že bude hlasovat proti Rusnokově vládě.
  • Pokud by opozice hlasovala pro Rusnokovu vládu, mohl by k jejím hlasům přibýt i hlas exministra školství Josefa Dobeše, který ohlásil, že ji chce podpořit. Rozhodnout se teprve hodlá bývalý "véčkař" Jaroslav Škárka, Vacek se hodlá vyjádřit v pondělí.
  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tento týden připustil, že jako jedno z řešení zvažuje i odchod svých poslanců ze sálu. Pokud by 54 poslanců ČSSD uposlechlo svého předsedu a opustilo sál, zůstalo by v něm - při neúčasti Ratha a Pekárka - 144 poslanců.
  • V takovém případě by bylo třeba alespoň 73 poslanců. Pokud by ale v sále zůstala kompletní sestava koaličních stran, které už opakovaně vyjádřily nesouhlas s vládou, Rusnok by se žádostí o vyslovení důvěry neuspěl.
  • V krajním případě, při nízké účasti poslanců stačí teoreticky pro schválení jakéhokoli návrhu, který se schvaluje prostou většinou přítomných, tedy i důvěry vládě, jen 34 hlasů. Aby Sněmovna mohla vůbec hlasovat, musí být v sále aspoň 67 poslanců a nadpoloviční většina z nich pak představuje právě 34 hlasů.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.